Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

rośliny in vitro

Rośliny akwariowe in vitro

Rośliny akwariowe in vitro można już kupić w wielu sklepach zoologicznych. Stanowią świetną alternatywę dla roślin w koszyczkach z wełną mineralną. Jak można się spodziewać, zyskują coraz więcej zwolenników, zarówno wśród sprzedawców, jak i klientów. Jakie jest ich zjawisko? Są to rośliny akwariowe, które ułatwiają pracę sprzedawcom i zachęcają kupujących swoimi zaletami. Choć dla wielu roślin w żelu są nowe, historia ich produkcji sięga daleko w przeszłość. Technologia in vitro zaczęła być stosowana do komercyjnej produkcji roślinnej w drugiej połowie XX wieku. Rozmnażano głównie rośliny ozdobne i uprawne.

Komórki, z których zbudowane są rośliny, mają ogromny potencjał regeneracyjny. Teoretycznie z każdej komórki można uzyskać kompletną roślinę! Umieszczając w żelu sterylny fragment rośliny (pozbawiony jakichkolwiek bakterii, grzybów i wirusów) w żelu, możemy uzyskać od kilku do kilkudziesięciu nowych pędów.

Jest to wynik, którego nie można osiągnąć w akwarium roślinnym lub na plantacji. Pożywka żelowa jest mieszaniną makro- i mikroelementów, regulatorów wzrostu roślin, agaru i innych substancji niezbędnych do wzrostu roślin akwariowych. Dla każdego gatunku należy wybrać indywidualną recepturę żelu. To dość żmudna praca, ale efekty są powodem do dumy, gdy po miesiącu z kawałka łodygi lub liścia otrzymamy kilkadziesiąt roślin gotowych do sadzenia w akwarium. Uzyskane rośliny akwariowe są genetycznie dokładnymi kopiami rośliny rodzicielskiej. Do rozmnażania in vitro wybierane są tylko najlepsze osobniki z populacji, tak aby tylko elita mogła się rozmnażać w sterylnych warunkach. Muszą to być rośliny zdrowe, charakteryzujące się silnym wzrostem i odpornością na choroby. Dzięki tej metodzie w bardzo krótkim czasie można uzyskać ogromną liczbę kopii wybranego gatunku rośliny.

Korzyści dla sklepów

Przede wszystkim rośliny akwariowe in vitro wygrywają pod względem przechowywania, formy w jakiej są sprzedawane oraz zmniejszenia zaangażowania sprzedawcy! Te rośliny akwariowe są łatwe do przechowywania i ekspozycji na półce sklepowej. Postępując zgodnie z kilkoma prostymi wskazówkami, możesz przechowywać je nawet przez kilka tygodni bez utraty jakości! Najważniejsza jest temperatura. Ogólnie można powiedzieć, że im chłodniejsze miejsce przechowywania roślin, tym dłuższa jest ich żywotność. Wiąże się to z redukcją metabolizmu roślin. Pomimo tego, że znajdują się w plastikowym kubku i praktycznie już nie rosną, cały czas realizują podstawowe procesy życiowe, w tym oddychanie, wydalanie wtórnych metabolitów do pożywki - żelu, które w dużym stężeniu prowadzą do jego brązowienia. Jeśli temperatura jest niska, rośliny metabolizują znacznie wolniej i wolniej wydalają metabolity do pożywki. Czas przechowywania ulega przedłużeniu. Optymalna temperatura to 18-20°C. Roślinom należy również zapewnić odpowiednią ilość światła. Zaleca się stosowanie źródła światła o mocy ok. 3250 lumenów na metr kwadratowy półki. Zwykła przemysłowa świetlówka lub diody LED również spełnią to zadanie.

