Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

welon rybny

Choroba pęcherzyków gazowych

Bycie akwarystą oznacza, że ​​od czasu do czasu musimy zmagać się z różnymi chorobami ryb spowodowanymi wprowadzeniem do akwarium chorych ryb lub roślin lub niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Warto poczytać o ewentualnych chorobach ryb, które mogą wystąpić w Twoim zbiorniku roślinnym w przypadku ich rzeczywistego rozwoju. Dzisiaj przedstawimy Wam chorobę pęcherzyków gazowych, która jest spowodowana warunkami środowiskowymi.

Źródła choroby i czynniki przyczyniające się do jej wystąpienia

Choroba pęcherzyków gazowych występuje najczęściej w mocno oświetlonych akwariach podczas kwitnienia glonów. Powodem jest nasycenie tlenem w ciągu dnia, które może przekroczyć optymalną wartość nawet czterokrotnie, a następnie gwałtowny spadek jego zawartości w nocy. Chwilowe nasycenie wody tlenem powoduje, że krew ryby zostaje nasycona tym gazem. Gdy ciśnienie wyrównuje się między wodą i powietrzem, ciśnienie tego gazu wyrównuje się między krwią ryby a wodą przepływającą przez jej skrzela. Podczas tego procesu pęcherzyki gazu zamykają naczynia krwionośne ryb i prowadzą do niedokrwienia niektórych narządów, co może skutkować martwicą. Choroba pęcherzyków gazowych może również wystąpić, gdy ryby zostaną wypuszczone do zbiornika ze stojącą wodą pochodzącą bezpośrednio z wodociągu. Czasami występuje również u ryb świeżo przeniesionych z innych zbiorników lub transportowanych w nieodpowiednich warunkach.

Innym czynnikiem, który może do tego doprowadzić, jest transport ryb w sztucznie natlenianych plastikowych workach. Wynikający z tego wzrost ciśnienia gazu powoduje wzrost ciśnienia w układzie krążenia ryb i powstawanie pęcherzyków, które mogą powodować zablokowanie naczyń krwionośnych.

objawy

W pierwszej fazie choroby ryby pływają niespokojnie tuż pod powierzchnią wody, są wyraźnie niespokojne i bardzo płochliwe. Czasami towarzyszy mu drżenie płetw. Po pewnym czasie stają się apatyczni. Jeśli gaz gromadzi się w pęcherzu pławnym lub przewodzie pokarmowym, ryby są wzdęte i wynoszone na powierzchnię. U dużych ryb można dość łatwo zobaczyć maleńkie pęcherzyki gazu w naczyniach krwionośnych płetw i skrzeli. W niektórych przypadkach można również zaobserwować zmętnione oczy lub postrzępione płetwy.

Leczenie

Po zauważeniu objawów choroby pęcherzyków gazowych, jak najszybciej przenieś rybę do zbiornika z optymalnym stężeniem tlenu, które wynosi 10-15 mg/l. Jeśli nie jest to możliwe, zmniejsz ilość roślin w akwarium i zastosuj silne napowietrzanie wody za pomocą kostek o grubych porach (duże bąbelki). Dobrze jest też ograniczyć intensywne oświetlenie. Akwarium główne należy pozostawić w celu wyrównania ciśnienia pomiędzy powietrzem atmosferycznym a gazami nasyconymi w wodzie. W ciągu kilku dni u naszych pacjentów powinny zniknąć wszystkie objawy choroby gazowej, chyba że zmiany w organizmie są zbyt zaawansowane (np. uszkodzenie skrzeli). Następnie poddajemy takie osoby eutanazji. Po tym okresie możemy przenieść ryby z powrotem do głównego akwarium i zastosować odpowiednie preparaty witaminowe oraz preparaty do uzdatniania wody w celu wzmocnienia ich układu odpornościowego

Zapobieganie

Zapobieganie chorobom pęcherzykowym polega na kontrolowaniu ilości tlenu w wodzie. Wprawny akwarysta będzie musiał jedynie obserwować ryby i wodę, ale w branży akwarystycznej dostępne są również odpowiednie testy. Ważna jest również prawidłowa lokalizacja akwarium. Nie należy go umieszczać w pobliżu okna ani w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym. Należy również przestrzegać zasady uzupełniania wody tylko stojącą i regularnie napowietrzać. Ponadto unikaj nagłych zmian temperatury wody.

Podsumowanie

Jeśli Twoje ryby akwariowe pływają niespokojnie blisko powierzchni wody, pamiętaj, że może to być objawem choroby pęcherzyków gazowych. Niestety rozpoznanie chorób ryb nie jest łatwym zadaniem, ponieważ wiele z nich ma na początku bardzo podobne objawy. Dlatego ważna jest edukacja i dużo czytania, ponieważ wtedy rozpoznawanie może być łatwiejsze.