Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Przykład mętnej wody w akwarium. Zdjęcie: ORKI, Plantedtank.net

Jak wyczyścić zachmurzone akwarium

Akwarystyka to popularne hobby, a zdrowo zasadzony zbiornik wypełniony wspaniałymi gatunkami ryb może odmienić każdą przestrzeń. Cieszenie się naturą we własnym domu za pośrednictwem akwarium ma wiele zalet. Jednak większość właścicieli akwarium twierdzi, że utrzymanie optymalnej jakości wody w akwarium może być trudne, szczególnie w nowo założonym akwarium. W tym artykule chcemy zrozumieć, co dokładnie powoduje mętną wodę w akwarium i co możemy zrobić, aby na dobre naprawić mętną wodę.

Woda akwariowa

Akwaria to mikroekosystemy, w których współistnieje wiele różnych żywych organizmów. Odnalezienie równowagi jest kluczem do szczęśliwego i zdrowego akwarium z wieloma żywymi organizmami. Na przykład wśród zwierząt gospodarskich w twoim akwarium żyją miliony bakterii – niektóre dobre, a niektóre złe.

Mieszkańcy akwarium, tacy jak krewetki, ryby i ślimaki, muszą oddychać tlenem rozpuszczonym w słupie wody. Robiąc to, niestety również Z tego powodu jakość wody jest niezbędna. Mętna woda wyraźnie wskazuje na problem z jakością wody. Nie wspominając też o nieprzyjemnym zapachu.

Co dokładnie powoduje zmętnienie akwarium? 

Jako hodowcy ryb nie możemy zapominać, że jesteśmy również hodowcami wody. Nie sposób przecenić znaczenia utrzymywania zdrowej kolonii bakterii nitryfikacyjnych. Zdrowa kolonia pomoże w walce z glonami i pierwotniakami poprzez spożywanie niechcianych azotanów i innych produktów odpadowych wytwarzanych w akwarium. Gdy nie ma wystarczającej ilości dobrych bakterii, odpady wytwarzane przez ryby nie mogą być wydajnie rozkładane i powoduje rozkwit bakterii. Widzimy to w postaci biało-mętnej wody.

Niedojrzały zbiornik

Mętna woda w nowo założonym akwarium może oznaczać, że akwarium jeszcze nie stworzyło optymalnych warunków życia dla ryb. Innymi słowy, cykl azotowy nie został zakończony. Jeśli tak jest, cierpliwość jest cnotą. Poczekaj kilka dni, a przybędą pożyteczne bakterie. Unikaj drastycznych zmian wody, które spowolnią proces. Dobre bakterie zapewniają zrównoważony ekosystem. Jazda rowerem do akwarium naturalnie trwa około czterech tygodni. Mętna woda w nowym akwarium jest najczęściej spowodowana zbyt dużą ilością odpadów i niewystarczającą ilością bakterii. Na naszym BLOGU dowiesz się o amoniaku, azotynach, pożytecznych bakteriach i ekosystemie akwariowym!

Entuzjastyczne podmiany wody

Po podmianie może pojawić się mętna woda w akwarium. Przeprowadzanie tego zbyt często i sterylizacja mediów filtrujących niszczy równowagę i szkodzi rozwojowi pożytecznych bakterii. Utrudnia to akwarium naturalne przetwarzanie pierwiastków odpadowych. Ta sytuacja zapewnia idealne środowisko dla pierwotniaków.

Nieodpowiednie dekoracje

W szczególności drewno źle przygotowane lub zbyt świeże. Również sztuczne dekoracje, na których gromadzą się zanieczyszczenia, mogą powodować zmętnienie wody. Przeczytaj więcej o doborze odpowiednich dekoracji do akwarium w naszym ostatni blog!

Źle dobrane podłoże

Użycie niewłaściwego podłoża może być miejscem procesów gnilnych. Wtedy woda w zbiorniku staje się ciemniejsza, przypominająca herbatę.

