Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Pirania w akwarium

Pirania w akwarium

Czy ktoś z Was widział film „Piranii” z lat siedemdziesiątych? Ten stary amerykański film zainspirował mnie do napisania poniższego artykułu, ponieważ wielu akwarystów trzyma ten gatunek w swoich domowych zbiornikach.

 

Krótki opis gatunku

Piranha Natterera (Piranha czerwonobrzucha, Pygocentrus nattereri) jest dość powszechną rybą w Amazonii, Paranie, Essequibo, Urugwaju oraz rzekach północno-wschodniego wybrzeża Brazylii. Zamieszkuje większość typowych dla swojego obszaru siedlisk, w tym główne koryta rzek, mniejsze dopływy, starorzecza, jeziora zalewowe i sztuczne zbiorniki utworzone przez tamy. Uważana jest za najbardziej niebezpieczną i agresywną rybę na tych wodach. Osiągają rozmiary do 33 cm i 3.85 kg. Zwykle dolna część ciała jest zdominowana przez rdzawopomarańczowe zabarwienie, a grzbiet jest srebrnoszary. Płetwy grzbietowe i tłuste są czarne. Żyją od 8-12 lat.

piranie

Jak skonfigurować czołg Pirania

Dorosłe piranie wymagają bardzo dużego akwarium. Chociaż dla grupy małych osobników wystarczy 200-litrowe akwarium z piaszczystym podłożem. Dla dorosłych piranii w grupach po 5-7 ryb zalecana jest minimalna pojemność zbiornika 1000 litrów i długość co najmniej 200 cm. Dodatkowo powinny być wyposażone w pokrowiec, aby nie wyskakiwały, a cały sprzęt powinien być zabezpieczony przed ostrymi jak brzytwa zębami. Jeśli akwarium jest odpowiednio utrzymane, piranie to aktywne ryby, które będą pływać pośrodku akwarium, jeśli nie, wyglądają na przygnębione i chowają się w rogach.

Podłożem może być piasek lub drobny żwir, ponieważ w okresie tarła, w swoim naturalnym środowisku, piranie będą kopać doły, w których samica składa jaja. Z tego powodu zaleca się wybór solidnych i trwałych roślin, które można przymocować do drewna lub skały nad podłożem. Rośliny pływające są również pomocne ze względu na ich zdolność do pochłaniania nadmiaru azotanów, które mogą znajdować się w wodzie. Rośliny pływające mają również za zadanie tłumić światło docierające do wody, ponieważ zbyt intensywne naświetlenie powoduje, że stają się płochliwe. Dodatkowo akwarium powinno mieć dużo kryjówek w postaci korzeni lub skał. Pamiętajmy, że ryby te naturalnie występują w dorzeczach Amazonki i innych południowoamerykańskich rzek, więc biotop czarnowodny jest tutaj idealny.

Parametry wody

Piranie czerwonobrzuchy to ryby o bardzo dobrym metabolizmie, ale są bardzo bałaganiarskie, więc poziom skażenia może być wysoki. Z tego powodu niezbędny jest mocny filtr zewnętrzny z częstymi i dużymi podmianami wody. PH powinno wynosić od 6.5 do 7.8, zasadowość od 3° do 8° (50 ppm do 140 ppm), a temperatura od 75° do 80° F.

 

Obsada akwarium

Zakładając akwarium z piraniami pamiętaj, że ryby te są podatne na agresję. Młode osobniki zwykle łowią ryby i zbierają się w grupy, aby bronić się przed drapieżnikami. Jednak kiedy dorosną i jeśli będą niedożywione, mogą stać się kanibalami. Dlatego mając ten gatunek w swoim domowym zbiorniku, trzeba go obficie karmić. Niektórzy doświadczeni hodowcy pirani trzymają je w jednym zbiorniku, np. z większymi gatunkami ryb, dużym sumem, a nawet małymi neonami i choć przez jakiś czas mogą być w harmonii, w każdej chwili można je traktować jako żywy pokarm dla większych kolegów z akwarium . Z tego powodu zaleca się trzymanie co najmniej 5 piranii.

