Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj Się z Nami

5 roślin pływających, które możesz wykorzystać w swoim akwarium

Zdarza się, że oświetlenie w akwarium jest zbyt mocne i wymaga zacienienia. Może to być korzystne dla ryb – gatunków, które lubią mniej ekspozycji na światło. W tym przypadku (i nie tylko) dobrze sprawdzają się pływające rośliny akwariowe. Jakie gatunki warto wybrać? Poniżej przedstawiamy listę 5 najbardziej polecanych roślin pływających autorstwa CO2Eksperci od sztuki.


Jak zaaranżować rośliny pływające?

Rośliny unoszące się na powierzchni lustra wody, oprócz wyżej wymienionej funkcji, dają więcej możliwości aranżacyjnych. Lekko zacieniony zbiornik, który na powierzchni pokazuje zieleń, wygląda bardziej naturalnie. Rośliny pośrednio zwalczają również glony. Stanowią kryjówki dla mniejszych ryb, a czasem nawet „platformy” do budowy gniazd. Trzeba jednak uważać – rośliny pływające nadmiernie się rozrastają. Mogą się też spalić, dlatego warto wlać do zbiornika nieco mniej wody niż zwykle. Jeśli to możliwe, zaleca się również stosowanie oświetlenia, które nie powoduje nadmiernego nagrzewania się powietrza między pokrywą a powierzchnią wody. Lista gatunków pływających do celów akwarystycznych jest krótsza w porównaniu do tradycyjnych, sadzonych w podłożu lub przymocowanych do stałych elementów. Można jednak nadal pokusić się o ciekawą aranżację. Tutaj lepiej nie przesadzić z różnorodnością, umieszczając na powierzchni nie więcej niż 1-2 gatunki.


Rośliny pływające akwariowe


rzęsa (lemna minor) jest jedną z najpopularniejszych roślin pływających, od początku stosowaną w akwarystyce. Pojedynczy egzemplarz ma szerokość 3-5 mm. Blaszka liściowa składa się z kilku miniaturowych liści. W jej centrum znajduje się korzeń, który odpowiada nie tylko za pobieranie składników odżywczych, ale również za stabilne unoszenie się rośliny na powierzchni. Zdarza się, że rzęsa kwitnie, ale nie jest to powszechne. Gatunek dobrze rośnie w szerokim zakresie temperatur (15-33°C) i dlatego nadaje się zarówno do akwariów zimnowodnych, jak i tropikalnych. Wyróżnia się szybkim tempem wzrostu – musi być na bieżąco monitorowane. Ma dość wysokie wymagania oświetleniowe. Skutecznie wchłania azotany. Może być pokarmem dla ryb roślinożernych.


Sałata wodna (Pistia Stratiotes) czyli tzw. Dorasta do 10 cm. Wytwarza mięsiste, zamszowe, jasnozielone liście, które tworzą charakterystyczne rozety. Jej korzenie są delikatne, ale długie i gęste. Mają też dużą wartość dekoracyjną. Jednocześnie są świetną, bezpieczną kryjówką dla narybku. Roślina może kwitnąć - kwiaty drobne, żółte, wyrastające na pęd kwiatostanowy. Sałata wodna jest gatunkiem ekspansywnym i inwazyjnym (w niektórych częściach świata jej uprawa jest zabroniona). Jest nieszkodliwy w akwarium z prostego powodu - nie przekroczy swoich granic. Zabieg jest podobny do rzęsy, od czasu do czasu trzeba złowić niektóre rośliny. Najlepiej rośnie w cieple (optymalna temperatura to 25-27 ° C). Dobrze sprawdza się zarówno w miękkiej, jak i twardej wodzie. Lubi wilgotne warunki, ale jest wrażliwy na wilgoć, która skrapla się na liściach. Blaszki liściowe mogą następnie zostać dotknięte chorobami, w wyniku których żółkną, brązowieją i obumierają.


Pływająca paproć (salvinia natans) - jest paprocią naturalnie występującą w Afryce, Europie Środkowej, Azji i Ameryce Południowej, ale została sprowadzona do niemal każdej części świata. Podobnie jak rzęsa wodna, może być uprawiana w szerokim zakresie temperatur (12-30 °C), dlatego nadaje się również do akwariów zimnowodnych. Ma jedną zasadniczą wadę - jest rośliną jednoroczną. Dlatego w zbiornikach zdobi się ją głównie latem, zimą zwykle obumiera. Zarodniki hibernują w podłożu i wiosną wypływają na powierzchnię. Salwinia wytwarza okrągłe lub eliptyczne liście wodne i korzeniopodobne liście podwodne. Na liściach znajdują się drobne włoski. Roślina zapewnia dobre schronienie dla ryb. Jest dość wymagająca - trzeba ją karmić nawozami wieloskładnikowymi.


Pływający kryształowiec (Riccia Fluitans) to gatunek wątrobowca, który można uprawiać na dwa sposoby. Roślina czasami przyczepia się do podłoża lub obiektów akwariowych (np. korzeni). Jednocześnie może swobodnie pływać, unosząc się blisko powierzchni. Tworzy charakterystyczne kule lub dywany złożone z drobnej, jasnozielonej, lepkiej plechy. Może zostać zniszczony przez niektóre zwierzęta roślinożerne, wszystkożerne lub po prostu ciekawskie ryby. Toleruje szeroki zakres temperatur (10-30 ° C). Pływające osobniki dobrze radzą sobie w normalnie oświetlonych akwariach. Te umieszczone na dole powinny mieć zapewnione intensywne oświetlenie. Lubi miękkie wody. Dobrze oczyszcza zbiornik z nadmiaru azotanów i fosforanów. Jest schronieniem dla narybku. Ryby labiryntowe używają go do budowy gniazd. Należy zachować ostrożność przy nadmiernej ekspansji, aby gęsta pływająca powłoka z brzeczki krystalicznej nie zmniejszała wymiany gazowo-wodnej.


Żaba Amazonki (Limnobium laevigatum) wytwarza rozety złożone z sercowatych liści o średnicy do 3 centymetrów. Jeśli woda ma wystarczającą ilość składników odżywczych i dobre oświetlenie, na powierzchni wody i nad nią pojawiają się nowe liście, a warstwa może mieć do 5 cm długości. Tworzy długie korzenie, które zapewniają dobre schronienie dla karłów i innych ryb, które lubią przebywać wśród korzeni roślin pływających. Dolna część maty uformowana przez rośliny pływające nie jest dekoracyjna w akwarium, ale bez efektu dekoracyjnego nie da się osiągnąć równomiernego wzrostu przez cały rok w akwarium. Limnobium można uprawiać w akwarium tropikalnym w temperaturze od 20 do 30°C. W chłodniejszej wodzie znacznie spowalnia jego wzrost. Trochę lepiej rośnie w miękkiej wodzie. Twardość wody nie większa niż 10-12 °, pH nie ma znaczenia, pH 6.0-7.5. Potrzebuje warstwy ciepłego i wilgotnego powietrza nad powierzchnią wody. Pożądane są regularne podmiany wody, ale sama roślina lepiej czuje się w starej wodzie.


Podsumowując, rośliny pływające są nie tylko elementem ozdobnym nasadzonego zbiornika, ale również pomocnym. Pamiętaj, że różne gatunki ryb mają różne wymagania oświetleniowe i używając pływających roślin możesz częściowo zacienić swoje akwarium, aby poprawić życie jego mieszkańców!