Afrykańskie Biotopy- niesamowity podwodny świat na najgorętszym kontynencie
Afrykańskie Biotopy- niesamowity podwodny świat na najgorętszym kontynencie
Akwarium biotopowe - odzwierciedlenie środowiska naturalnego złowionego w akwarium. To maksymalnie krótka definicja tego terminu. Dziś zbliżmy się do biotopów afrykańskich, które w ostatnich latach zyskują na popularności.
Istnieje powszechny mit, że akwaria biotopowe są zarezerwowane tylko dla doświadczonych akwarystów. To nieprawda! Naszym zdaniem to konkretne naturalne otoczenie to zestaw, którego każdy akwarysta powinien spróbować, ponieważ może się okazać, że to Twoja filiżanka herbaty! Spośród licznych biotopów zdecydowaliśmy się pokazać Ci dzisiaj, jak możesz założyć własne afrykańskie akwarium rzeczne lub afrykańskie jezioro biotopowe!
Najpierw zobaczmy kilka faktów o przyrodzie Afryki.
Afryka położona jest niemal symetrycznie po obu stronach równika. Jest to zwarty kontynent ze słabo rozwiniętą linią brzegową, drugim co do wielkości obszarem i ogromnym zasięgiem równoleżnikowym.
W topografii kontynentu dominują wyżyny, które stanowią 2/3 kontynentu, oddzielone dolinami. Wschodnią część Afryki od reszty oddzielają uskoki ograniczające ogromne rowy tektoniczne, których dno wypełniają wody jezior. Najwyższym punktem Afryki jest szczyt Kibo w masywie Kilimandżaro (5,895 m n.p.m.), a najniższym - Jezioro Assal w Kotlinie Danakil (173 m n.p.m.). Afryka znajduje się w strefach o gorącym i lokalnie umiarkowanym klimacie. Położenie po obu stronach równika oznacza, że teoretycznie północ i południe mają ten sam klimat. Jednak większa odległość od morza w północnej części tworzy klimat kontynentalny wewnątrz Sahary. Ze względu na gęstą linię brzegową, prądy morskie mają duży wpływ na klimat.
Oczywiście chcemy porozmawiać o aquascapingu, więc przejdę bezpośrednio do podwodnego świata. Po pierwsze, należy mieć świadomość, że występowanie wód powierzchniowych w Afryce jest ściśle związane z strefami klimatycznymi.
RZEKI
W Afryce występują generalnie trzy rodzaje rzek:
-Rzeki stałe - są to rzeki o stałym, wysokim stanie wody, występujące lub, jak w przypadku Nilu, mające swoje źródła w wilgotnej strefie równikowej. Przykładami takich rzek, poza Nilem, są Kongo, Oranje i Zambezi oraz inne rzeki afrykańskie. Rzeki te mają zwykle szerokie koryta i dość szybki nurt, często spiętrzony licznymi wodospadami. Istnieje wiele gatunków ryb, w tym sumy do góry nogami i różne pielęgnice. Najdłuższa rzeka świata będąca jednocześnie największym systemem rzecznym w Afryce - Nil, który przepływa przez wszystkie strefy klimatyczne i krajobrazowe w Afryce, zasługuje na dokładniejsze opisanie, w związku z tym jej parametry fizykochemiczne, a co za tym idzie także fauna i flora , zmień w różnych sekcjach. Biotop Nilu w pobliżu Jeziora Wiktorii wygląda zupełnie inaczej niż silnie przekształcone przez człowieka błotniste wody delty rzeki.
-rzeki sezonowe - są to rzeki sawanny, które w porze deszczowej płyną pełnym prądem, natomiast w porze suchej wysychają całkowicie lub prawie całkowicie. Parametry wody zmieniają się z wartkiego nurtu na częściowo suchy kanał, często z wysokiego zasolenia. Zamieszkują je głównie ryby z rodziny karpiowatych. Przykładem rzeki okresowej jest Bahr al-Arab i Azaauak.
-Rzeki epizodyczne - występujące na pustyniach. Ich koryta (wadi) napełniają się wodą tylko wtedy, gdy pada ulewny deszcz. Czasami wsiąkają w piasek w ciągu kilku godzin. Odcinkowe rzeki to Saaura i Irawan.
Akwaryści szczególnie ukochali dwa biotopy afrykańskiej rzeki:
- Biotop rzeki Kongo
- Biotop rzek okresowych
Zacznijmy od pierwszego- Biotop rzeki Kongo
Biotop pochodzący z Afryki Środkowej charakteryzujący się dość silnym prądem wodnym i skromnym układem roślinnym.
Jako podłoże należy użyć piasku i kawałków skały.
Parametry wody to: Ph 7.0-7.8, temperatura 24-27 stopni Celsjusza.
Rośliny: crinum i anubias
Gatunki ryb: Kongo tetras, pielęgnice, Synodontis. Nie wprowadzaj innych kolegów z akwarium, którzy mogą jeść małe tetrasy.
Do aranżacji można wykorzystać kawałki skały (również duże płyty imitujące wodospady) oraz kawałki drewna. Kluczowym elementem aranżacji w tym biotopowym akwarium jest ciągły ruch wody, a woda powinna być dobrze napowietrzona.
