Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Wpływ temperatury na embrionalny i późniejszy rozwój ryb

Począwszy od najwcześniejszego okresu życia ryby temperatura wody jest czynnikiem mającym ogromny wpływ na pierwsze chwile życia ryby, a także na jej dalszy rozwój i istnienie.


Jak to działa w praktyce?


W momencie kopulacji, czyli tarła przez osobniki dorosłe, oprócz parametrów fizykochemicznych wody, towarzyszy im także czynnik temperaturowy. Miejsce tarła jest inne dla każdej ryby, ale ten aspekt zostanie opisany w dalszej części tego artykułu.

Kiedy ikra została zdeponowana w odpowiednich warunkach fizykochemicznych wody, na jej rozwój ma wpływ wiele czynników, takich jak:
-twardosc wody

-kwasowość

-temperatura

-elektroprzewodnictwo

-czas wystawienia jaj na działanie promieni słonecznych lub światła

-czynnik biologiczny - grzyby, bakterie, pierwotniaki itp.


Temperatura. Im jest wyższy, tym szybciej się rozwija. Czy szybko znaczy dobrze?


Tak nie jest. Udowodniono naukowo, że wyższa temperatura powoduje szybszy rozwój zarodka oraz szybsze i liczniejsze pojawianie się komórek gruczołu lęgowego. Duża ich ilość skraca czas rozwoju zarodka i szybsze uwalnianie z jaj. Komórki te znajdują się z przodu głowy, przedniej ściany worka żółtkowego i płetw piersiowych, a kiedy pojawiają się na ciele zarodka, powodują swędzenie. Im więcej komórek w gruczole wylęgowym, tym silniejsze jest tzw. swędzenie. Zarodek zaczyna się obracać, aż do przebicia ściany jaja i oderwania się od jaja. Wtedy staje się potomstwem, które my akwaryści nazywamy narybkiem.
Narybek wykluwany w wyższej temperaturze jest mniejszy, natomiast lęg jest znacznie liczniejszy, co powinno być pozytywnym aspektem dla hodowców. W naturze niestety przeżywalność jest niska (drapieżniki, ograniczona ilość pokarmu itp.), ale również warunki rozrodu mają podobne konsekwencje.

W wysokich temperaturach aktywność układu pokarmowego, czyli przemiana materii, jest wyższa. Ryby potrzebują więcej pokarmu do normalnego rozwoju.

Częstsze karmienie oznacza więcej resztek pokarmu i substancji przemian metabolicznych – głównie mocznika. Chyba każdy wie, jak one działają. 

Ryba, która wykluwa się i rozwija w wyższych temperaturach, nigdy nie osiągnie rozmiaru książkowego, ponieważ jej rozwój jest przyspieszony i skarłowaciały. Karłowatość oznacza również, że dorosłe osobniki nie składają dużo jaj.

Patrząc na takie ryby oczami hodowcy są słabsze, częściej chorują, dużo jedzą i mają mało potomstwa. Czy to pozytywny aspekt - raczej w to wątpię.

Inną grupą jest grupa ryb, które rozwijają się w normalnych temperaturach. Średni czas rozwoju młodych ryb, średnia wielkość i normalne następstwa rozwoju hodowlanego. Ryby osiągają dojrzałość płciową od 6-18 miesięcy (w zależności od gatunku). Im później pozwolono im się odrodzić, tym większe rosną.

Ostatnia grupa to ryby, które dobrze rozwijają się w chłodnej wodzie. Temperatura wpływa na wydłużony rozwój jaj (które w dużej liczbie giną), wydłużony czas dojrzewania zarodków oraz moment wykluwania się młodych.

Spowalniając narodziny ryb, rodzi się niewiele. Te, które przeżyły, są bardzo odporne na choroby, rosną, dają więcej potomstwa, dlatego są bardzo poszukiwane w hodowli i dają gatunkowi szansę na przeżycie.

Niska temperatura jest patogenem ospy rybnej i wielu groźnych chorób ryb akwariowych. Z drugiej strony, zbyt wysoka temperatura sterylizuje zbiornik, zabijając florę pozytywną.


Krótko mówiąc, przyjrzeliśmy się wpływowi temperatury na ryby. Pamiętaj o czynniku karłowatym, który jest bardzo ważny i negatywny w hodowli.

Teraz wy, hodowcy, zadajecie sobie pytanie, jak zoptymalizować hodowlę pod kątem czynnika temperatury. I pamiętaj, aby sprawdzić, czy nie popełniasz błędów w hodowli zwykłą temperaturą.