Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

zasadzony zbiornik

Przepełnione akwarium - Dlaczego mniej ryb w akwarium jest lepsze?

W domowym akwarium mniej znaczy więcej.

Osoby początkujące w akwarystyce, hobby często popełniają częsty błąd. Nie wiedząc, ile ryb dodać do swojego nowego akwarium, trzymają zbyt wiele ryb w swoich zbiornikach. Ma to efekt domina w postaci obniżonej jakości wody z powodu niestabilnego obiegu azotu i śmiertelności ryb. Aby uniknąć tego problemu, musimy wziąć pod uwagę następujące rzeczy.

-Łączna ilość wszystkich ryb

Kiedyś fałszywa opinia, że ​​jeden litr wody należy przeznaczyć na jeden centymetr długości ciała ryby. Chociaż ta metoda może być stosowana do małych ryb, nie można jej zastosować do większych ryb w tym samym akwarium. W Internecie można znaleźć tabele, które pokazują, ile miejsca należy poświęcić rybom różnych gatunków. Jeśli jeszcze nie założyłeś swojego akwarium, zalecamy zapoznanie się z nimi przed zakupem dużej ilości ryb z lokalnych sklepów rybnych, a co za tym idzie - przepełnieniem akwarium. Może się okazać, że do Twojego akwarium zmieści się tylko kilka ryb.

-Gatunki ryb

Z każdym gatunkiem ryb wiąże się inne zachowanie ryb. Szybko pływające ryby akwariowe potrzebują więcej miejsca do pływania niż bardzo małe ryby. Ryby terytorialne będą bronić swojego terytorium, podczas gdy agresywne ryby będą atakować każdą rybę, która wpłynie na ich obszar. Powinniśmy zapewnić wystarczająco dużo miejsca na kryjówki. Niektóre gatunki ryb produkują więcej azotu niż inne i dlatego mają większy wpływ na system filtrów akwariowych, więc trzymaj ich znacznie mniej niż kontrolowanie związków azotu. Aby jeszcze bardziej zwiększyć zamieszanie,

-Liczba roślin

Jeśli w zbiorniku jest dużo roślin, zużywają one azot, co oznacza mniejsze stężenie azotu. Tworzą też cenne kryjówki, ale z drugiej strony zabierają miejsce dla ryb. Kiedy masz przeładowany zbiornik, ważna jest przestrzeń, dlatego też znalezienie równowagi między rybami i roślinami ma kluczowe znaczenie. Zarówno fauna, jak i flora mają również wpływ na jakość wody, dlatego wielkość zbiornika jest bardzo ważna.

-Rodzaj filtracji

Jeśli akwarium ma wydajniejszy filtr, można (choć nie jest to zalecane) trzymać w zbiorniku więcej ryb. Zastosowanie filtra zewnętrznego do usuwania odpadów jest znacznie wydajniejsze niż filtra wewnętrznego. Zajmują też mniej miejsca w środku, co oznacza więcej miejsca do pływania. Zamiast powiększać obsadę o inne duże ryby, warto zatrzymać kilka specyficznych gatunków ryb, które mogą dołączyć do ekipy sprzątającej, np. otos czy molinezji czarnej. Kilka ryb może skutecznie wspomóc system filtracji zbiornika. Miło? ekipa sprzątająca jest prawdziwym skarbem każdego akwarysty, ponieważ z jego pomocą prawdopodobnie wystąpi mniej problemów z glonami.

-Ilość tlenu

Akwarium o dużej powierzchni podstawy może pomieścić więcej ryb niż akwarium, które jest wysokie i ma taką samą pojemność. Dzieje się tak, ponieważ duża powierzchnia wody powoduje lepsze rozpuszczanie tlenu.

- Wiek akwarium

Jeśli akwarium zostało niedawno założone, nie wprowadzaj do niego dużych ilości ryb. To szybko zwiększy ładunek biologiczny. Dodając nowe ryby, zacznij od mniejszych ryb, aż do dużych, pozwalając na rozwój pożytecznych bakterii i zaspokojenie każdego dodatkowego zapotrzebowania filtra biologicznego.

 

Z reguły im mniej zwierząt w akwarium, tym lepiej.

