Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Filtry wewnętrzne to tylko jeden rodzaj filtracji do akwariów.

Zrozumienie systemu filtracji akwarium

Zrozumienie podstaw pielęgnacji zbiorników roślinnych jest niezbędne w akwarystyce. Musimy wiedzieć, że ryby i inne zwierzęta gospodarskie zamieszkujące zbiornik roślinny będą produkowały substancje zanieczyszczające akwarium. Ryby i inna fauna wytwarzają toksyczny amoniak poprzez odchody i oddychanie. Dodatkowo rośliny akwariowe tworzą to poprzez rozkładające się liście. Miligram tej trującej substancji na litr wody z łatwością wymordowałby wszystkich mieszkańców zbiornika. W wodzie akwariowej będą również obecne azotyny, azotany i inne pierwiastki, które w odpowiednich ilościach mogą być równie śmiertelne. Zrozumienie procesu otaczającego usuwanie tych toksycznych związków azotu i odpadów rybnych z wody powinno znajdować się na szczycie listy dotyczącej konserwacji akwarium.

Zapewnienie filtra akwariowego, który skutecznie usuwa te toksyczne związki przy jednoczesnym prawidłowym obiegu wody w akwarium, jest niezbędne. Zainstalowanie odpowiedniego filtra akwariowego skraca tygodniowy czas konserwacji o około 50%. Zapewnia stabilne parametry wody, znacząco przyczyniając się do ogólnego samopoczucia wszystkiego, co żyje w akwarium.

Proces filtracji wody w akwarium można podzielić na trzy etapy.  

  1. Filtracja mechaniczna - Twój filtr usuwa cząstki stałe z kolumny wody w akwarium. Cząsteczki te mogą powodować wzrost poziomu amoniaku, nie wspominając o innych związkach azotu. Cząstki te obejmują odpady rybne, rozkładające się liście roślin wodnych i inne rozkładające się szczątki organiczne, takie jak niezjedzone jedzenie. 

  2. Filtracja biologiczna - Na tym etapie filtr akwariowy zamienia amoniak, azotany i inne związki w mniej toksyczne substancje, które są mniej szkodliwe dla mieszkańców akwarium. Dodatkowo substancje te mogą być wykorzystywane przez rośliny wodne.

  3.  Filtracja chemiczna - Twój filtr akwariowy usunie pewne chemikalia, które mogą znajdować się w wodzie w akwarium. 

 Zastosuj te etapy prawidłowo, a każdy system filtracji akwariowej stworzy bezpieczne i krystalicznie czyste środowisko, idealne do zaprezentowania Twojego pięknego krajobrazu wodnego. Przyjrzyjmy się każdemu krokowi bardziej szczegółowo.

 

Filtracja mechaniczna

 Każdy materiał umieszczony w komorze filtra działa jak medium filtrujące. Pompa powietrza lub filtr mocy pomogą odfiltrować zanieczyszczenia lub cząstki stałe, gdy woda przepływa przez Ciebie. Rozważając systemy filtracji, najlepszy filtr do twojej konfiguracji powinien mieć rozsądną prędkość przepływu dla wielkości twojego akwarium. Mechaniczne media filtracyjne służą nie tylko do zbierania zanieczyszczeń i zapobiegania ich powrotowi do akwarium. Chroni również filtry biologiczne i chemiczne przed powlekaniem rozkładającymi się związkami organicznymi. Z tego powodu należy go zawsze umieszczać przed wszystkimi innymi mediami lub wkładami filtracyjnymi. Prawidłowo zastosowany filtr akwariowy może usunąć do 75% związków organicznych, zanim woda przejdzie do drugiej fazy. 

 

Prawidłowe umieszczenie filtra mechanicznego zmniejszy konserwację i przedłuży żywotność filtra biologicznego.

Ta faza filtracji jest wszechstronna i może obejmować od kilku warstw waty filtracyjnej po wiele komór z różnymi gąbkami. Zewnętrzne filtry zasilające lub filtry kanistrowe doskonale nadają się do filtracji mechanicznej. Zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić użytkownikowi korzystanie z różnych typów mediów. Mając to na uwadze, mniejsze wewnętrzne filtry mocy oferują wybór opcji wkładów filtracyjnych do tego samego celu.

 

Najpopularniejszymi (i najskuteczniejszymi) filtrami mechanicznymi są gąbki lub wełna/wkładki filtracyjne o różnym stopniu zagęszczenia. Ten szczególny rodzaj materiału bardzo skutecznie pełni rolę bariery. Powierzchnia umożliwia przepływ wystarczającej ilości wody, jednocześnie blokując odpady stałe w zależności od gęstości. Piękno gąbek tkwi w dużej różnorodności grubości. Grube wkłady filtracyjne z dużymi porami są idealne do dużych akwariów z większymi rybami, ponieważ mogą przetwarzać większe ilości stałych odpadów bez zatykania. 

Gąbkowe media filtracyjne z gęstszą i bliższą siecią porów można umieścić za grubym gąbkowym medium filtracyjnym. To skutecznie wyłapuje drobne cząstki, które są zbyt małe, aby mogły zostać odfiltrowane przez grubą gąbkę na pierwszym etapie.

