Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Dlaczego robisz aquascape?

To może brzmieć jak oczywiste pytanie, ale aquascaping oznacza różne rzeczy dla różnych osób. Czy robisz aquascape tylko po to, aby stworzyć podwodną równowagę ze swoim inwentarzem, czy też Twoim celem jest stworzenie kontrastu w swoich akwariach? Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego hobby aquascaping stało się tak ważne dla ludzi ze wszystkich hobby.

Aquascaping - proces tworzenia podwodnych, estetycznych projektów z wykorzystaniem naturalnych materiałów.

Przede wszystkim, czym jest aquascaping?

Obsesja znana jako aquascaping to termin odnoszący się do procesu tworzenia podwodnych pokazów przy użyciu naturalnych materiałów, takich jak drewno, rośliny i skały. Chociaż bardziej popularny wśród entuzjastów zbiorników roślinnych, termin aquascaping odnosi się również do społeczności akwariów morskich.

Większość akwariów wymaga aquascape na pewnym poziomie i chociaż naszym priorytetem powinno pozostać dobro naszych ryb, krewetek, a nawet koralowców (jeśli masz akwarium rafowe), nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy byli kreatywni i przy odrobinie inspiracji samej natury, możemy tworzyć punkty ogniskowe, kształtować i nadal mieć wystarczająco dużo miejsca, aby nasze zwierzęta gospodarskie miały zdrowy i naturalnie wyglądający dom.

Zanurzmy się w główne obszary tego wspaniałego uzależnienia. Do jakiego obszaru odnosisz się najbardziej?

Wszyscy pamiętamy nasz pierwszy aquascape.

Każdy gdzieś zaczyna, nikt nie jest natychmiastowym ekspertem. Dla większości z nas nasz pierwszy aquascape jest największym wyzwaniem. To właśnie podczas tego pierwszego scape uczymy się podstaw, takich jak znalezienie właściwej równowagi między oświetleniem, CO2 i składniki odżywcze. Jest takie powiedzenie, które bardzo dobrze współgra ze społecznością aquascapingu, że „każdy dzień jest dniem szkolnym”. Aquascaping wymaga, czego uczymy się z doświadczenia, ale także od innych aquascaperów. Kiedy ktoś zaczyna, może mieć trochę wiedzy, ale dzieląc się z innymi, szybko zakocha się w świecie roślin wodnych.

Dla wielu aquascaperów ciągła nauka i nowe wyzwania napędzają ich kreatywność, utrzymując ich obsesję na punkcie świata roślin akwariowych. Kiedy po raz pierwszy zaczynamy eksperymentować z żywymi roślinami akwariowymi, może to być bardzo przytłaczające i trochę jak próba i błąd, ale po pewnym czasie poznajemy różne cechy każdego gatunku i wkrótce cieszymy się zdrowym wzrostem roślin i myślami nowego czołgu zaczynają się wkradać.

Zespół wielu zbiorników

Podczas gdy niektórzy z nas będą cieszyć się utrzymaniem jednego akwarium przez długi czas, wielu z nas po prostu nie może pomieścić swojej miłości do aquascapingu w jednym akwarium. Jest to znane jako „syndrom wielu zbiorników” i jest dość powszechne teraz, gdy na rynku jest tak wiele mniejszych zbiorników. Jest tak wiele roślin, skał i drewna, że ​​jest to dla nas zbyt kuszące, aby nie zakładać nowych akwariów.

Jaka jest fascynacja?

Akwaria są instalowane w domach ludzi od wielu lat i są wykorzystywane jako centralny punkt w różnych miejscach. Nie ma znaczenia, czy założysz zbiornik rafowy wypełniony żywą skałą i koralami spa, czy zainstalujesz większe akwaria wypełnione roślinami, rozmieszczeniem roślin lub koralowców, żywą skałą, małymi skałami, większymi skałami lub układami drewna, każde z nich jest przykładem „aquascapingu ” i zapewnić hodowcom ryb doświadczenie.

Jako ludzie, wszyscy mamy różne upodobania i preferencje, więc nie jest niespodzianką, że jako hodowcy ryb lub akwaryści, wszyscy mamy różne pomysły i sposoby na cieszenie się akwariami roślinnymi. Istnieje wiele niszowych zainteresowań związanych z aquascapingiem, które szczególnie przyciągają wielu ludzi.

