Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

złota Rybka

Przegląd nawozów w zbiorniku posadzonym

Rośliny potrzebują światła, powietrza i pożywienia, aby przetrwać i kwitnąć. Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z czołgami roślinnymi, skupiają się na dwóch pierwszych, myśląc, że jest to jedna z bardziej zaawansowanych koncepcji, z którymi muszą się później zmierzyć. Badają rodzaje i natężenie światła, wstrzykując dwutlenek węgla do zbiornika z roślinami, ale rzadko badają złożoność wszystkich składników odżywczych, których potrzebują ich rośliny akwariowe, i są szanse, że zbadają to, gdy już doświadczyli jakiejś formy niedoboru składników odżywczych i ich zbiornik jest w niebezpieczeństwie. Może to być dużo, ale wystarczy zdrowy rozsądek, aby zacząć to rozumieć.

Zacznijmy od zrozumienia, że ​​każdy żywy organizm potrzebuje pożywienia. W tym artykule omówimy następnie, jakich składników odżywczych potrzebują Twoje rośliny akwariowe.

 

Nawozy roślinne można ogólnie podzielić na 2 kategorie; Makro i Mikro.

Makroelementy

Makroelementy, inaczej określane jako NPK (Azot, Fosfor, Potas) są spożywane przez rośliny wodne w dużych ilościach. Można je porównać do węglowodanów i białek w naszym jedzeniu. Są one potrzebne do wzrostu roślin. Akwaryści chcieliby regularnie aplikować te składniki odżywcze na około godzinę przed włączeniem światła.

Mikroelementy

Nawozy do mikroakwariów składają się z różnych minerałów, których rośliny potrzebują w niewielkich ilościach do określonych funkcji. Żelazo, wapń, magnez, bor i niektóre inne pierwiastki śladowe są w rzeczywistości potrzebne do utrzymania zdrowej rośliny. Te pierwiastki śladowe byłyby witaminami i minerałami świata roślin. Te składniki odżywcze, w przeciwieństwie do makroskładników, lepiej byłoby aplikować po „zgaszeniu świateł”.

 

Jak wybrać najlepsze nawozy do roślin akwariowych?

Najlepszy nawóz powinien potwierdzać obecność tych pierwiastków i ilość każdego z nich. Nie ufaj marce, która nie ujawnia tych informacji. Podobnie jak kupując jedzenie w supermarkecie, ludzie muszą wiedzieć, z czego jest zrobione i ile zostało zużytych do ich wyprodukowania. 

 

Azot

Rośliny potrzebują dużo azotu. To główny pokarm dla każdej rośliny wodnej. Azot jest niezbędny w produkcji nowych roślin. Zbiornik, który ma wystarczającą ilość azotu, jest widoczny w jasnych, zielonych, zdrowych liściach i bardzo szybko rosnących roślinach. Azot w postaci azotanów i jako produkt końcowy cyklu azotowego będzie produkowany w zdrowym, dobrze cyklizowanym akwarium, dlatego należy dokładnie zastanowić się, ile azotu należy podać do akwarium. W mocno zarybionym zbiorniku prawdopodobnie potrzebna byłaby niewielka suplementacja, jeśli w ogóle, ponieważ niedobór azotu jest mało prawdopodobny. Z tego powodu większość butelek z nawozami przeznaczonymi do akwariów roślinnych ma bardzo mały procent lub wcale tych składników.

 

Fosfor

Azot i fosfor są prawie na pewno obecne w dobrze wyposażonym zbiorniku. Jest to w zasadzie wprowadzane do zbiornika poprzez pokarm dla ryb podawany faunie akwarium. Fosfor jest niezbędny do tworzenia komórek roślin i ogólnego stanu zdrowia, ale podobnie jak w przypadku azotu, należy dokładnie rozważyć, czy wprowadzić ten związek do zbiornika roślinnego. Czołg i tak to będzie miał. Pojawienie się bardzo ciemnozielonej, skarłowaciałej strefy liści jest jedną z oznak braku tego składnika odżywczego w zbiorniku. Kolejnym jest niskie tempo wzrostu roślin.

Potas

Potas ma zasadnicze znaczenie dla zdolności roślin do regulowania wody i niektórych składników odżywczych. Na tym właśnie dostarczaniu koncentruje się większość roślinnych produktów akwariowych, ponieważ nie są one normalnie spotykane ani produkowane w akwariach roślinnych. Akwarium z wystarczającą ilością potasu i fosforu można zaobserwować, ponieważ rośliny mają bardzo zdrowe korzenie. Niektóre rośliny łodygowe można nawet zaobserwować, wyrzucając korzenie w środkowej części z dala od podłoża. W przeciwieństwie do azotu i fosforu, nadmiar potasu w słupie wody nie powoduje wzrostu glonów, ale z pewnością spowoduje również inne problemy. Żółknięcie lub brązowienie brzegów liści jest oznaką niedoboru potasu. Można również zaobserwować zahamowanie tempa wzrostu.

