Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Jak założyć mossarium?

Założenie zbiornika zawierającego głównie mchy wymaga kilku etapów pracy i dużej cierpliwości. Liczy się ciekawy pomysł i odpowiednie podejście do każdego gatunku mchu, jeśli zdecydujesz się na kilka jednocześnie. W końcu nie jest to zadanie niemożliwe, nawet dla początkującego. Wystarczy poukładać wszystko w akwarium krok po kroku, zadbać o odpowiednie oświetlenie i temperaturę w środku, a po kilku tygodniach z mchu wyrosną w zbiorniku kamienie i mniejsze kamienie. Oczywiście łatwiej jest pisać niż robić, ale dzięki tej krótkiej instrukcji miejmy nadzieję, że przejdziesz przez cały proces w mgnieniu oka.


Jaki jest wynik założenia takiego akwarium? Przede wszystkim ogromna satysfakcja, a także piękna dekoracja w domu. W końcu żywy ekosystem wodny, który faktycznie „oddycha” 24 godziny na dobę każdego dnia, jest czymś niezwykłym. Nie da się ukryć, że jest to pierwszy krok do aquascapingu, choć nie musi być ostatnim. Często miłośnicy dekoracji akwariowych decydują się na uprawę większej ilości mchów. Dlaczego to się dzieje? Bo tak bogate w mchy akwarium to coś, co można robić w nieskończoność, a jeśli po jakimś czasie znudzi Ci się ta dekoracja, możesz ją zdemontować i ułożyć z dodatkowym mchem innego gatunku, nowymi kamieniami i różnymi podłożami.


Konfigurowanie


Zaczniemy od spisania najpotrzebniejszych rzeczy do założenia takiego akwarium. Jak można się domyślić, sam mech, korzenie i piasek nie wystarczą. Potrzebujesz wielu innych elementów, a nawet specjalistycznych urządzeń stosowanych w tradycyjnych akwariach. Poniżej znajduje się pełna lista rzeczy niezbędnych do stworzenia swojego pierwszego mossarium.


-Akwarium - element niezbędny, ale jest dylemat, którą opcję wybrać. Rozmiar nie ma tutaj większego znaczenia, dopóki nie zdecydujesz się dodać do niego ryby lub krewetki.

-Lampa, filtr i grzałka - podstawowe wyposażenie każdego akwarium. Lampa i grzałka pomogą we właściwym rozwoju roślinności, a filtr oczyści wodę z wszelkich zanieczyszczeń i mikroorganizmów. Zapewniają optymalne warunki do rozwoju.

-Kamienie, mech, korzenie szkieletu - Odpowiada za aranżację akwarium, w którym Twój mech będzie najważniejszy. Dowiedz się o różnych typach nieco później na naszym blogu. 

-Zaprawa szybkowiążąca - Niezbędna z oczywistych powodów. Jeśli chcesz stworzyć mossarium, potrzebujesz kamieni i korzeni, do których przymocujesz mech. Nawiasem mówiąc, odpowiednia kompozycja skał zawsze wprowadza do akwarium ciekawą atmosferę.

-Żyłka lub nitka - Użyj jej, aby przymocować mech do korzeni szkieletu, które będą znajdowały się bezpośrednio na skałach. To najlepszy sposób na połączenie mchu ze skałami. Podczas wzrostu zacznie samoczynnie „przyklejać się” do kamieni.


Na początek przyda Ci się też dobry pomysł i dużo cierpliwości. Warto ułożyć wszystko na sucho. Utworzenie swojego układu (w tym mchu) na zewnątrz akwarium pozwoli Ci zobaczyć, co działa najlepiej przed umieszczeniem go w akwarium, gdzie wprowadzenie drobnych zmian może być trudne. Gdy wszystko będzie już zadowalające, po prostu odtwórz je w swoim akwarium. Pamiętaj o cierpliwości. Będziesz musiał poczekać kilka tygodni, aż twoja nowa kreacja nabierze kształtu.


Mech - dlaczego warto wybrać?

W zwykłym akwarium jest nie tylko ciekawą ozdobą, ale także schronieniem dla ryb. Wiele gatunków lubi się w nim chować, a niektóre w nim się odradzają. Ten tekst dotyczy jednak założenia akwarium pełnego mchu, dlatego skupimy się przede wszystkim na walorach estetycznych mchu akwariowego i jego rodzaju.


