Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

7 Rzeczy, które musisz wiedzieć o spadkowych warcabach

Mastering CO2 jest najważniejszą umiejętnością w wysoko rozwiniętym technicznie czołgu. Rośliny wykorzystują energię światła do usuwania węgla z dwutlenku węgla. Węgiel jest następnie używany do wytwarzania węglowodanów. Cukier jest podstawowym węglowodanem, a rośliny łączą fosforany z węglem, aby uzyskać pożywny cukier. To właśnie ten cukier fosforanowy jest używany do wzrostu i rozmnażania. Cukier jest tak ważny, że każda redukcja podaży węgla odczuwana jest natychmiast przez roślinę, która negatywnie reaguje na utratę drogocennego węglowodanu. Wraz ze wzrostem natężenia światła wzrasta zapotrzebowanie na więcej cukru.

Utrzymywanie właściwych poziomów CO2

Problem związany z utrzymaniem CO2 Poziom koncentracji jest taki, że gazy nie poruszają się tak łatwo w wodzie, jak podczas rozpuszczania w cieczach. Szybkość dyfuzji gazu przez granice komórek może być tak wysoka, jak 10,000 razy wolniej w wodzie niż w powietrzu. Dlatego nawet niewielkie zmiany w CO2 częstość iniekcji lub niewielkie wzrosty natężenia światła mają znaczący szkodliwy wpływ na zdolność roślin do gromadzenia wystarczającej ilości CO2 wytwarzać węglowodany.

Im wyższa temperatura wody, tym mniej rozpuszczalny CO2 jest. Ponieważ większość sadzonych zbiorników to zbiorniki tropikalne, jest to jeszcze trudniejsze. Szacuje się, że około 90% gazu wtryskiwanego do zbiornika jest natychmiast tracone do atmosfery. 10% lub mniej wchodzi do fabryki.

 

Co nam mówi kontroler zrzutów?

Kontroler kropli to nic innego jak zestaw do testowania pH, pomimo wielkich deklaracji na opakowaniu, takich jak "Long Term CO2 Wskaźnik ”. Wielu hobbystów posiada już zestaw do testowania pH, który zazwyczaj pokazuje kolor niebieski, jeśli próbka wody jest zasadowa (> pH7), zielony, jeśli obojętny (= pH7) i żółty, jeśli jest kwaśny (

 

Związek pomiędzy CO2, pH i kH

Kiedy CO2 rozpuszcza się w wodzie w małej jego ilości, mniej niż około 0.2% łączy się z wodą, tworząc kwas węglowy. Jako więcej CO2 rozpuszcza się i łączy się z wodą, tym bardziej spada pH.

pH to pomiar do góry nogami Wzrost pH z 6 do 7 wskazuje na dziesięciokrotne zmniejszenie stężenia kwasu. Spadek pH z 6 do 5 wskazuje na dziesięciokrotny wzrost stężenia kwasu.

kH określane jest jako "twardość węglanowa" i jest miarą "równoważnej" ilości węglanu i wodorowęglanu w wodzie. Są to przypadkowo ten sam rodzaj produktów, które występują w postaci kwasu węglowego CO2 iniekcja. Jeśli jednak woda zawiera już węglany i kwaśne węglany, efektem jest zobojętnienie kwasu. Węglan i wodorowęglan działają zatem jako "bufory", aby utrzymać pH na wyższym poziomie, nawet bardziej CO2 rozpuszcza się w wodzie. Z tego powodu kH jest również znany jako miara "alkaliczności" wody (zasadowość = wysokie pH).

Relacja w kategoriach praktycznych polega zatem na tym, że jeśli hobbista "A" ma wodę wodociągową o wartości ph 7.2 i kH 10 (wysoki poziom węglanu i wodorowęglanów), to 30 ppm rozpuszczonego CO2 może tylko spowodować spadek jego pH do 7.0

Odwrotnie, Hobbysta "B" ma wodę wodociągową również mierzącą 7.2, ale kH 6. W jego wodzie może powstać więcej kwasu (z powodu mniejszej ilości węglanów i wodorowęglanów), więc 30 ppm rozpuścił się CO2 w jego wodzie spowoduje spadek pH do 6.8.

Gdyby hobbysta "B" nagle dodał do wody wodorowęglan sodu, jego kH wzrosłoby. Nie CO2 byłoby stracone. Nadal miałby 30 ppm CO2 rozpuszczony, ale wodorowęglan wiązałby się z większą ilością kwasu w wodzie i natychmiast dostrzegłby wzrost pH. Ta właściwość węglanu / wodorowęglanu jest dokładnie tym, dlaczego wodorowęglan sodu jest stosowany do neutralizacji kwasów żołądkowych, gdy przejadamy.

 

Dlaczego woda w zbiorniku nie powinna być używana w urządzeniu do sprawdzania upadku

Jeśli się rozpuści CO2 były jedynym źródłem kwasowości w zbiorniku, byłoby prostą sprawą zmierzyć pH i użyć równania / wykresu do określenia CO2 poziomy. Niestety prawie nigdy tak się nie dzieje. W zbiorniku znajduje się wiele źródeł kwasów i zasad, od mocznika i amoniaku po fosforany, które sami dodajemy jako składniki odżywcze. Wartość pH mierzona w zbiorniku jest dlatego niewiarygodna, ponieważ nie odzwierciedla dokładnie kwasu spowodowanego przez CO2 rozpuszczanie tylko w wodzie.