 

Żelazo

Ze wszystkich mikroelementów żelazo jest jednym z najważniejszych. Niektóre firmy posuwają się nawet do tego, że mają oddzielną butelkę dodatkowego nawozu żelazowego. Żelazo odgrywa ważną rolę w syntezie chlorofilu. Ten składnik odżywczy odpowiada za zdrowe kolory w akwarium roślinnym i jest niezbędny w akwarium roślinnym w stylu holenderskim. Żelazo występuje w wielu formach. Formą, którą rośliny mogą wykorzystać, jest Fe2, powszechnie dostarczany jako siarczan żelaza. Rośliny nie potrzebują jej dużo, ale potrzebują. Objawy niedoboru żelaza to brak pigmentów lub zabarwienie na nowych liściach, które nadają im żółtawy wygląd. Widoczne są również wyraźne zielone żyłki na bladych, starych liściach.

 

Wapń i magnez

Te pierwiastki po zmieszaniu z wodą powodują, że woda w akwarium jest twarda. Te składniki odżywcze zwykle znajdują się w wodzie z kranu, chyba że lokalna woda z kranu jest zbyt miękka, co jest rzadkością. Jako praktyczny środek wystarczy monitorować zakładowy TDS (całkowite rozpuszczone substancje stałe). Jeśli jest zbyt niski, oznacza to, że woda w zbiorniku jest zbyt miękka, a wapń i magnez są zdecydowanie potrzebne jako suplement. Jeśli TDS jest zbyt wysoki, akwarysta może potrzebować zmieszać z nim miękką wodę, aby uzyskać prawidłowe poziomy. Większość akwarystów nie musi jednak uzupełniać tego w akwarium roślinnym. Skręcony nowy wzrost jest pewną oznaką niedoboru wapnia, podczas gdy niedobór magnezu wykazuje podobne objawy jak niedobór żelaza. Liście stają się chlorotyczne, nadając im żółtawy wygląd z ciemniejszymi żyłkami. Często te objawy pojawiają się razem. 

Inne mikroelementy

Inne mikroelementy, na które warto zwrócić uwagę to bor, mangan, molibden i cynk. Te niektóre elementy są dostarczane jako butelka nawozu „wszystko w jednym”. Chociaż podawane w małych dawkach, te mikroelementy są nadal niezbędne dla przetrwania roślin i ogólnego odżywiania roślin wodnych. 

Jak dawkować mikro i makro składniki odżywcze?

Nawozy do akwariów roślinnych możemy dostarczyć na różne sposoby. Zbilansowany nawóz ogólny jest idealną opcją nawożenia dla początkujących akwarystów, ponieważ nie wymaga obliczania proporcji poszczególnych składników odżywczych. Wraz ze zdobytym doświadczeniem można zacząć oddzielnie suplementować makro- i mikroelementy w postaci płynnego nawozu. Stosowanie tych płynnych nawozów pomaga w lepszej kontroli wzrostu bardziej wymagających gatunków. Te płynne nawozy pozwalają również na uprawę roślin o odcieniach brązu i czerwieni. Do pełnego wybarwienia takie rośliny mogą potrzebować większych ilości składników odżywczych lub regulacji dostępności poszczególnych składników odżywczych.

Nawożenie dwutlenkiem węgla

Szczególnie polecane jest nawożenie dwutlenkiem węgla w zbiornikach o dużym naświetleniu. Chociaż stosowanie go w słabo oświetlonym akwarium jest również korzystne. Czemu? Wszystkie rośliny potrzebują dwutlenku węgla do przeprowadzenia fotosyntezy. W akwariach o wysokim poziomie światła rośliny są bardziej stymulowane do wchłaniania CO2 od słupa wody. Istnieje wiele roślin, które uważa się za niemożliwe do uprawy w wysadzanych zbiornikach bez CO2 wtrysk, np. eriocaulon cinereum. W naturze, CO2 zwykle występuje w wodzie w dużych ilościach z podziemnych złóż tego gazu i rozkładu różnych związków organicznych. Czytać ten artykuł aby zobaczyć szczegóły. W akwariach nie ma tak dużo CO2 więc nawożenie tym pierwiastkiem jest bardzo przydatne w uprawie roślin. CO2 jest również bardzo korzystny dla wolno rosnących roślin, ponieważ stymuluje je do szybszego wzrostu. Ponadto ten nawóz dla roślin wpływa bardzo korzystnie na zdrowie i wybarwienie roślin. Jeśli nie próbowałeś CO2 jednak spójrz na nasz opisowy artykuł jak skonfigurować CO2 wzbogacone akwarium. Jesteśmy pewni, że po założeniu takiego akwarium dostrzeżesz oczywiste różnice w wyglądzie Twoich roślin.

Podsumowanie

Należy zauważyć, że przedawkowanie składników odżywczych jest równoznaczne z niedoborem składników odżywczych. To nie jest jeden z tych scenariuszy, w których cytat „mniej znaczy więcej” ma zastosowanie. Przeczytaj instrukcje na etykiecie. Codziennie obserwuj rośliny. Zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi pielęgnacji roślin i nie dostarczaj więcej składników odżywczych niż potrzeba, w przeciwnym razie ucierpią Twoje rośliny wodne. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak w przyszłości radzić sobie z niedoborami składników odżywczych!