Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

łowić ryby

Łowienie ryb w akwarium

Istnieje wiele powodów, dla których musimy łowić ryby akwariowe. Nie zajmujemy się tym hobbystycznie ani zawodowo, jak robią to profesjonaliści nad jeziorami czy nad morzem. Mimo to zwykle łowimy ryby w akwarium, ponieważ jest to pilne lub tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Ta pilna potrzeba może polegać na przykład na założeniu nowego zbiornika, oczyszczeniu akwarium lub przeniesieniu ryb do innego akwarium. Bez względu na przyczynę, może to być dla nas nie lada wyzwanie. Zwłaszcza w większym akwarium, jeśli mamy małe, szybkie ryby. Przypomina to grę w kotka i myszkę, a zwykła sieć na ryby może nie wystarczyć.

Co więcej, wyobraź sobie, że ktoś cię gonił w twoim domu. Taka niewygodna sytuacja może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Ważne jest, aby zrobić to tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe, aby zmniejszyć związane z tym ryzyko, i ustalimy to w tym artykule.

łapanie ryb akwariowych

Przygotuj kolejny akwarium

Zanim zaczniesz łowić ryby, musisz coś przygotować. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to przygotować miejsce dla ryb, gdy już je złapiesz. Rozsądnie jest używać tej samej wody z akwarium, aby uniknąć problemów z jakością wody. Parametry wody powinny być zbliżone pod względem temperatury, pH itp. Zabrania się wlewania wody z kranu do wiadra i dodawania do niego ryb. Wszystkie chemikalia w tej wodzie mogą zaszkodzić naszemu inwentarzowi.

Oddzielny zbiornik jest korzystny, jeśli chodzi o trzymanie nowo zakupionych ryb, chorych ryb, które potrzebują spokojnego środowiska do regeneracji lub izolowania gatunków ryb, które nie mogą sobie poradzić z innymi rybami w akwarium.

Pamiętaj, aby przed dotarciem do miejsca docelowego umieścić nowych mieszkańców w zbiorniku kwarantanny z identycznymi warunkami wodnymi jak w głównym zbiorniku. Pomoże Ci to zmniejszyć liczbę ryb akwariowych, które będą musiały zostać złowione w przyszłości.

Wdrożenie tej wskazówki i prowadzenie tego typu akwarium może pomóc w szybkim odkryciu, czy Twoje nowe ryby mają jakieś choroby, zapobiegając przenoszeniu ich na inne ryby akwariowe. Możesz szybko leczyć rybę konkretnymi lekami, jeśli zostanie wykryta jakakolwiek choroba.

dwa akwaria

Łowienie ryb akwariowych sieciami na ryby

Najczęstszym sposobem połowu ryb jest użycie sieci na ryby. Występuje w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Panuje przekonanie, że najefektywniejsze siatki są zbliżone do kolorów naturalnych, czarnych lub zielonych. Takie zabarwienie daje rybom fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Białe sieci mogą spłoszyć ryby.

Rozmiar też ma znaczenie. Pamiętaj, że im większa sieć, tym łatwiej złowisz rybę. Mimo, że siatka jest oczywistym rozwiązaniem, nie zawsze jest najlepszym wyborem, ponieważ czasami trzeba manewrować siecią w akwariach z gęstą roślinnością i wieloma dekoracje akwariowe. W takim przypadku mniejsza sieć byłaby bardziej pomocna przy łowieniu tylko jednej ryby. Co więcej, używanie dużej sieci może prowadzić do złapania niechcianych ryb. Dodatkowo duża sieć może utrudnić złapanie tylko pożądanych ryb, jeśli twoje akwarium jest mocno zarybione.

Następną rzeczą, którą możesz rozważyć, jest usunięcie dekoracji akwarium, jeśli to możliwe. Uprości to proces i pomoże ominąć przeszkody, a ryby będą miały mniej miejsc do ukrycia się przed siecią. Nie musisz wyjmować wszystkiego. Zacznij od usunięcia oczywistych przedmiotów, które powstrzymują Cię przed łowieniem ryb. Następnie obserwuj sytuację i wprowadź zmiany na następny raz. Pamiętaj, co spowodowało problemy i usuń je wcześniej. Nie bój się usuwać urządzeń takich jak pokrywa akwarium, media filtracyjne, grzejnik lub CO2 zestaw Jeśli to konieczne.

A teraz przygotuj się na długie oczekiwanie. Łowienie ryb jest trudne i wymaga pewnego doświadczenia. Powoli umieszczaj siatkę w akwarium, najlepiej na dnie krawędzi akwarium. Nie poruszaj nim przez kilka minut, aby twoja ryba zobaczyła, że ​​ten przedmiot nie stanowi zagrożenia. Długotrwałe szybkie ruchy mogą powodować stres.

