Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Indeks Estymatywny Łatwy sposób! - Nawozy do obsadzonego akwarium

Sole stosowane w przygotowaniu naszych składników odżywczych oparte są na schemacie dawkowania według wskaźnika estymacji (EI) Toma Barra. Żaden z tych składników nie jest w żaden sposób toksyczny dla fauny, gdy jest stosowany w sugerowanych dawkach. W rzeczywistości nawet podejście do poziomu toksycznego wymagałoby dodania rzędów wielkości wymienionych dawek. W rzeczywistości dodawanie jedzenia do akwarium jest bardziej toksyczne niż dodawanie któregokolwiek z tych produktów. Hobbyści regularnie przelatują nad swoimi rybami, czego skutkiem jest zanieczyszczenie wody, co prowadzi do niedotlenienia, co prowadzi do zwiększonej wrażliwości na choroby i śmierć. Istnieje tylko kilka ograniczeń, zastrzeżeń i warunków związanych z tymi produktami odżywczymi. Warunki te omówiono poniżej. Dawki można regulować w górę lub w dół, zgodnie z wymaganiami hobbystów w zależności od ich celów i celów. Wręcz przeciwnie, dodanie tych produktów zwiększa wzrost roślin, co bezpośrednio poprawia ogólny stan zdrowia, co prowadzi do zwiększonego natlenienia wody i usunięcia prawdziwych składników toksycznych w akwarium, odpowiedzialnych za większość ofiar śmiertelnych.

Głównym celem EI jest zapewnienie obfitości wymaganych składników odżywczych. Rośliny wodne żywią się głównie liśćmi, które mają bezpośredni kontakt z otaczającą wodą. Ta metoda jest najskuteczniejsza, ponieważ odległość, jaką składniki odżywcze muszą pokonać, od wody do miejsca, w którym jest potrzebna, wynosi kilka milimetrów. W porze suchej, gdy rośliny występują w formie terretrialnej, zazwyczaj ograniczają się do pobierania tylko składników odżywczych przez korzenie. Składniki odżywcze muszą przechodzić przez korzenie do liści, gdzie są przetwarzane. To znacznie mniej efektywna podróż. Gdy kończy się pora sucha, a poziom wody wzrasta, liście roślin zmieniają kształt i teksturę, aby umożliwić łatwą wymianę składników odżywczych i gazów. Gdy tak się stanie, roślina ma możliwość pobrania składników odżywczych z dowolnego miejsca, w którym jest dostępna. Zapewniając ścieżkę dolistnego pobierania składników odżywczych, poprawiamy zdolność roślin do szybkiego wzrostu, umożliwiając opcję efektywnego źródła odżywienia.

KTÓREJ POTRZEBUJESZ WERSJI SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH?

Ilość składników odżywczych wymagana przez rośliny zależy przede wszystkim od ilości światła padającego na powierzchnię liścia oraz od poziomu dwutlenku węgla (CO2) dostępny. Jako więcej światła i CO2 jest zużyta roślina wymaga więcej składników odżywczych. Z tego powodu podzieliliśmy te produkty odżywcze na dwie główne kategorie:

Wersja High Tech, która zapewnia wyższą koncentrację składników odżywczych. Zakłada się, że CO2 a oświetlenie w zbiorniku jest wysokie. Hobbiści używający obu CO2 wtrysk gazu lub produkty ciekłego węgla, takie jak Excel, EasyCarbo lub jakikolwiek inny produkt na bazie glutaldehydu, powinny korzystać z tej wersji.

Wersja Low Tech: zapewnia o wiele niższy poziom odżywiania. Zakłada się zatem, że nie CO2 do zbiornika dodaje się wzbogacenie, a oświetlenie ma mniejszą intensywność. Hobbyści stosujący to podejście powinni korzystać z wersji low tech.

