Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

glony w akwarium

Jak walczyć z glonami w akwarium

Naturalnym porządkiem rzeczy w akwarium jest wygląd i wzrost glonów. Taka sytuacja jest nieunikniona i nie ma akwariów bez glonów. To tylko dowód na to, że Twoje akwarium jest zdrowe i dobrze zbilansowane.

Zagrożenie pojawia się, jeśli nie kontrolujesz wzrostu glonów, a zakwity glonów obejmują całą wodę w akwarium. Istnieje jednak kilka sposobów zapobiegania przerostowi glonów i ustalimy to w tym artykule.

glony w akwarium

Jakie czynniki odpowiadają za wzrost glonów?

Przede wszystkim glony akwariowe występują z wielu powodów. Niektóre z nich nie są tak jasne, jak mogłoby się wydawać, więc dobrze jest je poznać przed założeniem akwarium.

Możemy wskazać kilka przykładów:

 1. Nadmiar składników odżywczych, zarówno makro, jak i mikroelementów, dostarczany jest w trakcie nawożenie. Zazwyczaj są one niezbędne do pomyślnej uprawy naszych żywych roślin, jednak zbyt wiele składników odżywczych nie może zostać przez nie przyswojonych i może pojawić się problem z glonami.

 2. Za dużo światła w akwarium - jeśli postawisz akwarium w pobliżu okna z bezpośrednim nasłonecznieniem, na pewno nastąpi zakwit glonów. Nadmiar sztucznego światła w akwarium może skutkować takimi samymi konsekwencjami.

 3. Brak regularnych podmian wody. Jeśli nie wykonujesz tego co tydzień, z czasem poziom azotanów i fosforanów wzrośnie, co spowoduje wzrost glonów.

 4. Słaby filtr, nieadekwatny do wielkości zbiornika.

 5. Zbiorniki tylko dla ryb mają tendencję do wzrostu glonów, ponieważ rośliny akwariowe są naturalną konkurencją dla glonów. Żywe rośliny potrzebują tych samych składników odżywczych co glony. Oznacza to, że na glony jest mniej.

 6. Niezjedzony pokarm dla ryb, wszystkie odpady, które produkują ryby, oraz gnijące liście prowadzą do wzrostu poziomu azotu – głównego związku roślin i wzrostu glonów.

Wszystkie wymienione wyżej czynniki, o różnym natężeniu, mogą powodować przerost glonów, dlatego warto mieć wszystko na oku :)

Jakie są rodzaje glonów?

W akwariach słodkowodnych może pojawić się kilka rodzajów glonów akwariowych. Oto kilka ich przykładów:

 • Zielone algi - pożyteczne glony, jeśli trzyma się je pod kontrolą, a prawie każdy zbiornik doświadczy ich w pewnym momencie.

 • Niebieskozielone algi- znane również jako glony rozmazujące. Nie są prawdziwymi glonami, ale sinicami. Szybko się rozprzestrzenia dzięki nadmiarowi azotanów i fosforanów w wodzie. Jeśli utrzymasz dobrą jakość wody, nie będziesz miał problemu z tymi glonami. Do walki z sinicami potrzebne będą wyjątkowe zabiegi. Erytromycyna jest dość skuteczna, jeśli jest stosowana prawidłowo.

 • Algi żwirowe lub krzemionkowe – znane również jako algi brunatne, są stosunkowo nieszkodliwe i łatwe do usunięcia. Jest to powszechne wśród nowych czołgów. Często znika, gdy zbiornik dojrzeje.

 • Glony włosowe są tak nazywane, ponieważ po wyjęciu ich z akwarium czują się jak mokre włosy. Pojawiają się w wodzie ze zbyt dużą ilością składników odżywczych, zwłaszcza bogatych w żelazo.

 • Algi czarne brody - miękkie, śliskie i trudne do usunięcia. Te glony będą szybko rosnąć w gęstych kępach. Stąd wzięła się jego nazwa. Wygląda jak niejednolita broda na roślinach, drewnie korzeniowym i każdej twardej powierzchni w twoim zbiorniku. Pojawiają się z powodu niskiego CO2 poziomy i niespójne światło.

