Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Aquascaping - Układanie skał, drewna i roślin w sposób celowy i przyjemny dla oka

 

Dla większości z nas nasze pierwsze doświadczenia z żywymi roślinami wodnymi często obejmują stabilne gatunki roślin, takie jak Anubias, Amazon Swords i Vallisneria. Przez wiele lat akwaryści stworzyli zdrowo wyglądające sadzone zbiorniki z niższym poziomem światła i prawidłową równowagą mikroskładników pokarmowych. Jest to idealne rozwiązanie dla roślin, które nie wymagają dużo energii do wzrostu. Dzięki prawidłowemu poziomowi utrzymania i zrozumieniu potrzeb roślin w zakresie składników odżywczych możesz naprawdę stworzyć i utrzymać bujne zielone podwodne ogrody. 

 

Dzięki wprowadzeniu diod LED o dużej mocy można teraz hodować delikatne rośliny o jasnych kolorach, których przed laty nie można było sobie wyobrazić. Alternanthera reineckii Mini o jasnoczerwonych liściach i zwartym krzaczastym wyglądzie oznacza, że ​​często jest używany do tworzenia bujnych grubych dywanów na podłożu. Uprawa takiej rośliny może być trudna. Światło musi wnikać wystarczająco głęboko, aby dosięgnąć liści, dlatego widzimy, że wielu auqascaperów używa świateł LED.

 

Kiedy zapewnisz swoim roślinom wodnym silniejsze światło, musisz wziąć pod uwagę, że to dodatkowe światło przyspiesza proces zwany fotosyntezą. Nasze rośliny wodne wykorzystują dostarczone światło do przekształcania dwutlenku węgla w słodkie źródło energii węglowodanów, które pozwala im rosnąć. Aby uprawiać te rośliny wodne, należy zapewnić im możliwie najlepsze środowisko. Po osiągnięciu równowagi światła, dwutlenku węgla i składników odżywczych powstaje idealne środowisko, a rezultaty są piękne.

 

Kiedy zaczęliśmy hodować rośliny wodne, wielu z nas budowało własne reaktory przy użyciu cukru, drożdży i wody. Jest to nadal popularna metoda zaopatrywania mniej wymagających roślin akwariowych CO2 w mniejszych akwariach.

 

W większych akwariach z diodami LED o dużej mocy jest pod ciśnieniem CO2 zastrzyk, który zapewnia akwaskaperom dokładne i niezawodne źródło CO2. Korzystanie z odpowiedniego sprzętu pozwala aquascaper'owi na podanie dokładnej ilości CO2 aby ich rośliny mogły stworzyć idealne środowisko zarówno dla roślin, jak i ryb. Wysokie ciśnienie CO2 zastrzyk składa się z czterech rzeczy. 

 

CO2 Regulator

Wstrzykiwanie CO2 do twojego akwarium musi być kontrolowany. Za mało i nie będzie to miało żadnego wpływu, a zbyt wiele może mieć druzgocący wpływ na mieszkańców akwarium. W celu uzyskania stałej i niezawodnej podaży CO2 dla twoich roślin akwariowych używamy regulatorów. Ten ważny element wyposażenia dołącza się do CO2 cylinder i pozwala aquascaper'owi ustawić szybkość CO2 w drodze do akwarium. Bez regulatora, pod ciśnieniem CO2 nie można dostarczyć.

Wybór regulatora z podłączonym elektrozaworem umożliwia jeszcze większą kontrolę nad zasilaniem CO2. Elektrozawór daje aquascaperowi możliwość ustawienia czasu pracy regulatora poprzez podłączenie do wspólnego timera gniazdowego. Ustawienie regulatora na rozpoczęcie pracy 1 na godzinę przed włączeniem świateł akwarium zapewni dobre nagromadzenie CO2 w akwarium, gdy tylko zapalą się światła. Proces fotosyntezy może się odbyć tylko wtedy, gdy są włączone światła CO2 należy wyłączyć na około 1 godzinę przed wyłączeniem światła. Tworząc ten okres włączania / wyłączania, oferujesz swoim roślinom maksymalną podaż dla optymalnego okresu dnia. Działa to również jako środek bezpieczeństwa, aby upewnić się, że mieszkańcy akwarium nie są narażeni na zbyt duże niewykorzystanie CO2 w akwarium.

