Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Jak dodać rośliny do akwarium

Istnieje wiele rodzajów roślin wodnych. Metoda dodawania ich do akwarium zależy od rodzaju struktury. Trzy główne kategorie to:

1. Rośliny mające korzenie.

2. Rośliny epifityczne, które mają niewiele korzeni lub w ogóle nie mają korzeni.

3. Pływające rośliny.

 

1) Rośliny o korzeniach

Ukorzenione rośliny są zazwyczaj umieszczane bezpośrednio w podłożu. Jeśli akwarium jest ustawione do pierwszego użycia lub przechodzi przebudowę, lepiej jest najpierw zamontować hardscape (drewno, skały itp.) W pożądanych miejscach.
Jeśli jest dużo roślin, lub jeśli upłynie trochę czasu, zanim zbiornik zostanie zalany wodą, dobrym pomysłem jest posiadanie zwykłej butelki z rozpylaczem. Od czasu do czasu zamykaj rośliny wystawione na działanie powietrza (zasadzone lub czekające na zasadzenie), aby zapobiec wysychaniu roślin. Dobrym pomysłem jest również zapewnienie wilgotności podłoża.
Rośliny są zwykle uprawiane w "wełnie kamiennej", która wygląda jak brązowa lub jasnobrązowa bawełna. Materiał ten pomaga w rośnięciu rośliny powyżej poziomu wody w szkółce, ale staje się przeszkodą dla wzrostu korzenia, jeśli pozostawia się jej zbyt wiele. Ostrożnie usuń tę wełnę kamienną z korzeni, a także plastikowego garnka lub pojemnika i podziel próbkę na kilka pojedynczych roślin. Większość okazów można łatwo podzielić na 4 na 8 (lub więcej) poszczególnych roślin. W tym momencie rozmiar nie jest ważny. Jeśli zadbasz o to, nawet najdrobniejsze z sadzonek wyrośnie na duże okazy.
Oddzielenie rośliny na kilka pojedynczych roślin jest ważne, ponieważ pozwala większej ilości miejsca wokół każdej rośliny na przepływ wody, przynosząc CO2, Tlen i składniki odżywcze w bliższej odległości od każdego liścia. Gdy rośliny są ściśnięte razem, łodygi w gąszczu stają się głodne odżywiania i, co ważniejsze, zostają pozbawione dwóch najważniejszych przedmiotów, CO2 i tlen. Zgodnie z regułą powinna istnieć odległość co najmniej centymetra między poszczególnymi łodygami, a patrząc na gaj, który właśnie posadziłeś, powinieneś łatwo policzyć każdą osobę.
Korzenie roślin powinny być przycięte na długość około 1 do 2 centymetrów. Wszelkie brązowe lub papkowate korzenie powinny zostać usunięte, ponieważ są martwe lub umierają. Zazwyczaj zdrowe korzenie są białe lub bardzo jasne. Znowu, podobnie jak w przypadku łodyg nad osadem, jeśli w pobliżu znajduje się zbyt wiele korzeni, wszyscy cierpią.
Dobrym pomysłem jest również użycie pincety do wstawiania łodyg. Pincetą chwytającą korzeń lub koronę (obszar, w którym korzeń styka się z łodygą), umieść roślinę w podłożu kilka centymetrów, rozluźnij uchwyt pęsety, aby umożliwić cewnikom odsunięcie się od rośliny i ostrożnie wycofaj pęsetę. Jeśli jest za dużo wody (np. Poziom wody jest wyższy niż podłoże), powoduje to, że osad i roślina stają się bardziej pływające, co utrudnia ten manewr.
Jeśli nie są dostępne żadne pęsety, przytrzymaj roślinę tak, aby korona była umieszczona na czubku palca wskazującego, podczas gdy łodyga jest utrzymywana w miejscu za pomocą kciuka, i włóż palec wskazujący w podłoże. Wolną ręką trzymaj roślinę na miejscu, podczas gdy palce sadzenia są wycofywane z podłoża.

