Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Sól akwarystyczna – tak czy nie?

Stosowanie soli w akwarium to niewątpliwie temat kontrowersyjny. Czy powinniśmy go używać, jak go używać i kiedy należy go używać? Z jednej strony sól akwarystyczna ma grono fanów, a z drugiej wielu przeciwników, którzy absolutnie nie polecają jej stosowania w akwariach słodkowodnych. Jak zwykle prawda jest gdzieś pośrodku. Poniżej przedstawiamy potencjalne zagrożenia i korzyści płynące ze stosowania soli w akwariach, które mogą pomóc w ustaleniu stanowiska w tej sprawie.


Dlaczego warto używać soli akwariowej?

Producenci soli zapewniają, że utrzymywanie lekko solonej wody w akwarium słodkowodnym korzystnie wpływa na zdrowie ryb, zapobiega infekcjom pasożytniczym i pomaga w leczeniu chorób. Co więcej, pojawia się wiele opinii, że zmniejsza stres u ryb poprzez zmniejszenie ciśnienia osmotycznego w wodzie oraz zmniejszenie wchłaniania azotanów. Przyjrzyjmy się więc bliżej powyższym zaletom.


Infekcje pasożytnicze lub grzybicze

Sól jest bardzo skutecznym lekiem w zwalczaniu większości infekcji wywoływanych przez pasożyty i grzyby – w tym przypadku jednak krótkotrwałe kąpiele lecznicze w roztworach o wyższym stężeniu są znacznie skuteczniejsze niż dodanie niewielkiej ilości soli bezpośrednio do zbiornika. Niektórzy akwaryści używają niewielkich ilości soli w głównym akwarium, aby zapobiec pasożytom. Czy ma sens? Tak i nie. Z jednej strony niewielki dodatek soli może zwiększyć wydzielanie ochronnego śluzu u ryb, a tym samym zwiększyć ich naturalną odporność na ewentualne infekcje. Z drugiej strony wiele pasożytów i grzybów dość dobrze toleruje tak niskie stężenie soli, więc nie stanowi to bardzo silnej bariery ochronnej.


Osmoregulacja

Osmoregulacja to zespół procesów biologicznych, których istotą jest regulacja stężeń i objętości związków organicznych i elektrolitów zawartych w płynach ustrojowych. Opiera się na zjawisku osmozy – polegającej na tym, że woda próbuje przeniknąć przez półprzepuszczalną membranę z niższego stężenia do wyższego stężenia. Ryby słodkowodne mają naturalnie wyższe stężenie soli niż woda, którą zamieszkują, co oznacza, że ​​stale uwalniają sole z organizmu do wody w zbiorniku i pobierają wodę. Wizualnie można powiedzieć, że wygląda to tak, jakby woda z akwarium była tryrozcieńczyć ryby. Aby zrównoważyć proces osmozy i utrzymać odpowiednie stężenie soli mineralnych, ryby muszą je ponownie wydobyć z wody przez skrzela.

U zdrowych ryb w dobrej kondycji procesy te są cały czas normalne i na ogół nie wymagają żadnego wsparcia. Jednak pod wpływem stresu, choroby lub w trakcie rekonwalescencji ryby mogą nie pobierać z wody wystarczającej ilości soli, co z kolei może wywołać szok osmotyczny.

Zwolennicy zasolenia akwarium twierdzą, że poprzez delikatne zwiększanie poziomu soli w akwarium, gdy ryby są w złej kondycji (zestresowane, leczone), może to pomóc im w regeneracji, ponieważ ich komórki nie muszą tak ciężko pracować w procesie osmoregulacji.

Nie ma jasnych wytycznych, jakie stężenie soli należy stosować, aby wspomóc osmoregulację ryb. Rady od praktyków na forach akwarystycznych są bardzo różne i wahają się od 1 płaskiej łyżeczki na 1,200 litrów wody do 1 płaskiej łyżeczki na 4 litry wody! Do takich porad należy podchodzić z dużą ostrożnością, a przede wszystkim zapoznać się z zaleceniami producenta - i do nich podchodzić z ostrożnością. Połowę zalecanej przez producenta dawki najlepiej zastosować pierwszego dnia, uważnie obserwować ryby i dopiero po upewnieniu się, że dobrze tolerują zmianę zasolenia – po dniu lub dwóch – dodać drugą część zalecanej dawki.


Zatrucie azotanami

Poziom azotanów może wzrosnąć, jeśli w akwarium nie ma wystarczającej liczby pożytecznych bakterii, aby wchłonąć toksyczne produkty uboczne wydalania ryb. Może się tak zdarzyć, jeśli zbiornik jest niedojrzały lub filtracja jest niewystarczająca. Szybkie dodanie soli pomoże stworzyć naturalną barierę, w której jony chlorku zapobiegają wchłanianiu azotanów przez ryby. W tej sytuacji ilość jonów chlorkowych musi być 30 razy większa niż jonów azotanowych w wodzie. Najlepiej wykonać test azotanowy w zbiorniku i odpowiednio dostosować dawkę.


A jakie sole są używane w akwariach?

Skupimy się tutaj na trzech najpopularniejszych typach:

- sól niejodowana - Teoretycznie jest to czysty chlorek sodu (NaCl). Brak dodatkowych składników (i niska cena) powoduje, że wielu akwarystów sięga po tę „zwykłą” sól iz powodzeniem stosuje ją w swoim akwarium.