WYKORZYSTANIE WERSJI HIGH TECH

Na przestrzeni lat i na podstawie oryginalnej receptury ogólnie akceptowane poziomy stężenia docelowego są następujące:
Azotan (NO3) 20ppm na tydzień.
Potas (K) 20-30ppm na tydzień.
Fosforan (PO4) 3ppm na tydzień
Żelazo (Fe) 0.5ppm na tydzień

Ważne jest, aby zrozumieć, że są to OGÓLNE ZASADY DOTYCZĄCE numerów THUMB. Nie są osadzone w kamieniu. Hobbyści są zachęcani do zmiany wartości w górę lub w dół w zależności od reakcji i warunków w zbiorniku. Na przykład, kiedy zbiornik jest po raz pierwszy ustawiony, często jest on rzadki i ma niską masę roślin. typowo, hobbysta będzie chciał przyspieszyć wzrost roślin, a więc te wartości docelowe osiągają bardzo dobre wyniki wzrostu. Później jednak tempo wzrostu może być nużące, a więc hobbystom często decyduje się zmniejszyć natężenie światła, CO2 i dawkowanie składników odżywczych w celu zmniejszenia tempa wzrostu dla bardziej zrelaksowanego trybu.

Wersja High Tech składa się z dwóch butelek. Roztwór makroskładników i roztwór mikroelementów. Każda pompa naszej butelki dostarcza 1.2ml roztworu, który po dodaniu do 10L wody w zbiorniku zwiększa poziomy składników odżywczych w przybliżeniu w następujący sposób:
Makroskładnik
Azotan 6.6ppm
Fosforan 1.3ppm
4.7ppm Potas

Mikroelementów
0.26ppm Żelazo
0.15ppm Magnez

Aby określić właściwą dawkę na tydzień dla danego rozmiaru zbiornika, najłatwiej jest podzielić wielkość zbiornika przez 10L i pomnożyć wynik przez 3.

Oto przykład, w jaki sposób zostanie określone dawkowanie dla zbiornika 40L:

40L podzielony przez 10L = pompy 4.
Dlatego pompy 4 każdej butelki zwiększają poziom substancji odżywczych w 40L wody w zbiorniku o wartości ppm wymienione powyżej. Należy to zrobić 3 razy w tygodniu dla butelki Macrosutrient i 2 razy na tydzień dla butelki Microsutrient. Powinny zostać wykonane łącznie pompy 12 na tydzień z butelki Macrosutrient i pompy 8 na tydzień butelki Microsutrient.

Dawka powinna być rozkładana równomiernie przez cały tydzień. To nie jest dobry pomysł, na ogół, aby dodać całą dawkę raz w tygodniu, na przykład.

Najlepszą praktyką jest dawkowanie makroelementów w różne dni niż mikroskładniki odżywcze. W przypadku równoczesnego podawania, fosforan ulega silnej tendencji do łączenia się z metalami w roztworze mikroskładników odżywczych i do tworzenia nierozpuszczalnych osadów, które powodują zmętnienie wody i usunięcie niektórych składników odżywczych z wody.

Podczas dozowania roztworu High Tech zaleca się dokonywanie regularnych tygodniowych zmian wody o wartości co najmniej 50%. Rośliny wzbogacone o CO2 wytwarzają ogromne ilości odpadów organicznych, które pojawiają się jako brązowe odpadki. Fachowcy szybciej zapchają się brudem i będą wymagać częstszego czyszczenia. Ponieważ nadmierne odpady organiczne rozkładają się w zbiorniku poprzez działanie bakterii, bakterie usuwają tlen z wody w celu przeprowadzenia rozkładu, tym samym kradnąc go od ryb (i roślin). Jednym z kluczy do sukcesu CO2W związku z tym zbiornik wzbogacony w składniki odżywcze często powoduje duże zmiany w wodzie.

