Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Zwalczanie sinic w akwarium

Zwalczanie sinic w akwarium

Sinice są powszechnie znane jako „niebiesko-zielone algi” lub „czerwone algi śluzowe”, mimo że są bakteriami. W naturalnych zbiornikach wodnych, takich jak rzeki, jeziora i wody oceaniczne, sinice lub „niebieskie glony” mogą uwalniać niebezpieczne substancje, takie jak neurotoksyny, które są niebezpieczne. Ich obecność w akwarium jest ostrzeżeniem, że coś jest niezrównoważone. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej fotosyntetycznej bakterii.

Znaczenie sinic w akwarium i przyczyny ich występowania

Sinice łatwo odróżnić od alg. Pojawienie się niebieskiego, zielonego lub czerwonego śluzu (w akwariach morskich) pokrywającego drewno, podłoże, żywą skałę, a nawet żywe rośliny oznacza zwykle tylko jedno - zakwit sinic. Ich konsystencja jest jędrna, ale miękka. Rozpada się po dotknięciu. Odpadają również elementy stałe (np. kamienie). W szlamowej powłoce uwięzione są często pęcherzyki powietrza i nieprzyjemny zapach. Sinica stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ryb. Może również obniżać zawartość tlenu w wodzie, co prowadzi do hipoksji u żyjących w niej zwierząt. Obecnie nie jest potwierdzone, czy sinice zamieszkujące akwarium wytwarzają jakiekolwiek toksyny. Jednakże, tryRęczne usuwanie sinic może powodować przebarwienia wody i szczególnie nieprzyjemny zapach.

Główne przyczyny sinic w akwarium roślinnym

  • Słaba cyrkulacja wody - Martwe miejsca w wodzie akwariowej umożliwiają gromadzenie się ryb i nadmiaru składników odżywczych (pokarmu). Jest to pożywka dla rozwoju bakterii.

  • Niski poziom tlenu i nieodpowiednia filtracja uniemożliwiają pożytecznym bakteriom nitryfikacyjnym wykonywanie swojej pracy. Zawsze upewnij się, że zainstalowałeś system filtracji odpowiedni do wielkości akwarium. Niezbędna jest regularna konserwacja.

  • Brak składników odżywczych i brak nawożenia. Brak wysokiej jakości nawozu w sadzonym zbiorniku powoduje niedobór azotu. To skutecznie głodzi rośliny, powodując ich gnicie. Ten problem nie tylko powoduje zakwit sinic, ale może wywołać inne problemy, takie jak algi brunatne.

  • Brak równowagi między azotem a fosforem, gdy pierwszy pierwiastek jest za mały lub podobny do drugiego. Podczas gdy inne makroskładniki odgrywają rolę, są uważane za drugorzędne.

  • Częste podmiany wody - dodając zbyt dużo świeżej wody, możemy usunąć więcej dobrych bakterii, które mogą spowodować awarię dojrzałego akwarium i ponowne rozpoczęcie cyklu. Zazwyczaj większość akwariów słodkowodnych wymaga zmiany 20/30% wody co 1-3 tygodnie. W zależności od inwentarza akwariowego może być wymagana inna procedura, ale ogólnie jest to normalna sugestia.

Jak usunąć sinicę z akwariów roślinnych?

Zakwit sinic lub „cyano bloom” w akwarium roślinnym to duży problem, dlatego skuteczna kontrola powinna obejmować kombinację kilku metod. W sklepach akwarystycznych dostępne są bardziej specjalistyczne preparaty na cyjanobakterie i okrzemki. Chociaż te „leczenia” zajmują trochę czasu (do 10 dni), gwarantują wyniki. Zwróć uwagę na produkty o nazwie „Niebiesko-zielony środek do usuwania szlamu”, jeśli wybraną metodą rozwiązania problemu jest obróbka chemiczna.

Alternatywnie można zastosować technikę „black-out”. To wtedy przez kilka dni akwarium pozostaje w ciemności. W tym czasie zalecany jest dodatkowy tlen. , ale CO2 i nie należy dodawać nawożenia. Brak światła nie zaszkodzi roślinom, ale może wyeliminować sinicę lub przynajmniej wspomóc leczenie chemiczne. Profilaktycznie stosuje się lampy UV (w praktyce lepiej sprawdzają się w przypadku glonów). Jeśli masz podłoże piaskowe, wprowadź zwierzęta, które lubią w nim kopać (zwiększenie cyrkulacji i napowietrzenia). Podczas gdy wiele ślimaków żywiących się glonami można trzymać w akwarium, nie ma ochotników na sinicę innych niż ślimaki ramshorn.

Zjadacze glonów, takie jak krewetki Amano lub Ottocinclus, świetnie radzą sobie z większością glonów, szczególnie na liściach ukorzenionych roślin. Jednak dodając je do swojego akwarium roślinnego w nadziei, że pomogą uporać się z rozkwitem sinic. Jeśli chodzi o zjadacze glonów, jedynymi, które wykazały zainteresowanie jedzeniem tego zielonego śluzu, są ślimaki Ramshorn. Zjadają cyjanobakterie, jednak ze względu na ich wielkość, potrzeba dużo, aby poradzić sobie z pełnym rozkwitem cyjanobakterii.

Jak w wielu innych sytuacjach, w przypadku sinic najlepiej sprawdza się powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jednak w przypadku pojawienia się organizmów szkodliwych zaleca się stosowanie kilku metod ich zwalczania jednocześnie. Chociaż chemiatry jest zwykle stosowany w ostateczności, jest to naprawdę najlepsza metoda na usunięcie takiego problematycznego wzrostu.