Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Algi - niepożądany gość w każdym akwarium

Jest to jeden z najbardziej irytujących problemów, z jakimi spotyka się każdy, kto ma akwarium. Występuje w wielu formach i kolorach, a nawet ma wiele różnych przyczyn lub źródeł.
Glony
Zanim zaczniemy mówić o tym, jak złe są glony, przyjmijmy najpierw, że są one podstawowym pokarmem dla wielu naszych ryb akwariowych na wolności. Ryby często pasą się na glonach polując na drobne organizmy lub skorupiaki żyjące w algach rosnących na skałach i kamieniach. Pielęgnice z Malawi żyją prawie wyłącznie na algach pokrywających skały jeziora Malawi. Na glonach pasą się także krewetki i niektóre suczki.

Jeśli jednak dostaniesz glony w swoim akwarium i nie zaprosiłeś go, musisz znaleźć przyczynę, dla której glony wkradły się do twojego ukochanego akwarium.
Istnieje kilka metod usuwania glonów, ale jeszcze przed tobą try i usunąć glony, ważniejsze jest zidentyfikowanie powodu, dla którego glony zdołały zdobyć przyczółek. 
Koncentrując się na akwarium z akwarium, wszyscy wiemy, ile glonów może naprawdę zepsuć wygląd ładnie obsadzonego akwarium. Cały czas i dbałość o szczegóły, które zostały włożone w planowanie ładnego krajobrazu wodnego, mogą szybko zostać zalane przez brzydkie, oślizgłe glony, jeśli nie poradzą sobie z tym szybko i wydajnie. 

Pokonanie inwazji alg może odbywać się w pięciu krokach.

Sprawdź wszystkie te różne algi wpisane w krajobraz wodny przez Art Commisso.
Krok pierwszy - Zidentyfikuj rodzaj glonów 
Wiedząc, które algi, z którymi masz do czynienia, ustalą, jak je traktujesz. Możesz zidentyfikować glony, zwracając szczególną uwagę na kolor i teksturę. Przy odrobinie poszukiwań powinieneś łatwo nazwać swojego intruza.
Krok drugi - Zidentyfikuj przyczynę
Glony nie pojawiają się w twoim akwarium bez powodu, prawie wszystkie przyczyny glonów można przypisać błędowi lub lekkiemu niedopatrzeniu akwarysty. 
  • Czy twoje oświetlenie jest ustawione prawidłowo? Po zbyt dużym lub zbyt małym natężeniu światła glony mogą uzyskać przyczółek w dowolnym akwarium.
  • Sprawdź swoją CO2 Zestaw. Czy jest pusty, zablokowany lub przecieka? Wahania w CO2 zastrzyki powodują brak równowagi.
  • Czy karmisz swoje rośliny wystarczającą ilością nawozu?
Więcej światła wpływa bezpośrednio na ilość Co2 twoje rośliny mogą konsumować. Więcej Co2 Twoje rośliny konsumują zwiększają ilość nawozów, których potrzebują do prawidłowego wzrostu.
Krok trzeci - Usuń problem
Po prawidłowym zidentyfikowaniu głównej przyczyny twoich alg dokonaj niezbędnych zmian, aby rozwiązać problem i zapobiec dalszym epidemiom
Krok czwarty - Usuń prawidłowo zidentyfikowane glony
 Kiedy wiesz, z którym typem alg masz do czynienia, możesz go usunąć poprawnie za pomocą zalecanej metody. Niektóre glony wymagają prostego zeskoku, podczas gdy inne mogą wymagać specjalnego traktowania produktami. W przypadku niektórych alg wystarczy samo rozwiązanie problemu i utrzymanie dobrej konserwacji zbiornika. Dlatego wykonanie powyższych czynności pomoże szybko rozwiązać problem i przy mniejszej szansie na nawrót choroby.
Krok piąty - Utrzymaj dobry nastrójsekrutyna
Ostatecznie, najlepszym sposobem na pokonanie glonów jest uniknięcie tego. Jeśli zdecydujesz się stworzyć aquascape w domu lub biurze, bardzo praktycznym pomysłem jest zrobienie cotygodniowej rutyny. Niektórzy astronauci zapisują swoje rutyny, zwłaszcza jeśli utrzymują kilka czołgów. Każdy czołg ma inną rutynę w zależności od wymagań. 
Image Credit: Art Commisso

Te pięć kroków pomoże ci pokonać wrogów glonów, ale jak wszystko inne, istnieje wiele zmiennych. Aby skutecznie usunąć niektóre gatunki glonów, możesz spróbować kilku metod usuwania. 

Czy ostatnio doświadczyłeś kwitnienia glonów? Czy masz preferowaną metodę usuwania? Dlaczego nie zostawić komentarza poniżej.