Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Jak hodować rośliny dywanowe w akwarium

Jak hodować rośliny dywanowe w akwarium

W tym artykule chcemy wyjaśnić najprostsze metody uprawy - i pielęgnacji pięknego zielonego dywanu w akwarium roślinnym. W kilku prostych krokach uprawa roślin dywanowych nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. 

Jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez hobbystów dotyczy wzrostu korzeni i roślin. Częstym błędem jest pozwalanie roślinom rosnąć zbyt wysoko, kiedy i kiedy trytworzenie gęstego dywanu może być frustrujące i najczęściej powoduje zastąpienie roślin dywanowych typowymi roślinami pierwszoplanowymi.

Elatinoides Glossostigma (Glosso) to wspaniała roślina dywanowa występująca na bagnach Nowej Zelandii. Znany ze swojej zdolności do powiększania się i bardzo dobrego pokrywania obszaru. 

Hemianthus callitrichoides (HC Cuba) Jest powszechnie używany do uprawy dywanu w zbiorniku roślinnym ze względu na jego rozmiar. Będąc tak małą, tworzy ładny dywan, ale wadą jest to, że jest to prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych roślin do pomyślnego wzrostu. 

Eleocharis parvula ( Dwarf Hairgrass) wygląda pięknie w zbiorniku wyłożonym wykładziną. Jest to szybko rosnąca roślina, która może wymagać przycinania prawie co tydzień. Jednym z głównych uroków tej konkretnej rośliny jest jej zdolność do wyglądania jak piękny trawnik, przekształcając każde akwarium z roślinami.

Aby odnieść sukces w sadzeniu dywanów akwariowych lub roślin wodnych, ogólnie używaj podłoża bogatego w składniki odżywcze. Uprawa roślin bez odpowiedniego podłoża może powodować problemy z systemem korzeniowym, a nawet wpływać na tempo rozprzestrzeniania się roślin wodnych. Rośliny dywanowe w akwariach są zwykle krótsze i zamiast pobierać składniki odżywcze ze słupa wody, pobierają więcej składników odżywczych z podłoża przez swoje korzenie. Wszystkie dobre dywany akwariowe mają bardzo zwartą strukturę korzeni poniżej. Aby uniknąć kompresji korzeni, zmieszaj sproszkowane podłoże z bardziej gruboziarnistą glebą i dodaj odpowiednią ilość podłoża. Ponadto glony mogą stać się problemem w zbiorniku z roślinami, gdy tempo wzrostu jest zmniejszone.

Kolejnym elementem sukcesu jest zapewnienie wystarczającej ilości co2 i skuteczną jednostkę świetlną. Korzystając z timerów, możesz łatwo stworzyć stały i spójny dzienny schemat zarówno światła, jak i światła Co2, który ułatwia życie, ale także zachęca do ciągłego i zdrowego wzrostu nowego dywanu akwariowego i oczywiście całego akwarium. Najpopularniejszą rutyną jest Twoja CO2 włączyć na godzinę przed włączeniem świateł, a następnie CO2 zatrzymaj się na godzinę przed wyłączeniem świateł. W ten sposób zapewnisz swojemu roślinnemu akwarium maksimum CO2 podczas tak zwanego „okresu fotograficznego” (kiedy włączone są światła).

Nowy wzrost poziomy jest gęsty. nowe pojedyncze sadzonki rozprzestrzeniają się szybko, tworząc prawie siatkę i szybko zapełniając miejsce.

Konserwacja

Regularna pielęgnacja dywanu w akwarium nie zajmuje dużo czasu. Przycinanie trwa tylko pięć minut, a następnie dwie lub trzy minuty na zebranie sadzonek. 

Jeśli są dobrze ukorzenione, większość roślin dywanowych jest stosunkowo łatwa (i bardzo satysfakcjonująca) do przycinania. Za pomocą zakrzywionych nożyczek do aquascapingu możesz skutecznie skrócić i wymodelować każdą roślinę dywanową. Co więcej, w przypadku większości roślin dywanowych, ozdoby będą unosić się na powierzchni akwarium, co ułatwi ich usunięcie. Mały odpieniacz powierzchniowy może pomóc zebrać sadzonki z roślin akwariowych bezpośrednio z powierzchni, co jeszcze bardziej ułatwia.

