Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

rzeka pola ryżowego

Akwarium biotopowe azjatyckie

Jesteśmy pewni, że wśród CO2Społeczność artystyczna jest wiele osób zafascynowanych akwariami biotopowymi. I nie ma w tym nic dziwnego, bo stworzenie imponującego i dobrze funkcjonującego akwarium biotopowego nie jest łatwym zadaniem. Najpopularniejszymi biotopami są biotop jezior południowoafrykańskich i oczywiście biotop wód czarnych Ameryki Południowej, chociaż ostatnio coraz popularniejsze staje się założenie akwarium w stylu azjatyckim, szczególnie odzwierciedlając podwodny świat Azji Południowo-Wschodniej. Zobaczmy, jakich roślin, fauny i aranżacji potrzebujemy, aby jak najlepiej odtworzyć naturalne środowisko.

Ze względu na szerokość geograficzną przekraczającą 8,000 kilometrów, Azja posiada wszystkie rodzaje stref klimatycznych. Ze względu na brak wpływu oceanów po zachodniej stronie i izolację pasm górskich, większość kontynentu ma klimat kontynentalny z niewielkimi opadami deszczu i dużą różnicą temperatur, a morze ma wpływ tylko na wschodnią i południową część.

Zróżnicowanie klimatyczne Azji oznacza, że ​​większość systemów roślinnych występujących na ziemi można znaleźć na kontynencie azjatyckim.

Rzeźba terenu jest głównym czynnikiem w sieci wodnej Azji, która jest promienista i obejmuje działy wodne wszystkich czterech oceanów. Azja ma również największy obszar bez drenażu na Ziemi.

Skupiając się jednak na aquascapingu i nie odbiegając zbytnio od tematu tworzenia biotopu azjatyckiego w akwarium, przedstawimy rodzaje zbiorników słodkowodnych na kontynencie azjatyckim, a następnie zaproponujemy, jakie rośliny i zwierzęta będą odpowiednie dla wybranego biotopu.

 

RZEKI

W poszczególnych rejonach występuje duże zróżnicowanie przepływu wód w rzekach związane z nierównomiernym rozkładem opadów. Rzeki mające dorzecze w strefie klimatu monsunowego zasadniczo różnią się od rzek w Azji Północnej należących do basenu Morza Arktycznego. Istnieją cztery rodzaje rzek azjatyckich:

- rzeki syberyjskie

Są one reprezentowane przez Ob i Jenisej, z wysokimi poziomami wody przez cały rok. W górnych partiach są to rzeki typowo górskie z wartkim nurtem i czystą wodą. Po wypłynięciu na równiny rzeki płyną spokojniej i mają szerokie kanały. Zimą zamarzają częściowo lub całkowicie. Szybki prąd i niska temperatura uniemożliwiają zasiedlanie i wzrost roślin wodnych oraz wolno żyjących bezkręgowców. Na dole znajdują się glony. Rzeki syberyjskie obfitują w ryby. Najpopularniejszymi rybami żyjącymi w syberyjskich rzekach są jesiotry, szczupaki i pstrągi.

- Rzeki monsunowe

Reprezentowane są przez rzeki takie jak Ganges, Indus, Mekong z dużą różnicą poziomów wody. Rzeki te mają swoje źródło w pobliżu Tybetu, skąd płyną w kierunku Oceanu Indyjskiego lub Pacyfiku. W górnym biegu są rzekami górskimi, w dolnym rozlewają się szeroko, niosąc duże ilości mułu. Często zalewają się podczas letnich monsunów. Rzeki monsunowe są bardzo niejednorodne pod względem ekosystemu. W górę rzeki przybierają formę wartkiego strumienia z czystą, lodowatą wodą, przechodzącego u ujścia w mętny basen o temperaturze typowej dla wód tropikalnych. Dlatego nie można pisać o jednym biotopie monsunowym, ponieważ w miarę wpływania rzek do oceanów zmieniają się warunki fizykochemiczne, a co za tym idzie także fauna i flora. W akwariach biotopowych najczęstsza reprezentacja trzech ekosystemów występujących w rzekach monsunowych: potok górski, rzeka Azji Południowo-Wschodniej i rozlewiska rzeczne w Indiach. W rzekach monsunowych ryby reprezentowane są przez liczne gatunki z rodziny karpiowatych i sumowych, np. drobny sum azjatycki.

- rzeki śródziemnomorskie

Występują w Azji Mniejszej, takie jak Kyzyl i Ihrmak. Wysokie stany wód występują tu w porze deszczowej, która ma miejsce zimą. Latem poziomy są bardzo niskie, a niektóre nawet chwilowo wysychają.

-Rzeki zlewni

Rzeki zlewni, które często nie mają stałego koryta. Rzeki te pochodzą z gór Azji Środkowej i kończą wpadać do jezior lub znikać na pustyniach. Przykładem jest rzeka Tarym. Biotopy tych rzek są stosunkowo mało zbadane i trudne do jednoznacznego określenia ze względu na ich zmieniające się położenie.