Przyjmowaną praktyką jest wypełnienie kontrolera kropli wodą destylowaną / dejonizowaną / RO, dostosowaną do znanej wartości kH. W ten sposób woda kontrolująca kroplę jest izolowana od wody w zbiorniku i reaguje tylko na bezpośredni kontakt CO2 odparowanie ze zbiornika do pęcherzyków powietrza w warniku, a następnie do próbki wody. Uzasadnione było to, że próbka wody destylowanej dostosowana do twardości węglanowej 4 dkH i stężenia 30 ppm daje pH o wartości w przybliżeniu 6.6, co przy użyciu odczynnika zestawu do testowania pH w analizatorze kropli powoduje, że próbka wody w warstwie kontrolnej jest zielona. Woda 4dkH stała się standardowym rozwiązaniem dla sprawdzania kropli, jednak można również użyć 5 dkH. W przypadku 5 dkH zielony kolor (6.6 pH) będzie wskazywał 38 ppm. Rozwiązania te można wykonać, ale AE również je sprzedają.

 

W jaki sposób kontroler jest montowany i montowany? Czy wszystkie kontrolery upuszczania są równe? Krople warcaby są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i materiałach, takich jak plastik lub dmuchane szkło. Im bardziej egzotyczny, tym droższy. Dmuchane szkło jest cenione, ponieważ po zamontowaniu dodaje zbiornikowi estetyki. Nie ma różnicy w wydajności dropcheckerów ze względu na geometry kształtu. Czasami kształt i konstrukcja utrudniają odczytanie kolorów.

Niektóre zestawy podskakujące są sprzedawane oddzielnie z odczynnikiem pH i wodą 4DKH. Inne zestawy sprzedają wstępnie zmiksowany płyn, który łączy te dwa. Tak czy inaczej zadziała, ale mieszanina jest wygodniejsza.

  1. Za pomocą strzykawki wyciągnij 1.5 ml 4dkH (lub 1.5 ml wstępnie wymieszanej cieczy) z butelki i przenieś do miski.
  2. Jeśli odczynnik jest oddzielny od wody, wciśnij krople 3 odczynnika do naczynia i delikatnie wstrząśnij. Roztwór zmieni kolor na niebieskozielony, wskazując pH około 7.
  3. Teraz odwróć zespół, uważając, aby nie rozlać płynu 
  4. Następnie, trzymając go poziomo, zamontuj kontroler w dowolnym miejscu na przedniej szybie wewnątrz zbiornika, aby powietrze zostało uwięzione w naczyniu.

 

Czy powinienem wyłączyć gaz w nocy?

Wyłączenie gazu jest opcjonalne i wielu preferuje tę metodę, ponieważ może naprawdę rozciągnąć CO2 dostarczyć maksymalnie dwa razy więcej. CO2 jest używany tylko wtedy, gdy jest światło. Tlen zużywany przez rośliny konkuruje z rywalizacją z fauną. Jeżeli gaz jest wyłączony, daje im to przerwę, a poziom szczytowy może być zwiększany podczas okresu fotowoltaicznego. Kara oczywiście ON / OFF jest dodatkową warstwą złożoności. Będziesz potrzebował solenoidu i timera.

 

 

Zerowanie w 30-u ppm

Spadek skuteczności zmiany koloru jest powolny z wielu uzasadnionych powodów. Rano, po włączeniu gazu, kolor kontrolki mówi ci tylko, co CO2 stężenie było godzinę lub dwie temu. W pewnym momencie w ciągu dnia CO2 stężenie w zbiorniku dociera i stabilizuje się na maksimum (szybkość wtrysku minus parowanie i zużycie roślin). Około godziny później istnieje równowaga CO2 stężenie w zbiorniku, w pęcherzyku iw próbce wody kontrolera. Ten proces może zająć 4 lub 5 godzin, więc musisz być cierpliwy przy pomocy kontrolera kropli i z dostosowaniem szybkości bubble. Jeśli stracisz nerwy zbyt wcześnie, ponieważ kolor nie zmienia się wystarczająco szybko, podkręcasz gaz i kilka godzin później ryby cierpią, a kontroler staje się jasnożółty. Widzisz, że ryby cierpią i zmniejszają gaz, wtedy rośliny mogą cierpieć. Jest to efekt jo-jo, który wiele cierpi i często wywołuje glony.