Świetnie sprawdzają się filtry gąbkowe, szczególnie w mniejszych akwariach. Funkcjonują zarówno jako filtry biologiczne, jak i mechaniczne. Chociaż nie tak wydajne jak systemy filtracji chemicznej i biologicznej, małe pory w gąbce są idealne dla pożytecznych kolonii bakterii, kompensując ich niską zdolność do filtrowania większych cząstek odpadów. Ten filtr jest idealny do polerowania wody w akwarium, jeśli jest właściwie używany. Dodatkowym atutem przy stosowaniu filtrów gąbczastych w akwariach hodowlanych jest to, że bakterie tworzące się na powierzchni gąbki stanowią źródło pożywienia dla młodych rybek.

 

Filtry biologiczne

W domowych akwariach żyją miliardy bakterii, które zjadają amoniak i przekształcają go w azotyny. Inny rodzaj bakterii zjada wciąż toksyczny azotyn i przekształca go w mniej toksyczny azotan. Nazywa się to cyklem azotu. Akwaryści wykorzystują naturalny cykl azotu, aby woda w akwarium była czysta, zdrowa i szczęśliwa.

Biologiczne media filtracyjne zawierają pożyteczne bakterie w filtrach akwariowych. Bakterie nitryfikacyjne można znaleźć na prawie każdej powierzchni. Bakterie te są znane jako typy aerobowe, ponieważ potrzebują tlenu. Z tego powodu muszą być trzymane w obszarze akwarium, przez który przepływa woda o wysokim poziomie. Najczęstszym miejscem występowania takich bakterii jest wnętrze filtra akwarium. Otrzymują tlen z przepływającej wody, zużywając amoniak i azotany. Cykl azotu występuje wszędzie w akwariach słodkowodnych. Powinno to jednak nastąpić najczęściej, gdy woda przechodzi przez system filtracji.

Wkłady filtracyjne z pierścieniem ceramicznym zaprojektowano tak, aby zajmowały mniej miejsca, oferując jednocześnie maksymalną powierzchnię dla bakterii do kolonizacji i do pracy. Ceramiczny pierścień został zaprojektowany tak, aby umożliwić całkowity przepływ wody przez komorę. Oczywiście na rynku są dziesiątki produktów, więc przy doborze mediów powinny być one porowate i przepuszczać wodę. 

Pożyteczne bakterie zwykle potrzebują około trzech tygodni lub więcej, aby zadomowić się w akwarium z roślinami słodkowodnymi. Dlatego w nowo założonych akwariach ważne jest, aby w tym czasie było mniej zwierząt gospodarskich. Wahania amoniaku i azotynów nie są rzadkie i wszystkie są częścią zwykłego etapu „rowerowego”. Wprowadzenie bakterii do nowego akwarium pomaga przyspieszyć ten proces, a dostępnych jest wiele produktów, które są przeznaczone wyłącznie do tego celu. Można to również osiągnąć, umieszczając media filtracyjne ze starego, w pełni ugruntowanego akwarium w nowym filtrze. Możesz szybko wprowadzić kolonię dobrych bakterii i pomóc swojemu akwarium rozwijać się bez ponoszenia kosztów zakupu jakichkolwiek produktów.

 

Filtracja chemiczna

Istnieją tylko dwa skuteczne materiały powszechnie stosowane w akwariach w filtracji chemicznej. Jednak oba wchłoną prawie wszystko z słupa wody. 

Najpopularniejszym materiałem do filtracji chemicznej jest węgiel aktywny. Niewiele lepiej przychodzi, gdy absorbuje się pojemność i dostępność. W przypadku nowo zakładanego akwarium roślinnego zawsze zaleca się umieszczenie węgla aktywnego w ostatniej komorze filtra akwariowego.

 

Innym materiałem są syntetyczne żywice chłonne, które zyskują na popularności. Jedna z ich najlepszych funkcji jest przydatna, ponieważ można je ładować, co oznacza, że ​​nadal można ich ponownie używać. Natomiast węgiel aktywny należy wyrzucić po kilku miesiącach.

Inne metody polegają na dodawaniu do wody większej ilości chemikaliów w celu wyeliminowania niepożądanych związków. Zawsze najlepiej jest spróbować bardziej naturalnego procesu usuwania. Dodanie większej ilości chemikaliów w celu usunięcia innych chemikaliów tworzy zbyt wiele zmiennych. 

 

Regularna podmiana wody

Z czasem pewne pierwiastki nieuchronnie nagromadziłyby się w wodzie akwariowej. Prostym rozwiązaniem są regularne podmiany wody na poziomie 30%-60% objętości akwarium. Wykonanie 100% zmiany wody groziłoby rybom szokiem. Robienie mniej niż 30% nie robi wiele dla twojego czołgu. Naucz się kochać cotygodniowe podmiany wody, co może oznaczać różnicę między sukcesem a porażką. 

Ekipa sprzątająca

Czasami filtry akwariowe zainstalowane w naszym akwarium są niewystarczające. Wtedy ekipa sprzątająca akwarium jest bardzo mile widziana. Warto postawić trochę glonożernych ryb lub ślimaków, aby lepiej kontrolować wzrost glonów. Niektóre gatunki ryb żywią się różnymi glonami, np. młode osobniki Black Molly najbardziej interesują sinice. Poszukaj innych gatunków w naszym BLOG opisując najlepsze zwierzęta do kontrolowania wzrostu glonów.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z akwariami roślinnymi, zrozumienie systemu filtracji jest kluczowym czynnikiem wpływającym na cały zbiornik. Mamy nadzieję, że jeśli planujesz założyć swoje pierwsze akwarium roślinne, ten artykuł pomógł Ci zrozumieć proces filtracji akwarium.