Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Bojownik syjamski - popularny mieszkaniec akwarium

Bojownik syjamski, czyli Betta splendens, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych gatunków występujących w akwariach zarówno początkujących akwarystów, jak i weteranów. Wizytówką tych ryb jest ich niezwykle żywe ubarwienie, które często zdobi minimalistyczne zbiorniki, w których zwykle są trzymane, często bez towarzyszy. Skąd wiara, że ​​betty są niebezpieczne i czy rzeczywiście nadają się do hodowli w małym zbiorniku? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule!


Skąd pochodzi Bettas?

Betta została po raz pierwszy odkryta w Azji Południowo-Wschodniej. Można go znaleźć głównie na polach ryżowych, w rowach melioracyjnych i na ciepłych równinach zalewowych tego regionu. Z biegiem czasu betta przyzwyczaiła się do częstych burzowych i niszczących suszę powodzi, a cykliczne, drastyczne zmiany w środowisku pomogły mu się przystosować, czyniąc z niego prawdziwe anabantoidy. Ryby labiryntowe mają wyjątkową zdolność oddychania tlenem bezpośrednio z powietrza, a także pobierania tlenu przez skrzela. W rezultacie betta i inne ryby labiryntowe mogą przetrwać krótkie okresy bez wody i mogą oddychać otaczającym je powietrzem, o ile pozostają wilgotne. Ta właściwość pozwala im z powodzeniem przetrwać w stojącej wodzie ubogiej w tlen. Warto wiedzieć, że naturalna adaptacja do trudnych warunków i duża tolerancja na małe przestrzenie sprawiają, że bojownik syjamski jest łatwy w utrzymaniu i dobrze się czuje przy regularnych podmianach wody. Preferowana temperatura wody dla betta to około 26°C.


Dlaczego betta i skąd wzięła się walka w nazwie?


Betta splendens pochodzi od starożytnego klanu wojowników znanego jako „Bettah”. Z kolei określenie „wojownicy” zaczęto używać ze względu na ich skłonność do agresji w połowie XIX wieku, kiedy popularność zyskały walki na ryby. Ten sport stał się tak popularny wśród Tajów (skąd pochodzi), że miejscowy król nałożył na niego podatek, zbierając pokaźne plony od tych, którzy wydali fortunę obstawiając odwagę graczy wchodzących na arenę. 


Jak długo żyją Betta Splendens?


Jednym z argumentów przeciwko hodowli tego gatunku jest jego stosunkowo krótka żywotność. Przedstawiciele tego gatunku żyją zwykle nie dłużej niż 3-4 lata, chociaż można spotkać osobniki znacznie przekraczające tę średnią. Stwierdzono nawet kilkuletnie okazy.


Karmienie


Bettas mają odwrócone usta i żerują głównie blisko powierzchni wody. Ich preferowana dieta zwykle obejmuje krewetki, suszone larwy ochotki lub rozwielitki. Oczywiście najłatwiejszym i często najlepszym sposobem karmienia bettas są po prostu komercyjne pellety lub płatki. W końcu łączą wszystkie trzy rodzaje żywności, a także zawierają witaminy i minerały. Odpowiednia dieta jest dla tego gatunku niezwykle ważna, ponieważ od tego w dużej mierze zależy intensywność wybarwienia i oczywiście długość życia ryb. Jednym z bardziej powszechnych mitów na temat karmienia tego gatunku jest błędne przekonanie, że betta może przetrwać, żywiąc się roślinami lub korzeniami rosnącymi w zbiorniku. To oczywiście nieprawda. Bettas nie może przetrwać na korzeniach roślin i potrzebuje diety bogatej w białko i błonnik, aby przetrwać.


Agresja wobec innych bettów


Bojownik syjamski, w przeciwieństwie do innych gatunków, nie jest rybami inkluzywnymi i będzie walczył ze sobą, niezależnie od płci. Zazwyczaj betty wolą pływać same i potrzebują wygodnego miejsca do ukrycia się. Groty wodne lub gęste, obsadzone roślinami zakątki są idealne do stworzenia miejsca, w którym betta czuje się bezpiecznie i komfortowo.


Wymagania dotyczące wody


Podczas czyszczenia akwarium dla swojej betta, upewnij się, że za każdym razem pobierasz tylko jedną trzecią wody i zastępujesz ją świeżą wodą. Umożliwi to rybom łagodne przystosowanie się do temperatury i pH czystej wody bez naruszania równowagi biologicznej środowiska ryb. W przypadku małych zbiorników należy to robić mniej więcej co trzy lub cztery dni.


Jeśli twoja woda ma wysoki poziom chloru, może być konieczne dodanie kropli środka odchlorującego do wody z kranu przed dodaniem go do zbiornika. Oczywiście należy bezwzględnie unikać używania mydła lub środków dezynfekujących do czyszczenia ozdób wchodzących w skład podwodnej aranżacji. Niedostateczne wypłukanie dekoracji ze specyfiku może być bardzo szkodliwe dla ryb. Takie elementy należy myć szczotką i czystą, ciepłą wodą.


W hodowli bojowników syjamskich należy zwrócić szczególną uwagę na twardość wody. Osobniki tego gatunku preferują ciepłą, lekko kwaśną wodę o pH od 6.5 do 7. Dlaczego tak? Zimna woda może osłabiać układ odpornościowy Bettas i powodować choroby.