2) Rośliny Epifityczne
Rośliny epifityczne zwykle rosną w naturze na niektórych obiektach, takich jak skały, a nawet na innych roślinach. Typowymi przykładami są Anubias, Mchy maszyn ciężkich Paprocie. Podczas gdy Moss nie ma korzeni, Anubias a Paprocie mają struktury przypominające korzenie,. Te przypominające korzenie wyrostki nazywane są kłączami, a ich funkcją jest chwytanie twardych powierzchni. Jeśli Kłącze zostanie wstawione do podłoża, istnieje znacznie większa szansa, że ​​Kłącze zgnije i możesz stracić roślinę. Najlepiej zatem, jeśli rośliny te są przymocowane do powierzchni nad podłożem.
Istnieje kilka opcji dołączania Epiphytów:

  • Do wiązania Kłącza lub Mchu z konstrukcją można użyć wspólnej nici do szycia lub żyłki wędkarskiej. To bardzo podstawowe podejście. Wystarczy owinąć linię wokół nici Rhizome / root / Moss. Nie owijaj mocno, ponieważ spowoduje to zwężenie się kłącza / korzenia / nitki podczas wzrostu. Różne rośliny mają różne zdolności do przylegania do powierzchni. Może potrwać kilka tygodni lub miesięcy, aby roślina mogła się przyłączyć. Niektóre mchy nigdy nie przylgną do powierzchni i będą wymagały ciągłego nawlekania nici, aby utrzymać roślinę na powierzchni. Nici bawełniane w pewnym momencie rozpadają się pod wodą. Nylonu żyłka, oczywiście nie ulegnie rozkładowi. Bez względu na to, która linia zostanie wybrana, może wyglądać nieładnie przez jakiś czas, podczas gdy roślina rośnie, ale ostatecznie linia powinna zostać pokryta nowym wzrostem.
  • Kłącze, korzeń lub mech można przykleić do struktury za pomocą Super Glue. Ten produkt jest sprzedawany pod różnymi nazwami, na przykład Crazy Glue. Substancją czynną jest "cyjanoakrylan". Tak więc każdy klej z tym składnikiem może być uważany za super klej.
Super Glue jest legendarny ze względu na siłę swoich wiązań, łatwość aplikacji i szybki czas utwardzania. Jest to szybki czas utwardzania, który sprawia, że ​​jest pożądane, aby wiązać roślinę do struktury, w przeciwieństwie do innych rodzajów kleju, które mogą wymagać 15 minut lub więcej. Super Glue utwardzi się w ciągu kilku sekund i nie ma znaczenia, czy powierzchnia jest wilgotna. Jest także nietoksyczny w wodzie w formie kuli i kulistej twardnieje do nierozpuszczalnego marmuru. Wadą stosowania tej metody jest to, że bardzo łatwo jest skleić te palce razem lub przykleić kawałki materii roślinnej do końcówek palców. Substancja chemiczna o nazwie "Aceton" to środek do usuwania Super Glue. Aceton jest głównym składnikiem niektórych marek zmywaczy do paznokci. Umieszczony na waciku, a następnie nałożony na obszar klejenia, bardzo szybko poluzuje klej. Gdy klej stwardnie pod wodą, zmieni kolor na mleczny. Ponownie jednak, gdy roślina rośnie, ten obszar zostanie pokryty. Klej może lekko uszkodzić roślinę w miejscu, w którym styka się z Kłączem. Ponownie, tylko bardzo małe ilości są potrzebne do umieszczenia rośliny na powierzchni.
  • Damska siatka na włosy owinięta wokół struktury może być używana do przechowywania masy Moss lub Riccia. Upewnij się, że szczelina siatki nie jest zbyt duża, aby umożliwić ucieczce fragmentów rośliny i upewnić się, że sieć nie jest zbyt mocno owinięta wokół kamienia lub drewna.
  • Należy również zauważyć, że prawie dowolna roślina, zrootowana lub epifityczna, może być przyłączona do struktury przy użyciu dowolnej z powyższych metod. Rośliny wodne odżywiają się z ich liści, tak długo jak kolumna wody jest zasilana substancjami odżywczymi, nie ma znaczenia, że ​​roślina nie jest ukorzeniona. Uważają, że rośliny takie jak Rotala lub inne małe rośliny liściaste mogą wyglądać oszałamiająco związane z drewnem, aby nadać wygląd liściom i gałęziom dużego drzewa.