Biotop rzek okresowych
Najlepsze przedstawienie tego biotopu powinno skierować akwarystów w stronę paludarium, gdyż najbardziej naturalny wygląd dopełnią rośliny bagienne. Wrażenie wysychającej rzeki daje także bogata aranżacja odcinka wodnego.
Podłożem może być żwir o różnej grubości, wystarczy nawet drobny żwir.
Parametry wody: Ph 5.5-7, temperatura wody 24-28 st.C.
Rośliny: rośliny z rodzaju pistia, anubias, hiacynt wodny
Gatunki ryb: Redtail notho, panchax pręgowany powinny być odpowiednimi towarzyszami
Aranżacją mogą być duże kawałki drewna wystające ponad taflę wody, kamienie i węgiel brunatny, które będą kryjówkami. Flora powinna być gęsta i jak najbardziej zróżnicowana. Rośliny pływające dają wspaniały, tajemniczy efekt.
JEZIORA I WODY STOJĄCE
Afryka nie posiada szczególnej mnogości jezior, ale te, które występują, są niezwykle interesujące ze względu na zamieszkujące je endemiczne gatunki. Szczególnie interesujące są ryftowe Wielkie Jeziora Afrykańskie (Jezioro Wiktorii, Jezioro Albert, Jezioro Edwarda, Tanganika, Malawi), które wypełniają tektoniczne depresje Wielkich Rowów Afrykańskich. Jeziora te charakteryzują się czystymi wodami o dużej głębokości i skalistym dnem pełnym grot i rumowiska skalnego. W rzeczywistości każde z jezior to odrębny biotop z typowymi tylko dla nich gatunkami flory i fauny. Na uwagę zasługuje również jezioro Czad, jezioro bezodpływowe, które w porze suchej jest częściowo suche. Jezioro ma płytkie i ciepłe wody oraz błotniste brzegi porośnięte roślinnością bagienną. Istnieją gatunki endemiczne, np. pospolita zachodnioafrykańska ryba dwudyszna.
Choć Afryka kojarzy się bardziej z brakiem wody, jednym z typowych krajobrazów kontynentu są rozległe bagna, powstałe w wyniku sezonowych wylewów rzek. Najbardziej znane są bagna w delcie Okawango.
Wśród wymienionych jezior i wód stojących, biotopy, które możemy spotkać najczęściej w zbiornikach, to: Biotopy jezior Malawi, Tanganika i Wiktoria.
Biotop jeziora Malawi
Biotop, który zachwyca surowym pięknem skał, które są tłem dla różnorodnych kolorowych ryb.
Podłożem powinno być piasek lub żwir.
Parametry wody: pH od 7.7 do 8.8, temperatura wody 24-29 stopni Celsjusza.
Rośliny: glony (będące naturalnym pokarmem dla pyszczaków), pojedyncze anubias lub vallisneria
Ryby: różne odmiany pielęgnic z Malawi
Aranżacja powinna opierać się głównie (lub tylko) na skałach i kamieniach, gdyż ma imitować rumowisko skalne. Jeśli komuś zależy na roślinach - raczej pojedyncze kawałki między skałami.
Warto zastosować oświetlenie punktowe, które wzmocni niesamowity efekt.
Biotop Jeziora Wiktorii
Podłoże: piasek
Parametry wody: Ph 7.1-9.0, temperatura 26-34 st.C, czysta woda
Rośliny: roślinami odpowiednimi dla tego biotopu mogą być vallisneria, anubias
Ryby: niektóre odmiany pyszczaków i pielęgnic
Skały, kamienie można wykorzystać jako aranżację, korzenie wyglądają tak, jakby „wchodziły” do akwarium od góry.
Oświetlenie niezbyt ostre.
Biotop jeziora Tanganika
Biotop z dużą różnorodnością dekoracji rybnych i skalnych.
Jako podłoże można użyć piasku i drobnych kamieni.
Parametry wody: pH od 7.6 do 9.2, temperatura wody 24-29 st.C, czysta woda.
Rośliny: vallisneria, rośliny wodne
Ryby: gatunki występujące w tym biotopie to Julidochromis Dickfeldi, pielęgnice, tropheus
Do aranżacji można wykorzystać duże skały (zwłaszcza piaskowce i wapienie), kamienie i puste muszle. Rośliny nie powinny być zbyt gęste.
Oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne, dobrze wygląda oświetlenie punktowe.
Jeśli zdecydujesz się na założenie afrykańskiego akwarium biotopowego, pamiętaj, że różne skały i kamienie mają wpływ na chemię wody. W przypadku ryb żyjących w głębokich jeziorach afrykańskich, bogatych w takie skały, pH jest wyższe niż w przypadku innych gatunków słodkowodnych, co również należy wziąć pod uwagę przy wyborze obsady. Warto kupić drewno, skały i kamienie dostępne w handlu akwarystycznym. Oczywiście ilość ryb wprowadzanych do akwarium powinna również odpowiadać ich wymaganiom przestrzennym. Nadmierna obsada może doprowadzić do poważnych problemów dla całego ekosystemu akwariowego, a ratowanie takiego środowiska przed katastrofą jest ostatnią rzeczą, jakiej życzy sobie każdy hobbysta. Ponadto, jeśli myślałeś o dodaniu gatunków, których nie ma na liście, pamiętaj, że powinny one mieć podobne wymagania wodne, co jest szczególnie ważne w przypadku akwariów biotopowych.