 

Powyższy podział nie daje pełnego obrazu zróżnicowania ekosystemów wodnych w Azji, gdyż na tym samym obszarze, w rzekach o podobnym charakterze mogą występować różne warunki fizykochemiczne wody, co skutkować będzie występowaniem różna flora i fauna. Dlatego przy zakładaniu akwarium biotopowego ważne jest, aby jak najdokładniej określić środowisko naturalne, które ma być odtworzone.

 

Najpopularniejsze azjatyckie biotopy rzeczne w akwarystyce

Biotop potoku górskiego

Górski potok

Naturalny biotop charakteryzujący się ascetycznym wystrojem, wysoką przezroczystością i silnym prądem wody, dlatego system filtracji powinien być skuteczny. Górski potok może reprezentować górne biegi dowolnych rzek w Azji.

Rozmieszczenie

Podłoże powinno być kamieniami o gładkich krawędziach i gruboziarnistym żwirem, miejscami ewentualnie z piaskiem. Jako dekorację można użyć naturalnie wyglądających kawałków drewna, ale nie jest to konieczne. Zwierzęta muszą mieć wystarczająco dużo miejsca do pływania.

Parametry wody

Przeciętne warunki wodne powinny mieć pH 7-7.5, średnią twardość i temperaturę od 18 do 22 stopni Celsjusza.

Rośliny

Roślinność też jest uboga, bo całą roślinność powinny stanowić zielone glony, można też aranżację uzupełnić pojedynczymi sadzonkami Vallisnerii lub mchem o drobnych liściach.

Ryba

Gatunki ryb odpowiednie dla tego biotopu to m.in. danio pręgowany, kolce różane, kardynały czy glonojad syjamski.

Oświetlenie

Oświetlenie to kwestia wyboru – górski potok dobrze prezentuje się zarówno w świetle dziennym, jak i sztucznym, a ze względu na brak roślin – ich wymagania nie muszą być brane pod uwagę.

Biotop rzeczny Azji Południowo-Wschodniej

Biotop typowy dla środkowego biegu rzek, takich jak Mekong.

Mekong

Rozmieszczenie

Podłoże powinno być żwirem i piaskiem rzecznym. Do aranżacji można wykorzystać kawałki drewna, korzenie i kamyki. Akwarium powinno być dość gęsto obsadzone roślinami.

Parametry wody

Dla biotopu Azji Południowo-Wschodniej utrzymują następujące warunki Ph 6-6.5, woda miękka lub bardzo miękka, temperatura od 20 do 25 stopni Celsjusza.

Flora

Jeśli chodzi o gęstą roślinność, wybór jest dość duży. Praktycznie wszystkie Eleocharis sp., Cryptocoryne sp. są odpowiednie, możesz również zaryzykować z cebulą wodną.

Ryba

Inwentarzem mogą być bocje, brzanki, danio pręgowany, grupa rasbora, chodzący sum

Oświetlenie

Dobrze wygląda różne oświetlenie, które tworzy w akwarium plamy światła i cienie.

Do aranżacji można wykorzystać kawałki drewna, korzenie i kamyki. Akwarium powinno być dość mocno zasadzone.

 

Słoneczna zatoka / dorzecze w Indiach

Zatoka w Indiach

Przykładem ekosystemu jest region rozlewisk Gangesu i Indusu.

Rozmieszczenie

Podłożem powinien być piasek i żwir rzeczny. Do aranżacji można wykorzystać kamienie, kamienie, korzenie i kawałki drewna. Zatoczki to także miejsca, w których zbiera się dużo liści i gałęzi. Wybierając skały i kamienie należy pamiętać o ich źródle i sposobie przygotowania, ponieważ niektóre z nich mogą mieć wpływ na chemię wodytry.

Parametry wody

Parametry wody to Ph 7.0 do 7.5, woda miękka lub średnio twarda, temperatura od 21 do 26 stopni Celsjusza. Należy zadbać o słaby prąd wody.

Rośliny

Pożądaną roślinnością są rośliny z rodzaju Rotala i Aponogeten.

Ryba

Aby odzwierciedlić naturalne środowisko słonecznej zatoki w Indiach, możesz wprowadzić różane brzanki, danio pręgowanego, rasbora lub bocji

Oświetlenie

Ważne, aby akwarium było naprawdę „słoneczne”, czyli mocno oświetlone.