3) Rośliny pływające

Rośliny pływające są przydatne do blokowania nadmiernego światła przed dotarciem do wnętrza zbiornika. Może to pomóc w ograniczeniu występowania zakwitów glonów. Jest to szczególnie przydatne przy starcie czołgu, gdzie nadmierne oświetlenie powoduje znaczny procent problemów zdrowotnych. Można je dodawać bezpośrednio i nie ma żadnych specjalnych procedur poza kontrolą uszkodzonych liści lub korzeni. Silny przepływ z filtra spowoduje, że staną się po drugiej stronie, więc regulacja wylotu filtra może być konieczna, jeśli stanie się to problemem.
Problemy ze zdrowiem roślin przy dodawaniu roślin do akwarium

Wielu hobbystów doświadcza problemów w ciągu kilku dni od dodania nowych roślin. Narzekają nawet dostawcy, że sprzedano im wadliwe rośliny. Prawdę tę można znaleźć w podstawowej fizjologii wszystkich roślin. Faktem jest, że wszystkie rośliny wymagają dwóch najważniejszych składników do przetrwania - dwutlenku węgla i tlenu. Komercyjne rośliny wodne wyrastają z wody w szkółce. Wielu ludzi zakłada, że ​​jeśli roślina jest wodą, może być natychmiast zanurzona w wodzie i powinna natychmiast zacząć rosnąć, ale jest to dalekie od prawdy.

W naturze typowym scenariuszem dla roślin wodnych jest to, że żyją one dwoma stylami życia, każdy styl życia wymaga określonego typu fizjologii. Pod pewnymi względami można to porównać do tej ćmy gąsienicy. W porze suchej poziom wody jest niski. Większość lub cała roślina jest wystawiona na działanie powietrza, a roślina żyje bardzo podobnie do rośliny lądowej. W ten sposób są uprawiane w szkółce. Mają sztywne łodygi i grube, twarde, wodoodporne liście. Mają dostęp do atmosfery CO2, który jest obfity w ponad 300ppm. W naturalnych siedliskach deszcze zaczynają spadać w początkowym okresie pory deszczowej, a powódź rośnie stopniowo, dając roślinie czas na zmianę ich fizjologii, aby lepiej przystosować się do życia pod wodą. W naszym przypadku jednak zazwyczaj zalewamy czołg natychmiast, co często powoduje, że wszystkie, z wyjątkiem najbardziej dotkliwych roślin, cierpią z powodu niedostępności tlenu i tlenu. CO2. Gazy są mniej rozpuszczalne i rozpraszają się tysiące razy wolniej w wodzie niż w powietrzu. Twarde wodoodporne liście i sztywna struktura, które dobrze służyły roślinie podczas pory suchej i w szkółce, teraz stają się poważną odpowiedzialnością. Karty są zatem ułożone w stos na roślinie. Co gorsza, hobbystów często stres roślin jeszcze bardziej, umieszczając je pod silnym oświetleniem, które zwiększa ich metabolizm i powoduje, że zużywają swoje rezerwy energii jeszcze szybciej.

Rezultaty obejmują zakwit glonów do całkowitego stopienia / rozpadu. W zależności od kombinacji warunków może to nastąpić w ciągu kilku tygodni - lub tak krótkich, jak 24 godzin w najgorszych przypadkach.

Kiedy obserwujemy problemy zdrowotne roślin, takie jak te analizy przyczyny, należy uwzględnić silne prawdopodobieństwo, że występuje słaba wymiana gazowa powodująca niedotlenienie i / lub CO2 głód.

Następujące objawy wskazują na poważne problemy z wymianą gazów:

Topienie, dezintegracja, przezierność liści, płowienie łodyg lub liści.

Jeśli to nastąpi krótko po zanurzeniu rośliny, należy podjąć natychmiastowe działania, aby zapobiec całkowitemu zniszczeniu rośliny. Usuń roślinę z podłoża i ułóż ją. Użytecznym urządzeniem jest siatka / pułapka hodowlana, w której roślina może być zawarta i nie wciągana do wlotów filtra, przelewów itp. Jeśli nie jest w stanie zapobiec rzuceniu lub wciągnięciu rośliny do wlotu filtra, należy usunąć roślinę i unieść ją w dowolnym naczyniu, takim jak miska wypełniona wodą (jakakolwiek woda zrobi, woda z kranu, woda deszczowa, woda w zbiorniku itp.).