WYKORZYSTANIE NISKIEJ WERSJI TECH

Zwykle w tanku technologicznym tempo metabolizmu roślin jest znacznie wolniejsze niż w CO2 wzbogacone czołgi. Wielu hobbystów polega na odpadach rybnych i innych odpadach organicznych, które rozkładają się na składniki odżywcze, jednak zaobserwowano, że małe regularne dodawanie tych związków nieorganicznych jest znacznie szybciej odbierane przez rośliny i zwiększają one wzrost i wygląd. Istnieje szeroki zakres udanych wartości stężenia docelowego. Nasz Makroskładnik i Mikronośnik dostarczają 10L wody po dozowaniu za pomocą jednej pompy:

1.2 ppm Azotan (NO3)
0.12 ppm Fosforan (PO4)
0.76 ppm Potas (K +)
0.1 ppm Fe
0.1 ppm Mg

Ponownie używając przykładu 40L, 40L podzielony przez 10L = 4 pompy na tydzień każdej butelki, najlepiej w oddzielne dni w ciągu tygodnia. Jeśli używasz RO lub w inny sposób miękkiej wody, dawki można łatwo podwoić lub potrącić, jeśli zauważysz oznaki niedoborów.

SKRZYNIE I WARUNKI

Nie używaj zestawów testowych do określania wartości Ppm.

1. Zestawy testowe do testów habilitacyjnych są notorycznie niedokładne. Jednym z wielu powodów jest to, że są pod wpływem obecności innych jonów w wodzie, zwłaszcza chlorków i siarczanów, które są zwykle w obfitości, szczególnie w wodzie z kranu. Ponieważ te przeszkadzające jony nie znajdują się na dokładnym poziomie w wodzie w zbiorniku, odczyty zestawu testowego będą również niekonsekwentnie niedokładne. Oznacza to, że pewnego dnia mogą one być jedynie nieznacznie nieprawidłowe, a następnego dnia (lub następnej godziny) ten sam zestaw może być bardzo niedokładny. Prosta zmiana wilgotności może zrzucić odpowiedź zestawu.

2. Zestawy testowe są drogie. Pieniądze są znacznie lepiej wydawane na rośliny lub inne, bardziej przydatne przedmioty.

3. Zestaw testowy nie powie ci nic, czego jeszcze nie wiesz, patrząc na rośliny, a często powie ci dokładnie przeciwnie do tego, co rośliny ci mówią. Rośliny i glony nigdy nie kłamią. Zestawy testowe leżą codziennie.

Składniki odżywcze nie powodują glonów
Ważne jest, aby mieć świadomość, że istnieje wiele czynników, które mogą przynieść początek zakwitów glonów, które nie są związane ze schematem dawkowania. Oto typowe czynniki przyczynowe:
1. Ubogi CO2 metody wtrysku
2. Słaby przepływ w zbiorniku.
3. Zła konserwacja zbiornika, tzn. Nieumieszczanie filtrów czy gromadzenie się zanieczyszczeń w zbiorniku.
4. Przekarmienie.
5. Nadmierne zakłócenia podłoża.

Rozwiązania składników odżywczych zwiększają TDS.

TDS jest miarą poziomu rozpuszczalnych produktów w wodzie. Niektórzy hobbici wymagają niskich TDS do celów hodowlanych. W takim przypadku może być konieczne zmniejszenie dawki, aby była zgodna z wymogami TDS. Co ważne, obniżając dawkę, rozsądne może być obniżenie natężenia światła, ponieważ zmniejszy to zapotrzebowanie roślin na żywienie.

Dokładność jest niepotrzebna.

Nie ma żadnej korzyści z bycia dokładnym. To kolejny powód, dla którego pomiary wartości są niepotrzebne i marnotrawne. W powyższym przykładzie zbiornika 40L, w zależności od liczby roślin, ryb, podłoża i hardscape, może być tylko 30-35L wody w zbiorniku. Nie marnuj czasu na obliczanie, ponieważ to nie ma znaczenia. Schemat dozowania ma na celu uproszczenie, a nie komplikowanie i nigdy nie być dokładnym.