 

Licznik bąbelków

 

Rolą tego prostego załącznika jest wskazanie prędkości CO2 gdy przechodzi przez regulator do akwarium. Liczniki bąbelków pozwalają aquascaperowi wizualnie oszacować tempo, licząc bąbelki. Częściowo napełniając komorę wodą, co2 podróżuje i tworzy bąbelki. Im więcej bąbelków, tym więcej co2.

 

CO2 Dyfuzor

Aby rozbić CO2 i pozwalamy na jego skuteczne wchłanianie, musimy użyć odpowiedniego dyfuzora. W zależności od konfiguracji akwarium i wyboru akwarium, dyfuzor może znajdować się wewnątrz akwarium lub być podłączony do zewnętrznego filtra na zewnątrz akwarium. The CO2, po opuszczeniu regulatora i przejściu przez licznik bąbelków wchodzi do dyfuzora, a następnie przechodzi przez porowaty element i przekształca się w małe bąbelki. Te małe bąbelki są uwalniane do akwarium i z kolei są absorbowane przez rośliny akwariowe.

 

Drop Checker

 

Aby utrzymać efektywny poziom CO2 Zapewniając bezpieczeństwo mieszkańców akwarium, ważne jest, aby wiedzieć, że nie tylko wstrzykujesz odpowiednią ilość, ale także, że jest ona skutecznie rozpuszczana i wydajnie rozprowadzana. Prostym sposobem na to jest zainstalowanie kroplomierza wewnątrz akwarium po przeciwnej stronie do dyfuzora. Będzie to mierzyć poziom rozpuszczenia co2 w wodzie. Sposób działania tych małych urządzeń jest dość sprytny. Zostały zaprojektowane w taki sposób, że po dodaniu roztworu wskaźnika i dodaniu kroplomierza do akwarium, między wodą akwariową a roztworem wskaźnika pozostaje niewielki obszar uwięzionego powietrza. W tej przestrzeni co2 ucieka z wody akwariowej i wędruje w kierunku komory roztworu wskaźnika. To CO2 zaczyna wchodzić w interakcje z rozwiązaniem i zmienia kolor w zależności od poziomu CO2 teraźniejszość. W ciągu dwóch godzin możesz zwykle potwierdzić, czy Twój co2 poziomy są wystarczająco wydajne, aby wyhodować rośliny, pozostając na bezpiecznym poziomie dla mieszkańców akwarium. Zielone rozwiązanie oznacza, że ​​osiągnąłeś najbardziej efektywny poziom CO2 podczas gdy niebieskie rozwiązanie pokazuje brak CO2 obecne i zbyt duże wskazanie żółtego roztworu CO2 jest obecny.

Poświęcenie czasu na zrozumienie znaczenia dwutlenku węgla w cyklu życia roślin jest ważne, ale jeśli chodzi o aquascaping, jest to tylko jedna część układanki. Wiedza o tym, czego potrzebują rośliny akwariowe do uprawy, to jedno, wiedza o tym, jak rosną i żerują, jest czymś, co musimy również zrozumieć. Badanie każdej rośliny i jej potrzeb jest równie ważne, jak badanie potrzeb mieszkańców akwarium. 

 

Mamy krzaczaste rośliny, wysokie rośliny, krótkie rośliny i wszystko pomiędzy. Niektóre rośliny uwielbiają być zakorzenione w podłożu bogatym w składniki odżywcze, podczas gdy inne wolą być przyczepione do skał lub drewna. Znajomość tych szczegółów odgrywa równie ważną rolę w twoim sukcesie, jak zapewnienie idealnej równowagi światła i światła CO2. 

 

W przeszłości taka wiedza była rzadka. Tylko najbardziej oddani członkowie społeczeństwa akwarystycznego mieliby najbogatsze akwaria. Obecnie współczesny akwarysta lub „aquascaper” jest nieco zepsuty przez integrację akwariów i Internetu. Możemy po prostu wpisać nazwę rośliny w dowolnej wyszukiwarce i otrzymać obficie arkusze pielęgnacyjne i profile roślin. Dzisiejszy aquascaper ma wszystko, czego potrzeba, aby stworzyć idealne podwodne dzieło sztuki - wszystko, co je ogranicza, to twoja własna kreatywność.