Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

krewetki akwariowe

Ekipa sprzątająca akwarium

„Załoga sprzątająca” jest kluczem do skutecznego zarządzania akwarium.

 

Decydując się na założenie akwarium morskiego lub słodkowodnego, bez względu na wielkość zbiornika, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, są ryby, a raczej gatunki ryb, które chcemy trzymać na powierzchni naszego zbiornika.

Większość aquascaperów nie dzieli ryb na użyteczne i ozdobne, interesują ich głównie wygląd, kolor czy wielkość. Rzadko myślimy o dodaniu ryb wyłącznie w celu oczyszczenia akwarium. W tym artykule opiszemy ogólnie gatunki, które pomogą Ci w utrzymaniu całego akwarium.

Ale zacznijmy od początku, prawdopodobnie zastanawiasz się, po co ci „zespołów sprzątających”, jeśli twoje akwarium będzie miało filtr z wszystkimi tymi wysokiej jakości mediami. Filtracja jest jednym z kluczowych elementów prawidłowego funkcjonowania akwarium, ale czasami może okazać się niewystarczająca, dlatego potrzebuje wsparcia, a wsparcie to zapewniają krewetki słodkowodne, ślimaki słodkowodne i ryby.

 

Nasze ekipy sprzątające akwarium pełnią w naszym zbiorniku szereg korzystnych funkcji, takich jak:

- ograniczenie rozwoju uciążliwych glonów

- czyszczenie zbiornika niezjedzonych ryb

- czyszczenie gnijącej materii roślinnej.

Poniżej przedstawiamy Wam najbardziej przydatnych członków ekip sprzątających oraz trochę informacji o każdym z nich:

zjadacz glonów syjamskich

Zjadacz alg syjamskich

Charakterystyka: Ta tropikalna ryba żyjąca na dnie występuje w kontynentalnej części Azji Południowo-Wschodniej.

Ryby towarzyskie najlepiej czują się trzymane w grupie co najmniej 4-5 osobników. W warunkach powierzchniowych zbiorników dorastają do 14 cm. Obecnie ryba ta została uznana za gatunek zagrożony.

wymagania: Są to ryby, które dorastają do dość dużych rozmiarów, dlatego preferowany przez nas zbiornik słodkowodny ma minimum 240l, potrzebują licznych kryjówek, dekoracji kamiennych i korzeni. Podczas walki z glonami można je wpuścić do mniejszego zbiornika, ale z czasem, gdy staną się większe, należy je złapać, ponieważ mogą stać się terytorialne.

Główna funkcja w akwarium: Ryba ta doskonale sprawdzi się w akwarium słodkowodnym, gdzie mamy problem z glonami takimi jak: glony nitkowate, zielone i miękkie oraz grzyby Rhizoctonia. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​ta ryba preferuje te glony i detrytus, zanim osiągną pełny dorosły rozmiar. Kiedy dorosną, ich smak zamienia się bardziej w czerwone algi.

krewetki

 Krewetki Amano

Charakterystyka: Kolejnym członkiem ekipy sprzątającej jest krewetka, której nazwa pochodzi od japońskiego akwarysty Takashi Amano, który jako pierwszy wprowadził ją z wielkim sukcesem. Samce dorastają do 3 cm, samice do 4-5 cm. Ta krewetka jest gatunkiem spokojnym i doskonale nadaje się do akwarium społecznościowego.

wymagania: Akwarium dla tych krewetek powinno być dość przestronne i obsadzone licznymi roślinami drobnolistnymi, mchami i wątrobowcami. Powinien mieć liczne kryjówki. Ta krewetka jest stadna; dlatego najprawdopodobniej czułby się lepiej w grupie 6-8 swojego gatunku. Woda powinna być dobrze natleniona, ponieważ krewetki są dość delikatne.

Główna funkcja w akwarium: Możemy bez wątpienia potwierdzić, że jest to najbardziej pracowita istota, jaka mogłaby znaleźć się w akwarium, wielkie glony, grupa takich krewetek jest w stanie w jeden dzień oczyścić z glonów np. włosowatych. Poza tym zjada resztki pokarmu w zakamarkach, jest dosłownie krewetką „czyszczącą”, bo bardzo szybko usuwa martwe ryby z akwarium, zanim właściciel akwarium zorientuje się, że taka ryba zdechła. Ponadto sprawdzi się dobrze w początkowych fazach rozwoju akwarium, kiedy mamy do czynienia z glonami błoniastymi lub okrzemkami

ryba otos

Otocinklus

Charakterystyka: Ryba łagodna i towarzysząca dorastająca do 4 cm. W swoim naturalnym środowisku żyje w wodach górnej i środkowej Amazonki. Może być trzymany w akwarium społecznym.

wymagania: Ten członek ekipy sprzątającej akwarium może być bezpiecznie umieszczony w 30-litrowym akwarium słodkowodnym. Preferuje miękką wodę i jest dość wrażliwy na zmiany parametrów wody. Preferując grupy najlepiej trzymać je w grupie co najmniej 5 osobników. Ryba lubi glony, ale jej dietę należy uzupełniać suszonymi pokarmami roślinnymi.

