Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Skalary – legenda domowych akwariów

Skalary (Pterophyllum scalare), znane również jako skalary słodkowodne, to jeden z najbardziej wyrazistych i dostojnych gatunków hodowanych w akwariach hobbystycznych. Popularność zyskała dzięki nietypowej budowie - jego korpus jest wąski i wysoki, przypominający dysk. W naturze mogą poruszać się w gęsto zarośniętych akwenach i szybko uciekać przed drapieżnikami. Jak jednak skalary radzą sobie w domowych akwariach?


Występowanie
Występuje w grupach w górnym i środkowym biegu Amazonki wraz z jej dopływami. Można go również znaleźć w dorzeczu rzeki Orinoko (Wenezuela) i rzece Essequibo w Gujanie.

W swoim środowisku żyje wśród korzeni i roślin. Jej naturalny, mocno spłaszczony kształt ułatwia przepływ pomiędzy roślinnością i pozwala się jej ukryć.


Charakterystyka 

Skalary to jeden z najbardziej lubianych członków rodziny pielęgnic. W sklepach akwarystycznych można teraz znaleźć kilka gatunków z rodzaju Pterophyllum, tj.skalary altum,skalary łzy i skalary słodkowodne. Manacapuru jest również bardzo popularne wśród dzikich odmian. W sprzedaży dostępne są zarówno formy dzikie, jak i odmianowe. Wybór jest szeroki – dotyczy to głównie koloru ciała (biały, czarny, czerwony, zielony, niebieski, srebrno-czarny koi). Skalary osiągają średnio 15 cm długości i 22 cm wysokości. Oprócz wąskiego, wysokiego tułowia i ciekawego ubarwienia, ich zaletą są efektywne płetwy grzbietowe (zwłaszcza grzbietowe i odbytowe). Płeć jest raczej trudna do odróżnienia, skalary wykazują niewielki dymorfizm płciowy. Główną różnicą jest kształt brodawek narządów płciowych widoczny podczas tarła. U samicy długi i tępo zakończony, u samca krótki i ostry.


Akwarium

Zbiornik na 5-6 skalarów powinien mieć co najmniej 120-150 cm długości i 50 cm wysokości. Skalar to ryba "termofilna" - optymalna temperatura wody to 24-30 °C. Właściwe pH to 6-7.4 a twardość 0-15 °n. Najbardziej odpowiednie dla skalarów jest piaszczyste dno z dodatkiem liści, ozdobione korzeniami i gałęziami. Skalary często kopią w podłożu i mogą zakrztusić się małymi kamykami (na podłożu żwirowym). Ryby raczej nie niszczą roślin (chyba że są słabo ukorzenione), więc flora może być gęsta. Warto posadzić tył akwarium wysokimi gatunkami, które stworzą tło. Skalary przepłyną między zieleniami. Skalary lubią jakieś zacienienie zbiornika i liczne kryjówki. Filtracja powinna być mocna (optymalny skład zestawu to wydajna pompa oraz filtr z kilkoma wkładami filtracyjnymi). Woda powinna być wymieniana średnio co 2 tygodnie (20-30%). Przy drastycznej zmianie warunków lub ogólnie złych warunkach mogą pojawić się choroby skalarne, takie jak fleksybakterioza, mykobakterioza lub martwica.
Jednym z najczęstszych pytań w sklepach zoologicznych na temat tego gatunku jest: Z jakim rodzajem ryby można trzymać skalary? Skalary ryb akwariowych są terytorialne, mogą wykazywać agresję wobec mniejszych ryb, a także osobników z długimi płetwami. Z reguły szybkie ryby (np. danio pręgowany, zjadacz glonów syjamskich) radzą sobie z „zainteresowaniem” skalarów. Skalary nie mają nic przeciwko rybom przydennym, jak np. sumy krzaczastogębowe. Dużo zależy też od wielkości zbiornika - w zbyt małych skalary są nerwowe, a ich ofiary mają ograniczoną przestrzeń do ucieczki. Jest to jedna z najinteligentniejszych ryb akwariowych, niestety może iść w parze ze złośliwością. 


Karmienie
Skalary są żarłoczne i wszystkożerne. Nie gardzą uniwersalnym pokarmem, zarówno pływającym, jak i szybko opadającym na dno. Wolą jednak pokarmy mięsne - żywe, mrożone lub suszone. Warto podawać im ochotki, larwy komarów, krople do oczu i pchły wodne. Niestety, mogą jeść również narybek innych ryb. 


Hodowla

Skalary są monogamiczne i tworzą silne partnerstwa. W takim przypadku hodowca nie jest w stanie dobrać pary, zwierzęta muszą sparować się same. W celu zwiększenia szansy na potomstwo należy podnieść temperaturę skalarów (nawet do 32°C), obniżyć twardość wody i podać żywy pokarm. Ryby powinny mieć dużo kryjówek. Będą zaciekle bronić swojego terytorium, zwłaszcza w mniejszych akwariach. Tarło trwa 1-2 godziny. Samica za pomocą szwu przykleja jajka do szkła, roślin, kamieni lub akcesoriów. Samiec podąża za samicą i zapładnia jaja. Skalary chronią jaja, odstraszając inne ryby. W charakterystyczny sposób wachlują płetwami, dostarczając więcej tlenu. Ikra skalarna nie jest całkowicie bezpieczna. Może się zdarzyć, że zje go któryś z rodziców (zwłaszcza mniej doświadczony). Jajka należy chronić przed silnym światłem. Do wody można również wlać odrobinę preparatu, aby zapobiec powstawaniu pleśni z ikry. Wylęganie trwa 2-4 dni. Młode używają pęcherzyka żółciowego przez pierwsze kilka dni. Po tygodniu narybek skalarny zaczyna pływać po akwarium. W pierwszym miesiącu najlepiej podawać mu mikropokarmy np. w postaci pylistej. Artemia odgrywa dużą rolę w diecie. Skalar osiąga dojrzałość płciową po 7-10 miesiącach.