 Istnieje grupa roślin akwariowych, które nie są tak łatwe w uprawie i są oferowane tylko w żelu. Czemu? W cascade, te rośliny bardzo szybko się "psuły" z powodu zwykle słabego nawożenia, nie CO2 aplikacja i za mało oświetlenia. Proste i trudne gatunki roślin w postaci żelu są równie łatwe do przechowywania! Gatunki o skrajnie odmiennych wymaganiach w akwarium in vitro mogą być przechowywane na tej samej półce. Nie można otworzyć kubków z roślinami. Jeśli powietrze z zewnątrz dostanie się do środka wraz z bakteriami, grzybami, zaczną wykorzystywać składniki odżywcze zawarte w żelu do własnego wzrostu. Należy pamiętać, że komórki roślinne dzielą się znacznie wolniej niż grzyby i bakterie. W efekcie grzyby łatwo wygrywają rywalizację o składniki odżywcze, a zawartość pojemnika może po prostu spleśniać. Rośliny akwariowe w żelu nie wymagają podlewania. Nie trzeba ich czyścić z glonów, ponieważ ich nie mają i dopóki nie włożysz ich do akwarium, nie mogą się na nich pojawić. Po umieszczeniu na półce mogą czekać na zakup, podobnie jak karma dla ryb, nawóz czy inne produkty.

Przechowywanie roślin w koszach w tradycyjnym „cascade" sposób jest dość kosztowny i czasochłonny. Wymaga znacznych nakładów na energię elektryczną (oświetlenie, filtracja akwarium), a także zużycia dużych ilości wody i prac serwisowych przy czyszczeniu zbiorników ekspozycyjnych. Bardzo często rośliny są aranżowane gęsto i w takich warunkach dostęp światła do dolnych partii roślin jest ograniczony.Rośliny zaczynają tracić liście, stają się nieatrakcyjne dla klientów z powodu brązowych liści, a ostatecznie generują straty.Przejrzyste opakowanie, w którym sprzedawane są rośliny IVF pozwala na kupujący zobaczyć i ocenić jakość towaru, a następnie dokonać właściwych wyborów dotyczących zakupu najpiękniejszych okazów.W przypadku roślin w koszyku klient nie może zobaczyć konkretnego okazu.Musi poprosić sprzedawcę o pomoc.Chociaż rośliny w koszach są oznakowane, opis zazwyczaj znajduje się na odwrocie Klient nie jest w stanie odczytać informacji o wymaganiach rośliny z etykiety bez pytania sprzedawcy. Umieszczone na opakowaniach roślin in vitro informacje zawierają niezbędne informacje, co znacznie ułatwia podejmowanie decyzji przez akwarystę. Dodatkowo stopień trudności oznaczony jest różnymi kolorami.

Koszty związane z przechowywaniem roślin akwariowych w żelu ograniczają się jedynie do zużycia energii elektrycznej na oświetlenie. Obniżamy koszty zużycia wody, praca sprzedawcy na cascadUsługa, doradzanie odpowiedniej rośliny dla klienta, wyjmowanie roślin z wody, pakowanie w worki foliowe. Roślina w żelu może się sprzedać!

korzyści dla klienta

Rośliny in vitro to rośliny nie tylko dla zaawansowanych akwarystów, ale także dla początkujących. Szeroka gama roślin oferowanych przez producentów, oprócz tych wymagających, obejmuje również te łatwe. Każdy może wybrać coś dla siebie. Ogromna ilość roślin w porcji in vitro w porównaniu do porcji w koszu również zachęca klienta. Brak glonów, ślimaków czy innych niepożądanych organizmów to zaleta, której nie trzeba przypominać. Rośliny in vitro charakteryzują się szybkim przygotowaniem do sadzenia. Wystarczy wyjąć je z pojemnika, żel spłukać pod bieżącą wodą, a po chwili rośliny są gotowe do sadzenia. Następnie za pomocą pęsety umieść sadzonki w podłożu. Przygotowując rośliny w koszu pozbądź się wełny mineralnej. Wydawałoby się, że nie ma w tym nic trudnego, ale tak naprawdę, aby całkowicie pozbyć się wełny mineralnej, musimy uszkodzić system korzeniowy. Wiele roślin jest na to wrażliwych, np. gatunki z rodzaju Cryptocoryne. Wyrywanie wełny z korzeni jest również czynnością o wiele bardziej czasochłonną niż wypłukiwanie żelu. Co więcej, rośliny żelowe przybierają formę bardzo podobną do rośliny podwodnej. To znacznie ułatwia aklimatyzację. Roślina nie musi się przekształcać i zrzucać liści z formy immersyjnej.