Główna funkcja w akwarium: są typowymi glonożernymi, dzięki swoim niewielkim rozmiarom skutecznie czyszczą trudno dostępne rogi i blaszki liściowe we wszystkich rozmiarach zbiornika . Specjalizuje się w jedzeniu: śluzowca występującego na początku, okrzemek, brunatnic obecnych na ścianach zbiornika.

czarna Molly

Czarna Molly

Charakterystyka: Kolejnym członkiem ekipy sprzątającej jest energiczna, towarzyska ryba, nadająca się do ogólnego akwarium. Naturalnie zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej i Południowej. Mogą dorastać do 9 cm.

wymagania: Ryba potrzebuje również dobrze natlenionej wody, temperatura wody nie może być niższa niż 25°C i nie może nastąpić nagły spadek temperatury. Zalecamy regularne podmiany wody. Odpowiednie akwarium dla tej ryby to +100l, co byłoby odpowiednie dla małej grupy.

Główna funkcja w akwarium: Niewielu akwarystów wie, że Black Molly jest również bardzo przydatnym zjadaczem glonów. Walcz z glonami tak jak krewetki Otocinclus i Amano. Te gatunki żywiące się algami są skuteczne w usuwaniu glonów, takich jak algi brunatne i okrzemki. Być może nie wiesz, że te ryby żywią się również sinicami, co potwierdziła spora grupa akwarystów. Warto zaznaczyć, że sinice będą chętniej zjadane przez osoby młode niż starsze.

Decydując się na ryby ozdobne warto zwrócić uwagę na gupiki Endlera, ponieważ mają one piękne ubarwienie, ale też są przydatne, jednym z ich głównych posiłków są zielone algi.

gupik Endlera

Gupik Endlera

Charakterystyka: Spotkaj się z członkiem ekipy sprzątającej, Endlerem. Jest to mała ryba, naturalnie występująca w Wenezueli, ale z powodzeniem rozmnaża się w warunkach akwariowych. Samce osiągają zaledwie 2.5 cm, a samice 4 cm, dlatego są bardzo dobrym rozwiązaniem do małych akwariów. Żyją w dobrych warunkach około 2 lata, średnio w gorszych około 7 miesięcy.

wymagania: Ryba jest mało wymagająca, dlatego uważa się ją za łatwą do rozmnażania. Uważaj na zarybianie akwarium, w którym trzymane są gupiki. Długie i kolorowe płetwy samców mogą stać się ofiarą ryb, które lubią skubać płetwy innych osobników.

Główna funkcja w akwarium: Ich główną zaletą jest piękny wygląd i małe wymagania techniczne w akwarium, jednak lepiej zacząć od gupików Endler niż np. Neon Tetras, ponieważ gupiki znane są również jako glony.

bocja

Loach ze wzgórza

Charakterystyka: Nadchodzącym członkiem ekipy sprzątania wód słodkich jest Hill Stream Loach. Występuje w obszarach azjatyckich takich jak: Chiny, Wietnam, Kambodża. W swoim naturalnym środowisku żyją na obszarach silnie nasłonecznionych, co sprzyja rozwojowi glonów. Dorasta do 7 cm. Ryba towarzysząca, zorientowana terytorialnie, ale z powodzeniem można trzymać kilka.

wymagania: Mieszkańcy tego zbiornika potrzebują czystej, dobrze natlenionej wody, która jest filtrowana co najmniej 10 razy na godzinę przez filtr. Akwarium musi zawierać liczne skały z podsypką piaskową, akwarium musi być mocno oświetlone.

Główna funkcja w akwarium: Ta ekipa sprzątająca jest świetna w czyszczeniu dekoracji takich jak kamienie czy korzenie, zjadają z nich glony, bardzo dobrze jedzą zielone glony.

tygrys botia

Tygrys Botia i Yo-Yo Loach

Charakterystyka: Większość akwarystów zna naszego kolejnego członka ekipy sprzątającej -Ryby zamieszkujące wody azjatyckie. Oba gatunki prowadzą nocny tryb życia, żerują na dnie. Trzymają się w grupach z hierarchią.

