Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Holenderski styl Aquascaping

Aquascaping - sztuka układania roślin wodnych w akwarium, aby stworzyć wygląd przyjemny dla oka. Istnieje kilka różnych stylów aquascaping, które są zdefiniowane przez wybór roślin, skał lub drewna wraz z ogólnym wyglądem.

Ten miesiąc CO2 Art przyjrzy się bliżej trzem najpopularniejszym stylom aquascapingu i dowie się, co je definiuje.

Po pierwsze, niepowtarzalne akwarium w stylu holenderskim.

Pojawiające się z Holandii podczas 1930 za pośrednictwem Holenderskiego Towarzystwa Akwarystycznego, ta wczesna forma aquascaping nie wymaga dodawania żadnych materiałów hardscape, takich jak drewno czy skała, a zamiast tego skupia się wyłącznie na precyzyjnym rozmieszczeniu roślin wodnych w oparciu o ich kolor i teksturę .

Dzisiaj holenderskie akwarium w stylu jest opanowane przez Willem van Wezel i Bart Laurens. Oba ich akwaria można zobaczyć poniżej. 

Styl holenderski wymaga pewnego poziomu zrozumienia otaczającego zachowania roślin. W bardzo podobny sposób rafineria musi wziąć pod uwagę potrzeby każdego koralowca w zakresie oświetlenia i przepływu wody podczas pozycjonowania każdego koralowca, tak akwarium tworzący holenderski styl musi w pełni zrozumieć potrzeby każdego gatunku używanej rośliny, aby odnieść sukces.

Generalnie zaleca się stosowanie roślin macierzystych ze względu na ich szybsze tempo wzrostu. Rośliny te oferują również wiele różnych kształtów liści, kolorów i faktur, a wszystko to w bardzo atrakcyjnym układzie.

Wielki holenderski aquascape jest często porównywany do prawdziwego ogrodu, przy okazji, każda roślina jest zgrupowana w rzędach lub warstwach z prawie 100% twojego podłoża pokrytego roślinami. Dobrze jest zaplanować całe akwarium z wyprzedzeniem. Weź pod uwagę rozmiar akwarium, kształt. Twoje oświetlenie jest również bardzo ważne. Wiele roślin wymaga wysokiego oświetlenia, aby uzyskać żywe kolory. CO2 wtrysk jest również niezbędny. 

Ryby w holenderskim akwarium, podobnie jak rośliny, są wybierane specjalnie w celu podkreślenia układu. Ryby łowiące, takie jak tetras, działają dobrze. Szybkie kolory przemykające między różnymi teksturami każdej rośliny mogą być oszałamiające. Wiele osób próbuje dodawać ryby do określonych zachowań. Chodzi o to, aby ryby w każdej warstwie aquascape utrzymywały cały ruch.

Utrzymanie wymaga wiele przycinania i jeśli chodzi o aquascapes, holenderski styl jest jednym z najbardziej wymagających i wymaga dużo dyscypliny. Jednakże, jeśli znasz swoje rośliny i jesteś trochę perfekcjonistą, to jest to styl dla ciebie.

Rzeczy, które będą potrzebne:

  • Nożyczki Aquascaping
  • Długopis ze szczypcami do sadzenia
  • Podłoże roślinne
  • Zestaw do nawozu płynnego lub EI Dosing
  • CO2 zestaw
  • Znajomość roślin wodnych
  • Mnóstwo cierpliwości
  • Wybór dobrej jakości roślin wodnych

Wielu aquascaperów postrzega styl holenderski jako taki, który wymaga dużej dyscypliny z zasadami, których należy przestrzegać, aby osiągnąć sukces. Jeden z akwarystów, Bart Laurens, stworzył dobrze znane akwarium w stylu holenderskim o pojemności 1000 litrów. Bart doskonale demonstruje koncepcję stylu holenderskiego w tym akwarium.

 

Akwarium w stylu holenderskim Bart Laurens 1000l

Jeśli jesteś fanem akwariów w stylu holenderskim, możesz wysłać nam zdjęcie. Odwiedź nas na Facebooku lub oznacz nas na Instagramie

 Double or Nothing autorstwa Aquascaper Zsolt Kucs 

 

 Czerwony i zielony na żywo przez Aquascaper Gil Cariri

 

Klasyczny holenderski przez Aquascaper Pavel Skorupa