Przekarmianie ryb

Karmienie zwierząt zbyt często lub w zbyt dużych ilościach. Niezjedzony pokarm należy traktować jak odpad rybny. Nadmiar odpadów w akwarium może oznaczać tylko jedno - fatalną jakość wody. Dlatego zdecydowanie zalecamy zmniejszenie częstotliwości i ilości pokarmu, który dostarczasz swoim rybom. 

Nadmiar żywności i odpady rybne

Zanieczyszczenia w akwarium spowodują zmętnienie wody. Ponadto zaniedbane podłoże z nagromadzonym detrytusem bezpośrednio przyczynia się do produkcji mętnej wody.

Inne powody

Inne powody to:

-Słaba rutyna wymiany wody.

-Nieodpowiednia filtracja. Niewystarczający przepływ lub nieefektywne media filtracyjne.

Rozwiąż problem mętnej wody w akwarium, wprowadzając kilka prostych zmian. 

Dodaj rybę do nowego akwarium.

Dodanie ryb może pomóc rozwinąć istniejącą kolonię bakterii i zwiększyć ich skuteczność w przetwarzaniu bakterii powodujących zmętnienie wody. Jak wspomniano wcześniej, poczekaj 4 tygodnie, jeśli naturalnie jeździsz po akwarium przed dodaniem zwierząt gospodarskich.

Regularne podmiany wody są niezbędne do utrzymania zdrowego akwarium

Zmiany wodne

Założone akwarium powinno wykonywać od 20 do 40% podmiany wody co tydzień lub co dwa tygodnie. Dowiedz się, jak przeprowadzać skuteczne regularne podmiany wody w akwarium z naszym BLOG!

Filtr akwariowy 

Twój filtr akwariowy musi być dobrany do wielkości akwarium. Podczas czyszczenia samego filtra używaj tylko wody ze zbiornika do czyszczenia mediów filtracyjnych. Wszystko inne zniszczy dobre, żywotne bakterie żyjące na jego porowatej powierzchni. Aby był skutecznym filtrem, powinien działać 24 godziny i nigdy nie być wyłączany. Aby wspomóc pracę filtra, rozważ wprowadzenie niektórych gatunków z ekipy sprzątającej. Otos, krewetka Amano czy Black molly świetnie się do tego nadają. Ponadto pomogą Ci zwalczyć porost glonów i zapewnią krystalicznie czystą wodę.

Klasyczny środek do czyszczenia żwiru na bazie syfonu jest idealny do utrzymania czystego i zdrowego podłoża.Czyszczenie podłoża

Pamiętaj, aby przy podmianach wody odmulić dno ze żwiru lub grubego piasku. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu podłoży roślinnych. Zastąpienie piasku drobnego piaskiem o większym ziarnie 2-4 mm. Zapewni to idealną powierzchnię do kolonizacji pożytecznych bakterii. Podłoże nie powinno sięgać około 5-7 cm na głębokość. 

Karmienie

Nadmiar jedzenia spowoduje zmętnienie wody w akwarium. Dorosła ryba wymaga karmienia tylko raz lub dwa razy dziennie. Zawsze upewnij się, że jedzenie jest spożywane w ciągu kilku minut. Następnie usuń resztki jedzenia, aby zapobiec niechcianym problemom.

Utrzymywanie zdrowych, żywych roślin i czystych twardych krajobrazów.

Materiały utwardzone, takie jak drewno i kamień, powinny być regularnie sprawdzane pod kątem pogorszenia. Dotyczy to również żywych roślin. Jeśli liście gniją, mogą stać się problemami. Skały lub kamienie należy sprawdzić pod kątem gromadzenia się brudu na powierzchni. Jeśli pozostawisz je zbyt długo, chemię wodnątry może mieć wpływ.