Im większa obsada, tym więcej pokarmu potrzebują ryby, co oznacza więcej rybich marnowania. Odchody rybne są źródłem azotu. Jeśli filtr w akwarium nie jest wystarczająco skuteczny w rozbijaniu tego, stężenie szkodliwych związków stale wzrasta.

Dodatkowo ryby trzymane w zbyt małych akwariach są narażone na stres, ponieważ mają za mało miejsca do pływania i za mało kryjówek. Ryby, które w przyszłości dorosną do dużych rozmiarów, nie powinny być trzymane w małym zbiorniku, ponieważ może to prowadzić do silnego stresu, a ponadto prowadzić do nieprawidłowego rozwoju.

Jakie są skutki przepełnionego akwarium?

- większa ilość azotanów w wodzie, co przyczynia się do rozwoju glonów i zatrucia ryb. Jeśli akwarium zostało zaatakowane przez glony, pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, to czy nie jest to spowodowane zbyt dużą ilością ryb

- wahania innych parametrów wody, takich jak pH, które mogą oznaczać, że ryby nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu.

- zmiana koloru wody - staje się mniej przezroczysta, na dnie osadza się muł

- karłowatość ryb, stres (który może spowodować, że ryby przestaną jeść), choroby, problemy z reprodukcją

- w skrajnych przypadkach - śmierć ryb

 

Jak zapobiec przepełnieniu akwarium?

-Wiedza o nowych gatunkach

Kupując ryby w sklepie zoologicznym należy liczyć się z tym, że mogą one znacznie urosnąć i należy je dobierać pod kątem wielkości dorosłego osobnika. W ciągu kilku miesięcy pielęgnica wielkości paznokcia może urosnąć do rozmiarów dłoni i spowodować przesadę zarybiania. A w konsekwencji – potrzebuje innego akwarium.

- Nie przyjmuj ryb od znajomych, aby im pomóc, chyba że jesteśmy absolutnie pewni, że mamy wystarczająco dużo miejsca w naszych akwariach

Czasem jest po prostu okazja, aby zabrać rybę od przyjaciela za darmo lub super zniżka w sklepie zoologicznym bardzo rzuca się w oczy. Więc myślimy - ok, teraz! Bez myślenia o przestrzeni, której potrzebuje ryba. Pamiętaj, że każdy gatunek ma inne wymagania dotyczące jakości wody i życia społecznego. Oznacza to, że np. dla Betty samce nie mogą mieszkać razem w tym samym zbiorniku z powodu agresji w stosunku do innych samców.

- Monitoruj stan swojej wody

Jeśli zacznie się to pogarszać, może to oznaczać, że masz przepełniony zbiornik.

- Sprawdzanie poziomu związków azotanowych w wodzie i rejestrowanie wyników.

Kiedy osiągniemy punkt, w którym nasze akwarium jest w prawidłowym poziomie, nie dodawaj więcej ryb, chyba że poziom związku azotu nie wzrośnie do niebezpiecznych poziomów.

- Regularne podmiany wody w zbiorniku, od 10 do 25 procent tygodniowo

- Skuteczna filtracja

Zapewnienie najlepszej możliwej filtracji może pomóc w każdym akwarium. Jeśli podejrzewamy, że nasze akwarium jest przepełnione, pomocne będzie dodanie dodatkowej filtracji.

- Nie przekarmiaj ryb

Ilość i rodzaj pokarmu należy dostosować do ilości ryb. Porcje pokarmu powinny być zjedzone przez ryby w krótkim czasie. Nigdy nie karm swoich ryb dłużej, niż zjedzą w ciągu kilku minut. Usuń nadmiar lub niezjedzoną żywność, aby uniknąć wzrostu związków azotu.

 

Podsumowując – przepełnianie akwarium to jeden z głównych grzechów, jakie może popełnić akwarysta. Słabo zarybione akwaria z mniejszą ilością ryb wyglądają znacznie lepiej, ponieważ mają czystszą wodę, a ryby mogą pokazać swoje piękno w całej okazałości. Nie ma jednoznacznej metody na oszacowanie, czy masz przeładowane akwarium, jeśli masz podejrzenia, warto poprosić o pomoc bardziej doświadczonego akwarystę. Społeczność akwarystyczna to świetne miejsce do nauki.