 • Zielona woda – innymi słowy – kwitną glony. Te mikroskopijne glony zmieniają kolor wody na zielony. Ponieważ nie możesz ich usunąć ręcznie, są groźnymi przeciwnikami. W przypadku zielonej wody pomocny byłby sterylizator UV.

zielona woda

Jak kontrolować i zapobiegać glonom w akwarium?

Istnieje kilka kroków i unikalnych zabiegów, które możesz podjąć, aby kontrolować wzrost glonów lub po prostu zapobiegać ich przerastaniu.

Testowanie jakości wody

Przede wszystkim należy często testować parametry wody. Niezbędne jest mierzenie poziomów procesów chemicznych w akwarium, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu pH. Jeśli myślisz teraz o zakupie zestawu testowego, odwiedź naszą stronę i dowiedz się o metodzie sprawdzania kropli, w której również możesz Kup to.

Wydajna filtracja

Po drugie, nie szczędź pieniędzy na media filtracyjne. Wysokowydajny filtr to jeden z najlepszych sposobów na usuwanie glonów z naszych zbiorników. Wysokiej jakości filtr może mieć znaczenie również w innych kwestiach, takich jak usuwanie innych zanieczyszczeń, aby ten zakup się opłacił.

Zjadacze alg

Ponadto możesz podawać glony na obiad. Istnieją rodzaje ryb żywiących się glonami, które z przyjemnością skonsumują Twój problem. Istnieje wiele odmian ryb żywiących się glonami, np.:

 • większość Skalary

 • Zjadacze alg syjamskich, znane również jako latający lis syjamski

 • Sum Otocinclus

Dodatkowo są też inne zjadacze glonów. Możemy wskazać na nasze krewetki żywiące się algami, takie jak krewetki Takashi Amano lub krewetki z czerwonej wiśni.

Wreszcie, są ślimaki takie jak ig Ramshorn, które doskonale zjadają glony.

skalary

Światło

Następną rzeczą jest umieszczenie naszych akwariów roślinnych lub akwariów. Jeśli glony rosną zbyt szybko, Twoje akwarium może przyjąć za dużo światła. Try umieścić go nieco dalej, aby uniknąć bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli nie jest to możliwe, możesz zasłonić okno zasłoną lub czymś w tym rodzaju. Nadmierne światło jest prawdopodobnie głównym powodem przerostu glonów, więc znajdź odpowiednie miejsce.

Sprzątanie

Mechaniczne usuwanie glonów jest również doskonałą opcją na ich pozbycie się.

Po pierwsze, oczyść rośliny, jeśli glony rosną na liściach i łodygach. Roztwór 5% wybielacza może pomóc w zniszczeniu dodatkowych glonów.

Poza tym użyj skrobaka do alg, aby usunąć je ze ścian akwarium i innych dekoracji. Możesz zbierać glony, jeśli widzisz je siedzące na podłożu lub odkurzać podłoże.

czyszczenie zbiornika

Zmiany wodne

Nie zapomnij o częstych występach podmiany wody. Nie należy wymieniać całej wody na raz. Chlor znajdujący się w wodzie z kranu jest szkodliwy dla ryb. Nie można pozbyć się wszystkich związków, takich jak azotany, które gromadzą się w wodzie akwariowej, ale aby utrzymać te poziomy pod kontrolą, rozcieńczamy je poprzez podmiany wody. Jeśli nie, zbyt wysoki poziom może przyczynić się do wzrostu glonów.

Rośliny

Jak wspomniano wcześniej, rośliny pobierają składniki odżywcze, na których rozwijają się glony, więc dobrze jest mieć w akwarium kilka roślin. Akwaria z roślinami mogą mieć mniej problemów z glonami niż akwaria.

Podsumowanie

Gdziekolwiek znajdziemy wodę i światło, tam są glony – zjawisko naturalne. Tak dzieje się również w naszych akwariach, czy tego chcemy, czy nie. Nie da się wyeliminować glonów, ale nikt by tego nie chciał. Mogą nawet być korzystne dla naszego ekosystemu, będąc źródłem pożywienia lub producentem tlenu.

Nikt jednak nie chce inwazji glonów w zbiorniku, ponieważ może to zepsuć ogólny wygląd naszego aquascape, dlatego należy wziąć pod uwagę kilka kroków wymienionych i opisanych powyżej.

czysty akwarium