Zielona woda w akwarium

Kolor wody w zbiorniku może również zmienić kolor na brązowy lub zielony. Mętny substrat spowoduje brązowawą wodę. Aby go rozwiązać, ostrożnie usuń górną warstwę podłoża podczas podmiany wody. Pomocne jest tutaj zastosowanie waty filtracyjnej wewnątrz filtra.

Chociaż jednokomórkowe glony mogą być odpowiedzialne za zieloną wodę, zmętnienie wody w zbiorniku może być również spowodowane:

-Nieprawidłowe oświetlenie. Zbyt silny na zbyt długo!

-Brak wystarczającej filtracji.

-Bezpośrednie światło słoneczne przez cały dzień.

-niedostateczne odszlamianie podłoża,

-Niedostateczne podmiany wody

W niedojrzałym akwarium ubogim w bakterie nitryfikacyjne mogą pojawić się glony, obok pierwotniaków. W miarę dojrzewania wody w zbiorniku napowietrzanie ma kluczowe znaczenie, ponieważ glony pobierają dużo tlenu. Pozostawiając mniej dla zwierząt gospodarskich.`

 

Aby zwalczyć problem zielonej wody w akwarium, warto też wyłączyć światło lub skrócić czas świecenia. Zwykle wystarczy to na około trzy dni. Po tym czasie problem powinien zniknąć. Należy również wyjąć zbiornik z okna i wymienić wodę w zbiorniku, dbając o wydajną filtrację biologiczną. W filtrze można również zastosować wkłady eliminujące pływający wzrost glonów.

Na zieloną, mętną wodę mogą być odpowiednie specjalne preparaty, w tym szczególnie silny odpieniacz. Jednak przy intensywnych kwiatach warto zastosować generator ozonu. W przypadku jego braku można zastosować sporą dawkę węgla aktywnego z aktywnym przepływem wody. Dobrym pomysłem jest również obniżenie poziomu wody do 79 stopni Fahrenheita.

Zmętnienie wody spowodowane jest czynnikami mechanicznymi.

Występuje, gdy drobne nierozpuszczone cząsteczki w wodzie w zbiorniku są zbyt małe, aby pozostać na gąbce filtracyjnej. Z kolei ciągły ruch wody sprawia, że ​​jest mętna. Zwykle ten problem występuje w nowych akwariach, gdzie np. nowy żwir nie został dobrze wypłukany.

W takim przypadku możesz wymienić całą wodę w zbiorniku, co wymaga dużo czasu. Dlatego lepiej jest włożyć do filtra konkretny wkład wykonany z gęstej wełny. Złapie pływające cząstki. Możesz również częściowo zmienić wodę, aż stanie się czysta.

Jak uniknąć mętnej wody w akwarium?

Nigdy nie wprowadzaj ryb do akwarium, zanim nie zdąży założyć sporej kolonii pożytecznych bakterii. Może to prowadzić do problemów, a nawet śmierci nowej ryby. Kiedy ryby, woda staje się mętna wraz z rozwojem bakterii tlenowych, co powoduje spadek ilości tlenu. W ten sposób pozbawiają ryby możliwości swobodnego oddychania, gdy woda jest zamulona.

Testowanie wody za pomocą testów akwariowych pozwoli ci dowiedzieć się, z czym masz do czynienia i kiedy wprowadzić ryby. Po sprawdzeniu parametrów wody, takich jak NH4 i NO2, można zobaczyć, kiedy filtr został dotknięty i kiedy można rozpocząć dodawanie ryb.

Aby dowiedzieć się, czy w akwarium jest za dużo ryb, sprawdź NO3. O ile test wykazuje związki azotu, możesz mieć tyle ryb.

 

W większości przypadków woda w akwarium jest mętna z przyczyn naturalnych, dlatego najlepiej pozbyć się ich naturalnymi metodami. Warto również dokonywać regularnych podmian wody i badać parametry wody, aby Twoje ryby były szczęśliwe i zdrowe. Z pewnością wynagrodzą Cię fantastyczną dekoracją niczym zadbane akwarium.