 

wymagania: To ryby stadne. Zalecana ilość w akwarium to minimum 5 osobników. Trzymane w mniejszych ilościach mogą stać się płochliwe lub agresywne w stosunku do innych mieszkańców dna, takich jak Corydoras. Bocje siatkowate osiągają do 16 cm długości, podczas gdy tygrysie bocja w warunkach akwariowych osiągają nawet 40 cm długości.

Główna funkcja w akwarium: Zapewne wielu z Was miało w swoim akwarium problem z niechcianymi ślimakami? Loaches są idealnymi kandydatami do kontrolowania populacji ślimaków w akwarium, ponieważ ślimaki są ulubionym pokarmem ryb. Niestety ryby te rosną bardzo duże, więc nie nadają się do zbiorników o pojemności mniejszej niż 120l lub na dłuższą metę.
ślimak zabójca

Innymi mieszkańcami zbiornika, alternatywą dla bocji, jest ślimak Assasin. Do polowania na mniejsze ślimaki są idealne do mniejszych zbiorników, nieodpowiednich dla bocji.

 

Przydatne ślimaki: Clinthon Corona, Nerite Snails, nertina, filopaludina sp.

 

Ogólna charakterystyka:

Clintona Corony: nasz następny członek ekipy sprzątającej. Zamieszkuje wody Indonezji, Malezji, Tajlandii, można go spotkać na skalistych ujściach rzek. Osiąga rozmiar 1.8 cm

 

Nertina: mieszka w szybko płynących górskich strumieniach w Kenii, Afryce Południowej i Mozambiku. Zjadają glony włosowe, oczyszczają glony ze szkła akwariowego, roślin akwariowych i dekoracji,

Osiąga rozmiar od 1.5 cm do 2.5 cm

Filopaludina sp.: Największy z wymienionych ślimaków jedzący glony to ekspert od okrzemek, ślimak zamieszkujący Azję, osiągający 3 cm wielkości.

Ślimaki tolerują zarówno zimną, jak i ciepłą wodę, szybciej poruszają się w ciepłej wodzie.

wymagania: Ślimaki te nie są wymagające, dlatego polecane są początkującym akwarystom, ale warto zauważyć, że przy otwartych akwariach może dojść do sytuacji, że ślimak po prostu wyjdzie.

Główna funkcja w akwarium: Wszystkie wyżej wymienione ślimaki są idealne dla glonów w akwarium. Docierają do miejsc niedostępnych dla właściciela i ryb i oczyszczają je z glonów, ich ulubionymi glonami są algi zielone i krasnorosty lub okrzemki, każda z nich pełni tę samą funkcję, ale naszym zdaniem najlepszą decyzją będzie wybór Clinthon Corona ślimak, ze względu na to, że jest najmniejszym z trzech pokazanych, dzięki czemu jest bardziej wydajny w jedzeniu glonów.

Na koniec krótka porada dotycząca doboru ekipy sprzątającej, z którą spotykamy się w praktyce. Większość akwarystów wybiera popularną „Siamese Algae Eater” jako rybę oczyszczającą, od jej nazwy. I tu chcemy zwrócić uwagę na to, że w pierwszych miesiącach życia, zanim osiągną 4-7 cm, ich głównym składnikiem odżywczym są glony, a są naprawdę dobrymi jeżercami glonów. Jednak w miarę wzrostu tracą zainteresowanie glonami, jak większość ryb preferują korzenie, a ściślej związki humusowe zawarte w korzeniach. Dodatkowo ryby te osiągają całkiem spore rozmiary, najczęściej jest to 13 cm, jednak zdarzają się osobniki powyżej 30 cm, dlatego proponujemy podążać za naszym przewodnikiem i wybrać Otocinclus zamiast popularnych „glonojadów”.

Aby zapewnić równowagę w akwarium i kontrolować poziom glonów bez obaw o wahania parametrów wody, warto wprowadzić do akwarium kilka gatunków głównie ryb, krewetek (np. Amano Shrimp, Fire shrimp) lub ślimaków (np. nerite snails) opisane powyżej w artykule. Aby zapewnić pełną harmonię w akwarium potrzebne jest nie tylko mocne światło, dobre podłoże, czy wydajna filtracja, kluczowe są również ryby, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego akwarium. Jeśli więc nie masz jeszcze w swoim akwarium żadnego z opisanych w tym artykule gatunków, a jednocześnie masz problemy z prowadzeniem zbiornika, nie wahaj się zatrudnić jak najszybciej „zespołu sprzątającego”.