Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Style akwariów naturalnych

Na co dzień wszystko dzielimy i klasyfikujemy, np. rodzaje muzyki, fasony ubioru. Akwarystyka też ma swoje działy. Są wśród nas, jak w każdej dziedzinie życia, zwolennicy takiego ugrupowania oraz tacy, dla których akwarium to po prostu… akwarium. 


Wszystko zaczęło się od akwariów naturalnych…

Akwarium Naturalne to trend w sztuce aranżacji akwariów roślinnych. Zapoczątkował ją Takashi Amano – japoński fotograf, postać prawdopodobnie znana większości akwarystów. To właśnie Akwarium Naturalne dało początek czterem głównym stylom, które są nadal w użyciu: Iwagumi, Ryuboku, Mizube i Ragwork.

Zanim jednak przejdziemy do podziałów, kilka słów wstępnych o urządzaniu Akwarium Naturalnego.


Celem tej gałęzi akwarystyki nie jest tworzenie jak najlepszych warunków biotopowych dla zwierząt wodnych. Pierwsze skrzypce w tego typu aranżacji grają starannie wyselekcjonowane rośliny w bardzo dobrym stanie, a także korzenie i skały. Jednak ryby i inne stworzenia (np. krewetki) są istotnym uzupełnieniem naturalnego akwarium. Nadają aranżacji „życie” i dynamikę.


Istnieją trzy podstawowe typy aranżacji:

-Wypukły układ: w centralnej części zbiornika posadzone są najwyższe rośliny. Niższe rośliny na ścianach bocznych i przednich. Bez wątpienia najłatwiejszy w użyciu rodzaj aranżacji. Łatwy dostęp do okienek do czyszczenia, wlot/wylot filtra.

- Układ wklęsły: Układ wklęsły teoretycznie ma najniższy punkt w środkowej części zbiornika. Po bokach sadzimy wysokie rośliny łodygowe.

-Triangle Scape: Ciekawy rodzaj aranżacji. Sprawdzi się bardzo dobrze, jeśli odpowiednio wkomponujemy go w nasze mieszkanie. Na przykład akwarium w rogu pokoju. Najwyższe rośliny sadzi się na lewej lub prawej ścianie bocznej. Po przeciwnej stronie rośliny są najniższe (trawnik). Bardzo fajnie jest uzupełnić aranżację korzeniami obsadzonymi mchami.


Podstawowe wskazówki dla początkujących:

-Tło. Tapeta bezbarwna przedstawiająca dno oceanu. Tylko najzwyklejsza czarna folia lub folia „mgiełkowa”. Takie tło najlepiej kontrastuje z zielenią roślin.

- Aranżacje należy przemyśleć, a nie tworzyć szybko w 30 minut. Naprawdę potrzebujesz dużego doświadczenia, aby dostać się do tej praktyki.

-W tle powinno być dwa razy więcej podłoża niż w przedniej części akwarium

-Używaj tylko jednego rodzaju kamieni i korzeni.

-Jeśli stworzysz „plażę”, niezawodnie oddziel piasek od reszty podłoża. W przeciwnym razie plaża zmiesza się z gruntem, co będzie miało kiepski efekt wizualny.

- Roślinność powinna być dobrze zaplanowana. Nie zapominaj, że niektóre szybko rosnące gatunki mogą „zadławić” wolno rosnące gatunki.

- „Milion” gatunków roślin w małej szklance zwykle kończy się lekkim kiczem, a nie ładną aranżacją.

-Dobra filtracja i odpowiednia ilość CO2 z butli są bardzo ważne.

- Należy unikać prostych linii, a nawet kamieni. Ważne jest, aby maksymalnie zmieniać wysokość akcesoriów.

-Rośliny należy sadzić zaczynając od najniższych gatunków.

-Użyj jak największej liczby roślin podczas uruchamiania.

-Nie przyklejaj przyssawki termometru do przedniej szyby.


IWAGUMI


Iwagumi to najstarszy styl wywodzący się ze sztuki tworzenia japońskich ogrodów skalnych. Do stworzenia tego typu aranżacji wykorzystywane są wyłącznie kamienie. Powinny przyciągać wzrok. W tym stylu warto kierować się zasadą „złotego środka”. Mówi, że główny element przyciągający wzrok powinien znajdować się w pewnej odległości od boków akwarium, gdzie stosunek tych odległości wynosi 1: 1.618. Aby znaleźć ten punkt, wystarczy podzielić długość akwarium przez 2.618. Warto wspomnieć, że w składzie Iwagumi zaleca się stosowanie nieparzystej liczby dużych skał, gdyż liczba parzysta spowodowała by układ był symetryczny (w efekcie zakłóciłby naturalny układ skał).

Do sadzenia tego typu kompozycji stosuje się głównie rośliny trawnikowe (Hemianthus callitrichoides, Glossostigma elatinoides, Eleocharis parvula, Micranthemum Monte Carlo). Czasami Iwagumi można spotkać również z widocznym trzecim planem roślin - rośliny wysokie (głównie wszystkie odmiany Rotala).


RYUBOK

W przeciwieństwie do stylu Iwagumi w Ryuboku możemy używać zarówno korzeni drzewnych, jak i kamieni. To najczęstszy styl aranżacji naturalnych akwariów, ponieważ daje teoretycznie nieograniczone możliwości tworzenia różnorodnych aranżacji. Idealnie nadaje się do mapowania leśnych krajobrazów. W Ryuboku możemy wykorzystać praktycznie wszystkie gatunki roślin wodnych, począwszy od roślin trawnikowych (pierwszy plan) po rośliny wysokie (trzeci plan).

MIZUBE

Można powiedzieć, że jest kontynuacją stylu Ryuboku. Jednak w Mizube materiały dekoracyjne, w tym rośliny, wychodzą poza powierzchnię wody. Kompozycję stylu w Mizube można wykonywać tylko w „otwartych” zbiornikach.

Szmata

Najmłodszy ze wszystkich czterech stylów. W przeciwieństwie do innych, nie ma wielu zasad, których należy przestrzegać. W tym stylu wykorzystujemy dużą ilość skał, aby dokładnie odwzorować fragment górskiego krajobrazu – np. zbocze góry z bujną, w większości trawiastą roślinnością.


Przedstawiliśmy Ci podstawowe style w akwarystyce naturalnej. Możesz wykonać swoje akwaria w określonym stylu i ściśle trzymać się wytycznych, które ktoś wcześniej wymyślił. Możesz także stworzyć kompozycję we własnym, niepowtarzalnym i nigdy wcześniej nie widzianym stylu. Najważniejsze, aby wykonana przez Ciebie aranżacja cieszyła oko i sprawiała radość.