 

JEZIORA I WODY STOJĄCE

Azja to także kraina wielu jezior. Największym z nich jest Morze Kaspijskie - bezodpływowy zbiornik wodny o bardzo dużym zasoleniu. Ciekawostką jest jezioro Bałchasz, bezodpływowy zbiornik w Kazachstanie, który ma słoną wodę we wschodniej części i słodką w zachodniej. Największym jeziorem pływowym w Azji jest Bajkał - najgłębsze jezioro na świecie. Jego cechą charakterystyczną jest czysta woda, dzięki której dno widać nawet na głębokości kilkudziesięciu metrów. Temperatura wód jeziora Bajkał wynosi średnio 4 stopnie Celsjusza. Roślinność jeziora Bajkał jest uboga z powodu niskich temperatur i dużej twardości wody, ale ma bardzo bogatą faunę, w tym endemiczne gatunki ryb, takie jak omul czy bajkał.

Sztuczne zbiorniki wodne wykorzystywane do nawadniania pól ryżowych są typowe dla mocno przekształconego chińskiego krajobrazu. Zbiorniki te wraz z nawadniającymi je kanałami są jednym z najczęściej odtwarzanych ekosystemów. Są to płytkie stawy z okresowo mętnymi wodami, słabo natlenione i silnie podgrzane. W roślinności dominują różnego rodzaju limnofilia i ryby. Głównymi mieszkańcami zbiorników są ryby labiryntowe, często spotykane są również różne gatunki rasbor i brzanek.

Południowa część Azji, a zwłaszcza Półwysep Malajski i wyspy Archipelagu Malajskiego, ze względu na duże opady obfitują w terytoria bagienne i kałuże ukryte w lasach tropikalnych. Woda w tych zbiornikach jest mętna, słabo natleniona iw skrajnych przypadkach osiąga temperaturę do 40 stopni Celsjusza. Regiony te są domem dla wielu roślin podwodnych i ziemnowodnych, w tym licznych przedstawicieli podobnych do obrazów. Z roślin podwodnych można znaleźć limnophila i eleocharis. W zbiornikach z niezarośniętymi powierzchniami żyją rasbory, danio pręgowany i karpie. W zarośniętych stawach i bagnach - głównie ryby labiryntowe.

Hobbyści zazwyczaj odtwarzają w swoich akwariach biotopy następujących form:

Czarne wody Azji Południowo-Wschodniej

Rozlewiska

Akwarium ma odzwierciedlać ekosystem stawowy położony wśród lasów deszczowych. Charakteryzuje się bardzo małym lub brakiem przepływu wody oraz oszczędnym oświetleniem.

Rozmieszczenie

Podłożem powinny być materiały na bazie kwasowej: torf lub glina. Do aranżacji wykorzystaj korzenie torfu, które powinny tworzyć malowniczą plątaninę z licznymi kryjówkami. Do tego zestawu nadają się również przygotowane, suche liście lub kawałki drewna.

Parametry wody

Parametry wody to pH 5.5-6.0, woda miękka, temperatura od 26 do 29 stopni Celsjusza.

Rośliny

Rośliny z rodzaju Eleocharis, Cryptocoryna, Limnophila będą świetnym wyborem, a akwarium powinno być dość gęsto obsadzone.

Ryba

Gatunki ryb, które można wprowadzić do zbiornika biotopu azjatyckiego to m.in. bojownik syjamski, wiele gatunków z rodziny karpiowatych, bocje, gurami czy rasbora arlekina, która lubi wilgotne kwasy rozpuszczane przez korzenie torfu.

Oświetlenie

Przyciemnione oświetlenie, podkreślające tajemniczą atmosferę, w jakiej trzymane jest akwarium. Oświetlenie punktowe działa bardzo dobrze.

Pola ryżowe

Pola ryżowe

Biotop sztucznych zbiorników wodnych nawadniających w Chinach. W naturze są to płytkie stawy lub formacje bagienne o okresowo dużej mętności i wysokich temperaturach.

Rozmieszczenie

Podłożem powinien być piasek i żwir rzeczny. Jako aranżację należy używać głównie roślin, w tym pływających i rosnących nad powierzchnią wody, które jednak nie powinny pokrywać całej powierzchni wody.

Parametry wody

Parametry wody: pH 6.5 do 6.9, woda miękka, temperatura od 25 do 29 stopni Celsjusza.

Rośliny

Gatunki roślin dla tego biotopu to nie ryż, ale rośliny z rodzaju limnophila, vallisneria, hygrophila. Dla ryzykownych aquascapersa barclaya longifolia będzie dobrym pomysłem.

Ryba

Można używać ryb labiryntowych, gurami, gupików i kolców.

Oświetlenie

Średnia intensywność.

Podsumowanie

Jak widać, istnieje kilka rodzajów biotopu azjatyckiego, które możesz założyć w swoim domowym akwarium i poczuć się jak w Indiach podczas oszałamiającego zachodu słońca lub jak w Japonii podczas wędrówek górnymi partiami rzek azjatyckich. Trzymamy kciuki za stworzenie wspaniałej iluzji zwanej aquascape i mamy nadzieję, że podzielisz się z nami efektami!