 

Karmienie

Piranie czerwonobrzuchy Piranie najlepiej karmić martwymi rybami i innymi mięsnymi pokarmami. Chociaż jest to dość powszechne, nie zaleca się używania żywych ryb żywicielskich i wszyscy liderzy handlu akwarystycznego wyjaśnią, że ryby ozdobne używane do tego celu (złota rybka, gupiki itp.) przenoszą pasożyty, które mogą zaszkodzić piranii. Z tego powodu zaleca się wyłącznie przygotowywane świeże lub mrożone mięso. Młode piranie powinny być zachęcane do spożywania jak największej ilości różnych rodzajów pokarmu, aby umożliwić hodowcom ryb oferowanie zbilansowanej diety składającej się ze świeżej liofilizowanej żywności wraz z suszoną odpowiednią karmą w postaci granulek. Aby kusić i zachęcać swoją Piranię do try nowe pokarmy, pokarm można przesuwać (za pomocą szczypiec, a nie rąk!), aby replikować żywe zwierzęta i stymulować instynkty łowieckie ryb. Dotyczy to wielu Piranie, które nie są jeszcze przyzwyczajone do warunków w akwarium.

Piranie można karmić kurczakiem lub wołowiną. Jednak nie jest to w pełni zalecane, ponieważ mięso ssaków może zawierać tłuszcze, których ryby nie trawią. Z czasem może to spowodować poważne problemy zdrowotne. Aby zapewnić najlepszą opiekę Piranie, zalecana jest zróżnicowana dieta, a także jedzenie, które mogą zjeść w ciągu kilku minut. Najlepiej natychmiast usunąć niezjedzone części ze zbiornika, aby uniknąć pogorszenia jakości wody.

pirania czerwona

Hodowla

Hodowla większości gatunków piranii w domu jest trudna, ale nie niemożliwa. W tym celu najlepiej kupić grupę około 6 piranii, z których przy odrobinie szczęścia utworzy się para. W okresie godowym samiec kopie dziury w podłożu, gdzie samica składa około 300-400 przezroczystych, żółtawych jaj, które wylęgają się w ciągu 3-5 dni. Następnie najlepiej przenieść larwy do osobnego pojemnika, np. za pomocą przyssawki. Po 7 dniach narybek będzie mógł swobodnie pływać. Najpierw są karmione larwami krewetek solankowych, a następnie posiekanymi kanalikami i zooplanktonem. Kiedy ryby osiągną długość 1.5-2 cm, zaczynają się nawzajem atakować. Można tego uniknąć, rozdzielając je według wielkości i dobrze je karmiąc.

 

Zasady bezpieczeństwa

Rzadko zdarza się, że hodowcy ryb otrzymują ukąszenie piranii, zaleca się przestrzeganie zwiększonych środków bezpieczeństwa. Dlatego podczas wszelkich zabiegów w akwarium zaleca się stosowanie rękawic drucianych. Zwykle podczas czyszczenia akwarium piranie odpływają w kąt, ale jeśli są niedożywione lub uznają nasze działania za zagrożenie, prawdopodobnie zaatakują. Tak więc, jeśli musisz włożyć do środka gołe ręce podczas konserwacji zbiornika, zawsze bądź ostrożny i gotowy do natychmiastowej ucieczki. Nie lekceważ ich zachowania obronnego, ponieważ mają ostre jak brzytwa zęby.

Jeśli zdecydujesz się na hodowlę piranii w akwarium, pamiętaj, że te ryby są wymagające. Potrzebują dużych ilości zróżnicowanego pokarmu i częstych podmian wody. Pamiętaj też, że ryby te żyją stosunkowo długo, a znalezienie nowego domu dla dużych ryb często nie jest łatwe. Niemniej jednak pirania czerwonobrzucha to niewątpliwie fascynujący gatunek, który zrobi wrażenie na każdym.

 

Zdjęcia dostarczone przez wenezuelskiego badacza rzeki Ivana Mikolji. Więcej odwiedź: https://www.mikolji.com/redeye-piranha-artwork-catalogue/