Upewnienie się, że masz odpowiednie narzędzia do aquascapingu, znacznie ułatwi Ci życie. Zakrzywione nożyczki nadają się do prac precyzyjnych, zwłaszcza przy małych i delikatniejszych gatunkach roślin dywanowych, jak np Hemianthus callitrichoides (HC Kuba). Przycinanie dobrze ukorzenionych, większych roślin np Cryptocoryne or Staurogyne’a Repensa zwykłymi nożyczkami do aquascapingu lub nawet opuszkami palców (jeśli jesteś delikatny) jest całkowicie w porządku. 

Po przycięciu Twój soczyście zielony dywan może wyglądać na nieco zużyty, ale bądź pewien, że w zdrowym akwarium zobaczysz piękny dywan wymagający ponownego przycięcia w ciągu dwóch tygodni. Na szczęście przycinanie roślin na dywanie nie narusza podłoża, więc nie ma konieczności późniejszej wymiany wody. Rośliny takie jak EleocharisRicciamchy, a inne podobne gatunki również odnoszą korzyści z regularnego przycinania. Uważne obserwowanie całego akwarium, wypatrywanie nowych przyrostów i starszych liści, podpowie Ci, gdzie przyciąć każdą roślinę. Nie bój się ścinać roślin. Zarówno zdrowe rośliny, jak i rośliny, które mogły zostać uszkodzone przez glony, skorzystają na przycinaniu. Pobudza nowy wzrost i pomaga w utrzymaniu czystości od detrytusu i innych zanieczyszczeń, które mogą sprzyjać rozkwitowi glonów. Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat w tym BLOG

W zależności od tempa wzrostu i rutynowych nawozów płynnych zaleca się przycinanie roślin dywanowych co 2-4 miesiące. Jeśli jednak twoje rośliny zarastają, w naturalny sposób mają tendencję do nakładania się, tworząc wiele warstw. Kiedy to nastąpi, nadszedł czas na przycinanie. Pozostawione do wzrostu w ten sposób górne warstwy zablokują dostęp światła do niższych poziomów, co doprowadzi do śmierci roślin niższych poziomów. W nowym zbiorniku zaleca się unikanie dobrego przycinania wkrótce po posadzeniu, zwłaszcza w przypadku roślin dywanowych. Tak długo, jak masz odpowiednie podłoże, poziom ph, temperaturę wody oraz poziom światła i dwutlenku węgla, twoja nowa roślina dywanowa w mgnieniu oka stanie się gęstym dywanem. 

Pamiętaj, że utrzymanie zdrowego, grubego dywanu nie jest łatwe. Cierpliwość jest niezbędna, a na osiągnięcie czegokolwiek trzeba poświęcić czas. Zdecydowanie zaleca się, aby do osiągnięcia optymalnych warunków niezbędny był dwutlenek węgla. To samo dotyczy większości roślin pierwszego planu. Z natury są zwykle krótsze i będą wymagały również intensywnego oświetlenia. Możesz sprawdzić nasze co2 zestawy tutaj - KOMPLETNY CO2 SYSTEM

Jeśli wolisz utrzymywać zbiornik o niskim poziomie zaawansowania technologicznego, zalecamy unikanie roślin dywanowych i sadzenie mniejszych roślin, które są bardziej odpowiednie dla konfiguracji o niskim poziomie zaawansowania technologicznego. Staurogyne repens Karłowata Strzelec w rzeczywistości oba są świetnymi, mało zaawansowanymi technologicznie roślinami dywanowymi. Posadzenie ich na wysokiej jakości podłożu bogatym w składniki odżywcze wraz z niektórymi zakładkami korzeniowymi i zwykłym płynnym nawozem da ładny dywan o wolniejszym tempie wzrostu. 

 

Jeśli zdecydujesz się na nr CO2 wtrysku, zwróć uwagę na wydajność jednostki świetlnej, aby uniknąć braku równowagi i niepożądanego wzrostu glonów.

Stworzenie gęstego i estetycznego dywanu nie jest proste, ponieważ rośliny dywanowe są zwykle delikatne. Z drugiej strony, gdy w końcu są dobrze ukorzenione, regularne przycinanie tych roślin akwariowych jest znacznie łatwiejsze. Połączone nawożenie z mikroelementami i CO2 wynagrodzi cię zielonym i pięknym pierwszym planem.