Przegląd dekoracji akwarium
Akwarystyka to bardzo szeroki temat. Coraz więcej osób pasjonuje się hodowlą ryb akwariowych, zakładaniem zbiorników morskich lub słodkowodnych. Jednak wiele osób, nawet tych, które nie są wielkimi akwarystami, chciałoby mieć ładny zbiornik w swoim mieszkaniu lub firmie. Tak dobrze zaaranżowane akwarium, z bogato wyposażonym wnętrzem, roślinnością, stworzeniami wodnymi i dekoracjami, jest wspaniałym, naturalnym elementem dekoracyjnym, często urzekającym swojego obserwatora żywymi kolorami i magicznym klimatem.
Akwarium to nie tylko miejsce hodowli ryb. Akwarium może być również ciekawym uzupełnieniem wystroju wnętrza. Wkomponowany w specjalnie przygotowaną przestrzeń, staje się częścią pomieszczenia, w którym się znajduje. Może być zatem bardzo ciekawym i niepowtarzalnym elementem dekoracyjnym lub źródłem relaksu, odprężenia psychicznego i idealnej ucieczki od codziennych problemów, stając się częścią kojącej zmysły natury. Jeśli chcesz, aby Twoje akwarium ładnie wyglądało, nie bój się dodawać dekoracji!
Dlaczego warto stosować dekoracje akwariowe?
Wydawać by się mogło, że dekoracje mają za zadanie zwiększyć atrakcyjność akwarium i tym samym sprawić, by miejsce, w którym stoi, przyciągało wzrok i ozdobiło wnętrze. Dekoracje akwariowe pełnią jednak znacznie szerszą funkcję, ponieważ odpowiadają za zapewnienie rybom miejsca do ukrycia się lub tarła.
Ale to nie wszystko, bo zastosowanie dekoracji akwariowych to także dobry sposób na urozmaicenie podłoża. Aby wszystko do siebie pasowało i tworzyło spójną koncepcję, niezwykle ważna jest tutaj przemyślana aranżacja zbiornika na słodką wodę, z którą możemy się zmierzyć sami lub skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców.
Co możemy znaleźć na rynku?
Trzeba przyznać, że producenci dekoracji akwariowych stanęli na wysokości zadania, bo wachlarz dostępnych rozwiązań jest imponujący. Mamy do wyboru różne ozdoby akwariowe wykonywane na zamówienie, tak aby każdy z nas mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie – od dekoracji naturalnych, po sztuczne, gotowe do zanurzenia w wodzie, a także takie, które wymagają dodatkowego przygotowania.
Naturalne dekoracje
Jesteśmy miłośnikami akwariów przyrodniczych, dlatego polecamy zastosować dekoracje zaproponowane przez Matkę Naturę. Te ozdoby z pewnością można zastosować w różnych stylach akwaria przyrodnicze or akwaria biotopowe. Oczywiście wszystko zależy od osobistego wyboru.
Roots
Naturalnymi dekoracjami z pewnością są korzenie, które doskonale sprawdzają się w akwariach z rybami, a także w tych, w których żyją inne stworzenia. W tym miejscu warto wspomnieć, że korzenie mogą wymagać dodatkowego oczyszczenia, gdyż w ten sposób można pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Aby właściwie przygotować korzenie do naszego akwarium, wystarczy je ugotować na parze wrzątkiem lub namoczyć przez dłuższy czas. Na różnych forach można znaleźć wiele sposobów na przygotowanie korzeni lub drewna do umieszczenia w wodzie w akwarium. Pamiętaj, że różne metody mogą być dedykowane różnym rodzajom korzeni czy drewna, dlatego dobieraj je z rozwagą.
Skały i kamienie
Z pewnością obecność takich dodatków docenią Twoje ryby i krewetki, ponieważ jest to dla nich idealne miejsce do schronienia i odpoczynku. Jednak to nie koniec propozycji, ponieważ naturalne dekoracje mogą obejmować również naturalne skały i kamienie, które mogą imitować naturalne dno zbiornika wodnego. I tutaj również... musimy być ostrożni. Wiele kamieni i skał wpływa na chemię wody, np. wapień, który jest przeznaczony głównie do Afrykańskie biotopy jeziorne ponieważ podnosi pH wody i niewiele gatunków ryb może sobie z tym poradzić. Ponadto unikaj skał o ostrych krawędziach, które mogą uszkodzić płetwy ryb.
Liście
Wśród naturalnych ozdób można stosować liście, szczególnie w akwariach biotopowych. Ale tutaj również musimy pamiętać, że wpływają one na chemię wody, np. dąb zakwasza wodę ze względu na dużą ilość garbników; orzech lekko zmienia kolor wody. Rozejrzyj się po drzewach w swojej okolicy, jest duża szansa, że znajdziesz gatunek, który wzbogaci wystrój twojego akwarium.