Kupując rośliny w koszach, akwarysta musi od razu posadzić je w zbiorniku lub przechować w zbiorniku innym niż docelowy, jeśli zdecyduje się na założenie zbiornika od podstaw i nie uzupełnił jeszcze pełnego zapasu. Bywa to kłopotliwe, zwłaszcza jeśli nie ma odpowiednich warunków przechowywania, a trzeba je przechowywać np. w wiadrze z wodą (a należy pamiętać, że podmiana wody nie jest w sklepach częstą czynnością). Wpływa również na jakość roślin, która w takich warunkach bardzo szybko się pogarsza. Dużo łatwiej jest uzupełnić obsadę za pomocą zapłodnienia in vitro. Zakupiony kubek z roślinami możesz przechowywać na biurku, półce pod lampą lub na parapecie przez kilka dni. To wystarczy na zakup wszystkich wybranych gatunków.

Korzyści dla środowiska

W tradycyjnym procesie produkcji roślin akwariowych rośliny w żelu z laboratoriów trafiają do szklarni, gdzie trafiają do koszy z wełny mineralnej. To etap aklimatyzacji i wzrostu rośliny. Rośliny z kultur in vitro są bardzo dobrze odżywione i przygotowane do szybkiego wzrostu w warunkach szklarniowych. Ze szklarni rośliny trafiają do hurtowni, a następnie do sklepów akwarystycznych i naszych akwariów. Wybierając rośliny w żelu wybieramy rośliny z pierwszego ogniwa łańcucha produkcyjnego prowadzącego do konsumenta. Stąd tak doskonała cena za ogromną ilość doskonałej jakości sadzonek. Jeden kubek może pomieścić nawet ponad tysiąc sadzonek! To nie wszystkie zalety. Oprócz braku pasożytów, chorób ryb, zarodników glonów, ikry ślimaków, przy produkcji roślin in vitro zużywa się znacznie mniej wody niż w uprawie szklarniowej. Mniej niż 100 ml wody miesięcznie wystarczy, aby uzyskać od kilkudziesięciu do kilkuset roślin! Uprawa szklarniowa zajmuje ogromne powierzchnie.

W laboratorium rośliny akwariowe uprawiane są na wielopoziomowych stojakach, dzięki czemu oszczędność miejsca jest ogromna. Im więcej poziomów upraw, tym więcej ziemi zostaje zaoszczędzone. Dzięki zachowaniu sterylności w produkcji wszystkie pierwiastki podawane roślinom są przyswajane tylko przez nie. Nie są wykorzystywane przez żadne mikroorganizmy, glony ani szkodniki upraw szklarniowych. Ponadto w laboratorium nie ma potrzeby opryskiwania, które jest niezbędne do uprawy roślin w koszach. Wiele organizmów w akwarium, zwłaszcza krewetek, jest bardzo wrażliwych na tego typu chemiętry. Rośliny uprawiane w szklarniach należy zatem opłukać pod bieżącą wodą przed umieszczeniem w akwarium. W przypadku próbek in vitro nie ma takiej potrzeby i można je od razu umieścić w zbiorniku.

Podsumowując, pokażmy zalety roślin in vitro:

Korzyści ze sklepu obejmują:

- długi okres trwałości

- niskie koszty magazynowania

- nie zajmują dużo miejsca w sklepie

- nie generują strat

- są bezobsługowe, wymagają minimalnej uwagi i pielęgnacji

- nie tracą na jakości (i wyglądzie)

- mniej pracy dla personelu sklepu

- nie wymagają specjalnego akwarium (cascades) do wyświetlania roślin

-wzrost sprzedaży

Korzyści dla akwarystów obejmują:

- duża ilość sadzonek w dobrej cenie

- rośliny są sterylne (bez ślimaków, bakterii, grzybów itp.)

- łatwe w sadzeniu

- szybko się łapią

- nie rosną w stanie zanurzonym (nad powierzchnią wody)

- od razu zaczynają rosnąć

- można je przechowywać w kubkach do pełnego obsadzenia akwarium

Rośliny in vitro to z pewnością idealna opcja pod względem minimalnej konserwacji w sklepach i surowych warunkach. Jeśli jesteś właścicielem sklepu oferującego rośliny in vitro, prawdopodobnie rozumiesz, jak sprzedaż tych roślin akwariowych wpłynęła na Twój biznes. Zachęcamy każdego akwarystę do: try dodając te wyjątkowe rośliny do swojego akwarium i ciesz się widokiem wolnej od glonów, zdrowej rośliny.