Pozwól roślinie odzyskać siły przez kilka dni lub tygodni, w zależności od ciężkości obrażeń. Unoszenie rośliny w ten sposób pozwala jej oddychać, tj. Daje natychmiastowy dostęp do atmosferycznego tlenu i CO2. Problemy z wymianą gazu, w szczególności CO2 problemy mogą wystąpić z wielu różnych przyczyn:

1. Upewnij się, że test sprawdzania spadku ma kolor jasno-limonkowy, zanim światło się zapali.2. Upewnij się, że natężenie światła jest zmniejszone o 50%.

3. Skróć fotoperiod maksymalnie do 5-6 godzin.

4. Upewnij się, że przepływ nie jest zagrożony, że wloty filtra nie są zablokowane i że nie ma za dużo mediów w filtrach. Jeśli to możliwe, stosuj się do reguły 10X, w której przepustowość filtra (obroty) wynosi około dziesięć razy więcej niż objętość zbiornika.

5. Zbadaj używane metody dystrybucji. Całkowicie możliwe jest uzyskanie silnego przepływu, ale zakłócenie przepływu przez duże obiekty w zbiorniku lub złe ustawienie spustu wylotu filtra. Jeśli filtr ma regulowany przepływ, upewnij się, że jest ustawiony na maksimum. Jeśli maksymalne ustawienie przeszkadza rybom, zbadaj sposoby równomiernego rozprowadzania energii przepływu w zbiorniku. W przypadku stosowania wielu filtrów i pomp upewnij się, że wszystkie pompy i wyloty filtra są równoległe i skierowane w tym samym kierunku. Zawsze UNIKAĆ umieszczania wylotów filtra i pompy w przeciwnych kierunkach.

6. Zbadaj CO2 metody dyfuzji. Duże czołgi (200L lub więcej) radzą sobie najlepiej inline CO2 reaktory. Jeśli zainstalowanie urządzenia wbudowanego jest niepraktyczne, należy go przepuścić z urządzenia znajdującego się w zbiorniku tuż pod wlotem filtra, aby filtr pochłonął pęcherzyki gazu. Może to spowodować odbijanie lub zakłócenia. Eksperymentuj z szybkością wtrysku, aby rozwiązać ten problem.

7. Sadzone zbiorniki nie wymagają prawie tak dużo filtrów, jak zbiorniki tylko dla ryb. To dlatego, że zdrowe rośliny będą pobierać amoniak / amon bezpośrednio z kolumny wody. Te media filtracyjne powodują opór pompy i znacznie zmniejszają przepływ. Nośniki szkła ceramicznego należą do najgorszych przestępców. Gruba pianka, alfagrog lub jakiekolwiek światło, porowate media zrobi i zwiększy przepływ do zbiornika.

Poniższe objawy wskazują na istotne, ale nie bezpośrednio zagrażające życiu, problemy z wymianą gazu:

Nadmierna utrata liści, brązowych plam, czarnych plam lub innych przebarwień, deformacji liści, przezierności liści, włosów lub jakichkolwiek nitkowatych alg, czarnych pączków glonów (BBA), wydłużenia łodyg, tj. Długiego wzrostu.

Należy postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami (elementy 1-7). Dodatkowo, jeśli zbiornik ma wysoką masę roślinną, może to oznaczać, że wysoka masa powoduje zablokowany przepływ. Rozcieńczanie i przycinanie może pomóc w złagodzeniu tego problemu.

BBA można zaadresować za pomocą ciekły węgiel produkty zawierające aldehyd glutarowy. Dawka za sugestie dotyczące butelek, o ile nie ma roślin, które reagują negatywnie na ciekły węgiel. Rośliny takie jak Riccia, wątrobowce Utricularia, pęcherzyki mają niską tolerancję, dlatego należy unikać przedawkowania. Monitoruj zachowanie i zdrowie fauny. Uszkodzenie BBA można zweryfikować, zmieniając kolor na różowy / fioletowy, który następnie można usunąć. Należy jednak pamiętać, że BBA powróci, jeśli warunki nie ulegną poprawie. Ciekły węgiel może być również stosowany przeciwko zielonym nitkowatym algom, jednak w tym przypadku działa on poprzez zwiększenie CO2 dostępność umożliwiająca zdrowsze rośliny.

If CO2 gazu nie można dalej zwiększyć ze względu na niską tolerancję ryb, płynny węgiel może być stosowany codziennie jako suplement. Powinien być dodany tuż przed włączeniem światła, ponieważ z czasem ulega degradacji.