Rośliny akwariowe
To dość oczywiste, ale warto zaznaczyć, że wybór różnych żywych roślin kontrastujących z rybami to najlepsza naturalna ozdoba akwarium. Chociaż niektóre gatunki prawdziwych roślin są używane do wypełnienia przestrzeni, są też żywe rośliny, które są wybierane, aby przykuć wzrok widza. Wprowadzenie żywych roślin w różnych kolorach lub roślin kwitnących z pewnością poprawi wystrój Twojego akwarium. Zajrzyj do naszych ostatnich artykułów na temat Madagaskar koronki or Ludwigia mini sp. z o.o. super czerwony które są bardzo dekoracyjne i dostępne w handlu akwarystycznym.
Pamiętaj, że wstrzykiwanie dwutlenku węgla jest bardzo korzystne dla wzrostu żywych roślin i ich żywych kolorów. Zajrzyj do naszej oferty CO2 Systemy dostarczone przez CO2Sztuka TUTAJ! Wraz z odpowiednim oświetleniem Twoje rośliny akwariowe będą rosły zdrowo, szybko i pięknie.
Inne naturalne dekoracje
Do naturalnych dekoracji do akwarium należą również ozdoby wykonane z bambusa, kokosa, naturalnego drewna czy gliny. Na przykład mniejsze kawałki drewna unoszące się na powierzchni wody świetnie sprawdzają się w przypadku akwarium z czarnymi wodami.
Ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie ozdób ceramicznych, m.in. koralowców, zamków czy rurek, które z pewnością podniosą wystrój zbiornika.
Sztuczne dekoracje
Tuż obok naturalnych dekoracji pojawi się wiele sztucznych rozwiązań. Sztuczne dekoracje akwariowe mają również pozytywny wpływ na wygląd zbiornika z rybami lub innymi stworzeniami. W przypadku ozdób sztucznych są to ozdoby plastikowe oraz ozdoby wykonane z różnego rodzaju materiałów, m.in. zatopione statki.
Sztuczne dekoracje, w tym np. plastikowe kwiaty lub inne sztuczne rośliny, doskonale sprawdzają się tam, gdzie żywe rośliny nie mogą być hodowane w akwarium, czyli gdy są niszczone lub zjadane przez ryby.
Tła dekoracyjne można również zaliczyć do kategorii dekoracji sztucznych. Te produkty akwarystyczne doskonale nadają się do podkreślenia uroku i charakteru akwarium. Dodają głębi zbiornikowi i co najważniejsze odcinają elementy za tylną szybą - ścianę czy meble.
Zdobienia i rodzaj szkła z jakiego wykonany jest zbiornik
Planując budowę akwarium, dość ważny jest wybór szkła, z którego będzie ono wykonane. Planując zastosowanie ciekawej dekoracji w naszym akwarium, warto rozważyć zastosowanie szkła Optiwhite. Akwarium Optiwhite to świetny pomysł, gdy chcemy wiernie odwzorować kolorystykę roślin, dekoracji, ryb i wszystkiego, co będzie w akwarium. Akwarium wykonane z tego typu szkła charakteryzuje się dużą przezroczystością i nie posiada zielonkawego odcienia typowego dla szkła float, widocznego zwłaszcza na krawędziach szkła.
Co i jak wybrać?
Wielu z nas jest przyzwyczajonych do tego, że wybierając dekoracje wybieramy to, co lubimy wizualnie. Jednak w przypadku dekoracji akwariowych wybór nie może być przypadkowy. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę mieszkańców akwarium, czyli żyjące w nim ryby lub inne zwierzęta. Ale to nie wszystko, bo ważne jest samo środowisko.
Trzeba wiedzieć, że niektóre naturalne ozdoby nie powinny być obecne w niektórych akwariach ze względu na niekorzystne działanie wody, co oznacza, że np. akwaria słodkowodne muszą mieć odpowiednio dobrane dekoracje zbiorników i roślinność.
To jednak nie koniec, bo jeśli chcemy, aby akwarium wyglądało pięknie, a jego mieszkańcom zapewniono odpowiednie warunki do życia, powinniśmy zadbać o to, aby wszystkie wybrane elementy jak rośliny, korzenie, drewno, oświetlenie tworzyły integralną całość. Dlatego wybierając dekoracje do akwarium, róbmy to bardzo ostrożnie.
Każda ozdoba powinna współgrać z roślinnością, być dostosowana do ryb i rodzaju wody. Pamiętajmy, że niektóre gatunki lubią gęste rośliny, podczas gdy inne potrzebują więcej miejsca do pływania, a jeszcze inne muszą kopać w podłożu. Po prostu postarajmy się stworzyć wystrój akwarium zbliżony do ich naturalnego środowiska. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, z pewnością uda nam się stworzyć akwarium, które zachwyci każdego.
Podsumowanie
Jesteśmy pewni, że wśród naszych odbiorców jest wielu hobbystów, którzy na początku przygody z akwarystyką mówili, że „aranżacja jest łatwa”, ale zmienili zdanie po założeniu pierwszego zbiornika słodkowodnego. I nie ma w tym nic zaskakującego – możliwości jest tak wiele, że nie możemy być pewni efektu końcowego. I to jest właśnie ekscytujące w tym hobby – wszystko zależy od wyobraźni (i pielęgnacji ;) ).