Musisz korzystać z kontrolera upuszczania systematycznie i z cierpliwością. Daj sobie trochę czasu, jak w weekend, kiedy jesteś w domu, aby obserwować. Użyj 4 dkH water. Ustaw początkowy współczynnik bąbelków i obserwuj zmiany kolorów w ciągu dnia. Znajdź maksymalny stabilny kolor koncentracji i zanotuj porę dnia, w której to nastąpiło. Jeśli ten kolor jest zbyt niebieski, dokonaj niewielkiej korekty zwiększając szybkość bąbelków i pozostaw ją tam na kolejny dzień. Zanotuj ponownie maksimum i w razie potrzeby dokonaj jeszcze mniejszej regulacji. Pamiętaj, że większość ryb może znieść zieloną lemoniadę lub nawet żółć, jeśli wyłączysz gaz. Przekonasz się, że przy zadaszonym zbiorniku możesz wyłączyć gaz 2 lub 3 godzin przed wyłączeniem świateł. Rano kontroler może nadal pokazywać się na zielono. Nie ma problemu, włącz gaz na godzinę lub dwie, zanim zapalą się światła. Jeśli jesteś cierpliwy i metodyczny, przekonasz się, że zużyjesz znacznie mniej gazu, ponieważ twój czas będzie odpowiedni. O wiele ważniejsze jest, aby koncentracja była do nominalnego poziomu rano, kiedy zapalają się światła. Po południu koncentracja się wyczerpała, a rośliny kontrolują tempomat. Zbliża się koniec dnia, w którym można z powrotem otworzyć przepustnicę, ale nadal jest dużo gazu rozpuszczonego, a rośliny zaczynają obniżać zużycie.

 

Początkowa stopa bubble - disclaimer

Żadne dwa konfiguracje czołgów nie są dokładnie takie same. Dlatego niemożliwe jest zasugerowanie z dokładnością tego, jaką początkową liczbę bąbelków powinna ustawić każda osoba. Różne kombinacje regulatorów / liczników pęcherzyków wytwarzają pęcherzyki o różnych rozmiarach. Wiele innych czynników wpływa na szybkość absorpcji w zbiornikach. Poniższe arbitralne stawki początkowe zostały zaoferowane i powinny być stosowane ostrożnie w połączeniu z powyższymi procedurami:

40 do 60b galon 1 bąbel na sekundę,

20 do 40 gallon 1 bubble co każde 2 sekund

10 do 20 gallon 1 bubble co każde 5 sekund

Pamiętaj, aby nie widzieć w tunelu i nie zostać zahipnotyzowanym przez bąbelki w kontuarze - przedstawione wartości są jedynie wskazówką i służą jedynie orientacji.

 

Kiedy należy wymienić odczynnik?

Standardową praktyką jest czyszczenie naczynia i zastępowanie płynów kontrolujących upuszczenia, gdy przeprowadzana jest zmiana wody, zazwyczaj raz w tygodniu. Inne czynniki wpływające na CO2 dostępność dla roślin Jeśli moglibyśmy wizualnie wykryć CO2 w zbiorniku widzimy, że rozkład jest nierówny. Instalacja w górnym obszarze przepływu ma większy dostęp niż instalacja bezpośrednio za nią. Przepływ i dystrybucja nie są dostatecznie dyskutowane, ale są tak krytyczne jak szybkość pęcherzyków i szczytowa koncentracja. Często mówi się, że zasadzony zbiornik powinien być filtrowany przy prędkości obrotowej pomiędzy 3 a 5 razy większa niż objętość zbiornika na godzinę. Problem polega na tym, że żaden filtr nigdy nie zapewnia znamionowego przepływu w typowych konfiguracjach po załadowaniu nośnika. Filtry kanistrowe i pompy ściekowe również muszą walczyć z grawitacją. Dodać CO2 Dyfuzor / reaktor i jeden byłby szczęśliwy, aby uzyskać 50% znamionowego przepływu.

Podejmując decyzję o filtracji zbiornika, zmierzając do objętości zbiornika 3X, przyjmij stratę 50% i wybierz model na podstawie tych poprawionych liczb. Zbiornik 200 L powinien być filtrowany przy 600 L / godz., Ale oznacza to filtr (lub połączone filtry) o wartości 1200 L / godzinę. Jeśli nie jest to wykonalne, ze względu na przestrzeń lub koszt, należy rozważyć alternatywę, dodając zasilacz, aby zapewnić przepływ do roślin. Dobrą wskazówką właściwego rozmieszczenia jest sytuacja, gdy większość lub wszystkie pojedyncze rośliny "kołyszą się na wietrze".

 

Urządzenia In-Line a urządzenia In-Tank

Dla zbiorników mniejszych niż 30 US Gallons (120L) dyfuzory w zbiorniku działają dobrze, ponieważ objętość wody nie jest nadmierna, jednak wraz ze wzrostem rozmiaru zbiornika staje się bardziej opłacalne użycie zewnętrznego urządzenia. To również wygląda lepiej w zbiorniku, ponieważ zmniejsza bałagan.

 

Niektóre urządzenia zewnętrzne znane jako "Atomizery", ponieważ uwalniają bardzo małe pęcherzyki i pojawia się mgła lub mgła w zbiorniku. Niektórzy uważają to za denerwujące. Kompromisem może być umieszczenie urządzenia w zbiorniku na kratce wlotowej filtra i umożliwienie filtrowi połknięcia pęcherzyków. Filtr rozprysnie pęcherzyki, aby nie było mgły.