- sól morska - ma znacznie bardziej złożony skład niż sól kuchenna. Oprócz chlorku sodu zawiera zwykle wiele różnych minerałów, takich jak wapń, magnez, potas i cynk. Skład soli morskich z różnych złóż może znacznie różnić się od siebie. Sól morska nadaje się tylko do akwariów z rybami morskimi i bezkręgowcami, choć niektórzy zalecają jej stosowanie również w kąpielach leczniczych.

- sól akwarystyczna do akwariów słodkowodnych to bardzo popularny produkt dostępny praktycznie w każdym sklepie zoologicznym. Słodkowodna sól akwariowa jest najczęściej wytwarzana z odparowanej wody morskiej. Jest to produkt przeznaczony specjalnie do akwariów słodkowodnych, dzięki czemu nie zawiera żadnych szkodliwych dla ryb dodatków, takich jak jod czy środki przeciwzbrylające. Pamiętaj, że sole akwariowe różnych producentów mogą różnić się składem chemicznym. Dlatego przy przejściu z jednego produktu na drugi używaj go ostrożnie i zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Często w sklepach można kupić sól akwarystyczną, wzbogaconą „dodatkami” takimi jak aloes czy kora dębu.


Czy sól jest dobra dla ryb słodkowodnych?

Prawidłowo zastosowana sól akwariowa może mieć bardzo pozytywny wpływ na ryby, aw niektórych przypadkach nawet uratować im życie. Ta sama sól, zastosowana w nadmiarze, może w krótkim czasie zabić połowę akwariów. A więc znowu: warto bardzo uważać na ten środek. Liczy się nie tylko rodzaj soli i jej dawka, ale także gatunek ryb – bo nie wszystkie reagują na sól w ten sam sposób. Generalnie można przyjąć zasadę (choć od wszystkich są wyjątki), że im bardziej kwaśna i miękka woda wymaga dany gatunek, tym gorzej zniesie dodatek soli. Ryby słabo reagujące na sól to sum, kirys, otos, paletki i karpie koi. Złote rybki, gupiki i większość pielęgnic afrykańskich bardzo dobrze reagują na dodatek soli w akwarium.


Czy sól jest dobra dla roślin i innych mieszkańców akwarium?

W tym przypadku,odpowiedź jest zdecydowanie negatywna. Większość roślin słodkowodnych reaguje bardzo negatywnie na sól i nawet niewielki dodatek może spowodować masową śmierć roślin. W związku z tym, lepiej nie używać soli, jeśli w zbiorniku są żywe rośliny.

Sól jest również zabójcza dla glonów. Jeśli cierpimy na ich nadmiar, leczenie solą może skutecznie je zwalczać. Jeśli jednak zależy nam na obecności glonów w akwarium, lepiej nie dodawać soli.

Wszystkie bezkręgowce, zwłaszcza ślimaki, są również bardzo wrażliwe na sól. Przed dodaniem soli do wody należy ją złapać i przenieść do innego zbiornika. 


Jak bezpiecznie używać soli w akwarium słodkowodnym?

Przede wszystkim bądź ostrożny. Jeśli dodajesz sól po raz pierwszy – zastosuj połowę dawki zalecanej przez producenta, a dopiero po dwóch dniach (jeśli ryby dobrze reagują) dodaj drugą połowę. Zawsze bądź też przygotowany na szybką interwencję, jeśli ryby zaczną zachowywać się w niepokojący sposób. Jedynym sposobem na uratowanie się w tej sytuacji jest złapanie ryb i pełna wymiana wody.

Nigdy nie należy dodawać soli bezpośrednio do akwarium, tylko dokładnie rozpuścić ją w części wody i powoli dodawać, czekając na równomierne rozprowadzenie roztworu w całym zbiorniku.

Pamiętaj, że sól nie odparowuje i nie jest usuwana przez filtry! Sól dodana do zbiornika pozostaje w nim jednorazowo. Jedynym sposobem na jego usunięcie jest zmiana wody. W związku z tym nie ma potrzeby uzupełniania soli w akwarium w sytuacji innej niż częściowa podmiana wody i tu też dodajemy proporcjonalnie tyle soli ile usunięta woda czyli jeśli podmieniamy 30% wody - dodajemy 30% dawki soli dla całego zbiornika.

Należy również uważać na parowanie wody – mniej wody w akwarium to wyższe stężenie soli. Wodę należy jak najszybciej uzupełnić, oczywiście bez dodawania soli.


Reasumując: Dodawanie soli jest bardzo kontrowersyjne ze względu na wysokie ryzyko związane z jej niewłaściwym użyciem. Jednak stosowany ostrożnie i z umiarem może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie i kondycję ryb, a wielu hodowców bardzo ceni sobie dodawanie soli do swoich akwariów słodkowodnych. Przed podjęciem decyzji warto zebrać jak najwięcej informacji na temat hodowanych ryb i ich wrażliwości na sól. Pamiętaj też o dodaniu soli do zbiornika, zaczynając od małych dawek. I najważniejsze: sól zabija rośliny, więc jeśli planujesz jej używać, to tylko do celów leczniczych podczas kwarantanny.