Na rynku dostępnych jest wiele gatunków mchów, które dobrze sprawdzają się w akwariach. Różnią się przede wszystkim wyglądem i sposobem ich pielęgnacji, o czym należy pamiętać przed i po zakupie. Sklepy specjalistyczne oferują mech osobno oraz w gotowych kompozycjach do Państwa dyspozycji. Polecamy tę proponowaną osobno do mossarium, bo później łatwiej będzie Wam zobaczyć całe wykończenie.

Gatunki mchu odpowiednie do Twojego akwarium


-Mech chiński (Vescularia sp.) - nowy gatunek, który zyskuje popularność ze względu na swój minimalistyczny styl i charakter. Swoim wyglądem przypomina niewielkie kopczyki delikatnie pokryte liśćmi. Są małe, a co za tym idzie – łatwe w pielęgnacji. Jest to niewątpliwie dobry wybór dla początkujących, ale pamiętaj, że ryby raczej nie znajdą w nim schronienia.

- mech singapurski (Vescularia dubyana) - jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Azji. Znajdziesz go jednak w sklepach zoologicznych na całym świecie. Jest łatwa w uprawie, dlatego polecana jest wszystkim początkującym akwarystom. Co ważne, nie wymaga dużej ilości światła. Zbyt duże oświetlenie może prowadzić do szybszego wzrostu glonów. Mech ten polecany jest zarówno do akwariów roślinnych jak i rybnych. Duże liście umożliwiają rybom chowanie się i tarło.

-Boże Narodzenie mech (vesicularia montagnei) - bardzo efektowny mech przypominający choinkę (stąd jego nazwa). Jest łatwa w utrzymaniu i pielęgnacji, a przy regularnym nawożeniu i odpowiednim oświetleniu rośnie szybko i wydajnie.

-Płaczący mech(Vescularia ferriei) - pochodzi z Ameryki Południowej. Swoim kolorem i kształtem przypomina wierzbę płaczącą, co ponownie widać w jej nazwie. Gatunek ten wymaga średniego natężenia światła, nawożenia dwutlenkiem węgla i regularnego przycinania gałązek.


Należy podkreślić, że mech akwariowy jest generalnie rośliną mało wymagającą. Wystarczy trzymać się kilku sztywnych zasad, a mech będzie rósł bez problemu. Akwarium powinno być umieszczone z dala od okna, aby mieć pełną kontrolę nad światłem słonecznym. Pamiętaj o regularnym nawożeniu, zwróć uwagę na to, że niektóre gatunki są nawożone dwutlenkiem węgla, a inne specjalistycznymi nawozami. Jak najbardziej przytnij mech, w ten sposób nie tylko nadasz mu odpowiedni kształt, ale także wpłyniesz na gęstość liści. Warto od czasu do czasu wprowadzić do mossarium glonojady i krewetki - oczyszczą one mech z wszelkich zanieczyszczeń.


Czy zakładasz akwarium z mchem krok po kroku?

To proste, zacznij od hardscape, czyli układania kamieni dowolną techniką. Niech będzie stabilna i z pomysłem. Do wyższych skał użyj szybkowiążącej zaprawy. Podczas układania twardego krajobrazu dodaj podłoże, takie jak piasek. Kolejnym krokiem jest przyklejenie korzeni szkieletu do kamieni. Te małe łodygi będą działać jako stabilizator dla roślin. Mech z łatwością przyczepi się do gałązek, choć zajmie to trochę czasu. Początkowo powinieneś użyć żyłki wędkarskiej lub samorozpuszczalnej nici, aby przymocować mech do korzeni. Po związaniu roślin pozostaje tylko spryskać podłoże spryskiwaczem i zalać mossarium wodą. Oczywiście nie zapomnij podłączyć całego sprzętu. Na koniec trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na efekty swojej pracy. Już po dwóch lub trzech tygodniach zauważysz różnicę w wielkości mchu. Po około sześciu tygodniach do dwóch miesięcy zmiany będą naprawdę widoczne i na pewno wywołają uśmiech. Zachęcamy do stworzenia mossarium według opisanych zasad. Chcemy jednak, abyście sami decydowali o ułożeniu kamieni i samym mchu. Wszak w całej konstrukcji liczy się kreatywność! Jesteśmy przekonani, że sobie z tym poradzisz, nie jest to trudne, podobnie jak pielęgnacja samego mossarium.

Mech to coś więcej niż kulki z mchu