Zwab swoje ryby

Rozsądną opcją jest również łowienie ryb poprzez ich zwabienie. Wsyp do siatki trochę tonącego pelletu lub innego pokarmu, poczekaj, aż ryba podpłynie dostatecznie blisko i delikatnie wyciągnij ją z akwarium. Możesz także try aby łowić ryby, umieszczając pokarm w górnym rogu zbiornika. Zanim to zrobisz, umieść pod spodem siatkę na ryby. Kiedy jedzą, rozpraszają się i jest to najlepsza okazja, aby powoli je wyrwać.

Jeśli ta przynęta nie zadziała, należy podjąć kolejną próbę złowienia ryby. Ten może kosztować Cię wiele podejść. Użyj sieci na ryby, aby zagonić konkretną rybę do kąta i uwięzić ją przy ścianie. W Internecie dostępnych jest wiele filmów, które pokazują ten proces.

Wykorzystać okazję: jeśli można to zrobić od razu, wykonaj podmiana wody kiedy trzeba złapać rybę i poczekać, aż poziom wody opadnie. Niski poziom wody ogranicza możliwości ucieczki.

sieć na ryby

Inne sposoby łapania ryb akwariowych

Jak widać, łowienie ryb może prowadzić do bólu głowy. Ale nie martw się. Oto inne sposoby na złapanie ryb:

Dwie sieci

Można powiedzieć, że to rozwiązanie podwaja efekty. Dwie siatki ułatwiają wszystko. Gdy nauczysz się określonej techniki, twoja ryba będzie wdzięczna i mniej zestresowana, a ty nie zwariujesz, czekając, aż ryba wejdzie do sieci.

Jak mówi tytuł, potrzebne są dwie sieci na ryby – mała i większa. Umieść dużą siatkę w stałym miejscu w zbiorniku. Może to być zakątek lub miejsce, w którym upragniona ryba lubi spędzać czas. Oczywiście trzymaj uchwyt siatki w dłoni w stanie gotowości. Druga sieć powinna zagonić ryby do drugiej. Gdy ryba dotrze do nieruchomej sieci, zamknij ją mniejszą i wyciągnij na powierzchnię.

Przypomnienie: trzymaj ryby poza wodą przez minimalny czas. Większość ryb nie może oddychać tlenem z powietrza. Jak byś się czuł, gdyby ktoś odciął ci dopływ powietrza?

sieć na ryby

Gołymi rękami

Nie martw się; tylko żartujemy. Robienie tego gołymi rękami jest prawie niemożliwe, chyba że masz do poruszenia ogromną rybę. Niemniej jednak, tryZłapanie ich w ten sposób może być trudne. Większość ryb jest śliska i nie będziesz w stanie ich utrzymać.

Poza tym niektóre ryby też są niebezpieczne. Wyobraź sobie, że trzymasz węgorza elektrycznego lub innego, który może mieć ostre zęby z mocnymi szczękami i ostrymi lub jadowitymi płetwami. W ogóle nie da się go bezpiecznie złapać.

Plastikowa butelka

Niektóre artykuły akwarystyczne wspominają o plastikowej butelce używanej jako pułapka. To majsterkowanie (zrób to sam) jest dla kogoś, kto nie ma dostępu do sieci i służy nieletnim.

Instrukcja:

  1. Znajdź pustą butelkę po wodzie.

  2. Ostrożnie odetnij górną stronę nożyczkami i zdejmij czapkę.

  3. Odwróć wyciętą stronę butelki i wsuń ją z powrotem do butelki. Użyj gumki, aby utrzymać ją w bezruchu.

  4. Umieść trochę pokarmu dla ryb w butelce i zanurz pułapkę na dnie zbiornika.

  5. Poczekaj, aż żądana ryba wpłynie, zakryj wyjście i wyjmij ją.

Druga ręka

Działa podobnie do metody z dwiema sieciami na ryby. Jeśli nie posiadasz drugiego, skieruj swoją rybę ręką do sieci.

Czego nie powinienem robić?

Jest kilka rzeczy, których powinieneś generalnie unikać, jeśli chodzi o łowienie ryb:

  • Nie stresuj swojej ryby – lepiej powiedzieć, niż zrobić, ponieważ wszyscy wiedzą, że podbieranie ryb zawsze jest dla nich nieprzyjemne. Tylko try najlepiej, aby zminimalizować potencjalną szkodę.

  • Nie machaj szybko siecią na ryby. Prowadzi to do nadmiernego naprężenia, zakłóca podłoże i powoduje, że brud i zanieczyszczenia powodują bałagan w słupie wody. Pamiętaj - płynny ruch, dość łatwy, prawda?

Podsumowanie

Bez względu na to, jakiej metody użyjesz, pamiętaj, że nie jest to bułka z masłem, chyba że masz doświadczenie i cierpliwość. Try obchodzić się z każdą rybą delikatnie, aby zapobiec zranieniu. Niektóre ryby są wyjątkowo delikatne i jeśli zranisz płetwy piersiowe swojej ryby, nie ma na to lekarstwa. Jednak łowienie ryb jest czasem konieczne i ma to na celu ich ochronę, więc generalnie skorzystają na tej sytuacji.

łowienie ryb w akwarium