 • Woda w akwarium - Każdy hodowca ryb musi uważać się za hodowcę wody, zanim zostanie hodowcą ryb. Najpierw określenie prawidłowych parametrów wody, a następnie utrzymanie jakości wody jest niemal samą sztuką i odgrywa kluczową rolę w sukcesie akwarium. Bardzo ważny jest przepływ wody, temperatura, a czasem nawet ilość pustej przestrzeni dostępnej w słupie wody.

 • Filtracja - kolejny element tej obsesji, który może również odnosić się do ogólnej akwarystyki. W odniesieniu do filtracji aquascaping to ciekawy temat. Ważny jest wybór mediów filtracyjnych. Czy używać węgla aktywnego, czy nie (zajrzyj na ten blog i wyrób własną opinię. tutaj). Mamy filtrację biologiczną, mechaniczną i nie zapominajmy, brak filtracji (poznaj te specjalistyczne akwaria tutaj). Ostatecznym celem jest uzyskanie ładnego, czystego słupa wody i brak martwych punktów. Temat ten jest popularny wśród wielu aquascaperów. Jeśli poprosisz o porady dotyczące aquascapingu to jestem pewien, że temat filtracji będzie

 • Hardscape - To obszar hobby, który osobiście mnie fascynuje. Jako dziecko i jestem pewien, że wielu z was może się do tego odnieść, zbierałem kamienie i skały, które uważałem za interesujące. Jako aquascaper pozwala mi to oddawać się tej mojej fascynacji w poszukiwaniu ciekawych skał do wykorzystania w nowych układach. Niezależnie od tego, czy planujemy wyspy skalne z Anubiasami pełzającymi przez szczeliny, czy prosty stos skalny, aby uzyskać wysokość dla określonych projektów, wybór skał jest ważny.


  Skały można wykorzystać do stworzenia otwartej przestrzeni, powstrzymując niektóre rośliny i wiele więcej. Skały są szkieletem wszystkich aquascapes i jako takie, wiele aquascapes spędza więcej czasu na wybieraniu skał niż cokolwiek innego.
  W akwarystyce morskiej skały są jeszcze ważniejsze. Wybór użycia suchej skały lub żywej skały może być trudny. W zależności od tego, ile myśli jest w aquascape, sucha skała może być lepsza. Możliwość tworzenia półek i wież z idealnymi miejscami do umieszczania koralowców, a nawet tworzenie małych zatyczek do odłamków koralowych jest łatwiejsze, gdy używasz suchych skał.

 • Oświetlenie – oświetlenie akwariowe to jeden z tematów, który z biegiem lat stał się mniej nauką, a większą przyjemnością. Był czas, kiedy osiągnięcie najlepszego światła dla twoich roślin wymagało obliczenia wszelkiego rodzaju różnych odczytów światła . Na szczęście, nowoczesny aquascaper może korzystać z jednostek oświetleniowych LED z zaprogramowanymi ustawieniami światła, programatorami czasowymi i mnóstwem estetycznych projektów. Biorąc to pod uwagę, jeśli chodzi o zbiorniki rafowe, dobre oświetlenie ma wiele zalet. Zapewnienie prawidłowego światła ma kluczowe znaczenie dla udanego zbiornika rafowego, zwłaszcza gdy koralowce SPS wymagają określonych świateł, aby prawidłowo rosnąć.
  Aquascapers mogą uzyskać dostęp do jednostek świetlnych, które mają wstępnie ustawione opcje dla określonych gatunków roślin. Każdy zestaw został zaprojektowany tak, aby zapewnić najlepszy kolor i tempo wzrostu przy minimalnym nakładzie aquascapera.

 • Rośliny - Ostatnie, ale nie mniej ważne, rośliny wodne. Dziś aquascaperzy mają do wyboru szeroką gamę gatunków. Czy lubisz używać uznanej rośliny do natychmiastowego pokazu aquascape, czy wolisz używać roślin in vitro i pozwolić im z czasem wrosnąć w aquascape? Przy tak wielu różnych kolorach, fakturach i rozmiarach roślin, nie dziwi fakt, że krajobrazy wodne są nimi naprawdę zafascynowane. W końcu rośliny są największą częścią aquascapingu.

 

Dlaczego robisz aquascape?

Więc po przeczytaniu wszystkich różnych obszarów i potencjalnych obsesji związanych z aquascapingiem, gdzie należy twoje serce? Chcielibyśmy wiedzieć, co pociąga Cię w kierunku tworzenia podwodnych ogrodów lub w przypadku akwariów morskich, idealnej rafy?