Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Właściwe przycinanie roślin akwariowych

Przycinanie roślin akwariowych to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Przycięte rośliny w odpowiednim momencie wzrostu odwdzięczą się wzorową kondycją. Jeśli nie są przycinane lub zbyt rzadko pielęgnowane, gniją w dolnych partiach iw efekcie stracimy nasz cenny gatunek. Dzięki odpowiedniemu przycinaniu możemy formować rośliny w różne kształty. Możemy wyciąć liście uszkodzone lub z pewnymi defektami.

każdy amateur akwarysta, który lubi hodować rośliny w swoim akwarium, przechodzi przez kilka etapów swojej kariery akwarystycznej. Na początku staramy się, aby cokolwiek rosło, ale z powodu braku podstawowej wiedzy nasze rośliny kończą w toalecie, a procesy gnilne okazują się barierą nie do pokonania. Nie poddajemy się, idziemy dalej i zaczynamy przeszukiwać czeluście internetu, szukając odpowiedzi na pytanie – co zrobiliśmy źle? Wreszcie MAMY TO! - oczywiście tylko tak myślimy. Wiemy już coś o potasie i innych makroelementach, a także o żelazie i innych mikroelementach. Rośliny rosną, ogarnia nas nieopisana radość. Im szybciej rosną, tym lepiej… Na tym etapie wciąż tak myślimy – rośliny tuż przy powierzchni, czasem nad nią. Taka sielanka nie trwa jednak zbyt długo, ze względu na brak światła w dolnych partiach, roślina zaczyna gnić, starsze liście odpadają, wszystko ląduje w filtrze, który już sobie z tym nie radzi. Znowu prawie cała roślinność ląduje na kompostowniku i nasze akwarium wróciło do punktu wyjścia. A tego można było uniknąć, przycinając roślinę we właściwym czasie. Podjęcie decyzji o przycinaniu w odpowiednim czasie to kwestia doświadczenia, które na pewno z czasem zdobędziesz.Zakup / sprzedaż sprzętu


Warto zaopatrzyć się w nożyczki przeznaczone do celów akwarystycznych. W sklepach możemy spotkać m.in. nożyczki: proste, faliste i zakrzywione. Te pierwsze są najbardziej uniwersalne. Nadają się praktycznie do każdej metody przycinania, choć w niektórych przypadkach nie będzie to wygodne (przycinanie trawników). Nożyczki faliste polecane są głównie do przycinania roślin trawnikowych. Ich kształt pozwala na wygodne przycinanie niskich roślin, nawet w trudno dostępnych miejscach. Jednak te zakrzywione są również uniwersalne, najczęściej służą do przycinania roślin łodygowych lub do ścinania rozłogów.
W zależności od rośliny schemat przycinania jest inny. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje oraz opisane zostaną metody przycinania roślin wodnych.

Rośliny trawnikowe

Przycinaj rośliny trawnikowe (np. Hemianthus callitrichoides, Eleocharis parvula, Glossostigma elatinoides), gdy ich wysokość przekracza 2 cm. Przycinanie powoduje gęsty i zwarty wzrost roślin (trawnik staje się gęstszy). Dopóki Eleocharis wybacza nam nieregularne, rzadkie cięcia, Hemianthus podchodzi do tego tematu bezlitośnie. Nieobcięty i przerośnięty po kilku tygodniach zacznie odrywać się od podłoża. Gdy procesy gnilne zachodzą zbyt głęboko, konieczne jest przesadzenie świeżych i zdrowych sadzonek.
Rośliny łodygowe

Przytnij rośliny łodygowe (np. Rotala, Bacopa, Cabomba, Hygrophila) na odcinkach między węzłami. Odciętą górną część łodygi można posadzić w podłożu - będzie dalej rosła. Przycinanie roślin łodygowych powoduje, że roślina rośnie na boki (nowe pędy wyrosną na przecięciu), więc roślina gęstnieje. Przycinając rośliny łodygowe, robimy to w taki sposób, aby nadać im pożądany kształt. Rośliny łodygowe o małych liściach, takie jak Rotala, można ciąć dosłownie jak żywopłot; za kilka dni z przyciętej łodygi wyrosną nowe, jeszcze piękniejsze pędy. Rośliny takie jak Hygrophila mają większe liście i musimy je ciąć z większą czułością. Duży liść przecięty na pół nie wygląda zbyt atrakcyjnie i pozostawiony w tej formie gnije i odpada.


Rośliny rozetowe (np. Cryptocoryne, Echinodorus)


Przyciąć stare liście i/lub liście z wszelkimi defektami (dziury, żółte przebarwienia i inne oznaki niedoboru). Miejsce cięcia powinno znajdować się jak najbliżej ziemi. Po odcięciu starych liści roślina zacznie szybciej uwalniać młode. Pomocne mogą być tutaj niepredefiniowane nożyczki skośne.


Rośliny kłączowe (np. Anubias, Microsorum, Bolbitis)


Możemy wyróżnić dwie techniki przycinania. Pierwsza - przycinanie starych liści przy kłączu. Drugą techniką jest posiadanie nowej sadzonki rośliny - wycięcie kawałka kłącza (musi mieć co najmniej kilka liści). Następnie przyczepiamy go do podłoża (kamień, korzeń, lawa itp.).


Vallisneria i inne rośliny o długich i szerokich liściach


Schemat przycinania jest podobny do opisanego powyżej. W szczególności rośliny Vallisneria zaczynają gnić w punkcie odcięcia - nie wygląda to ładnie, więc liście można przycinać jak najniżej. Zwykle jednak cięcie rośliny przy podłożu niszczy całą aranżację na wiele tygodni, można więc ciąć Vallisnerię na powierzchni i systematycznie odrywać pojedyncze liście, które zaczynają gnić na samym dole.


Mchy


Po prostu ścinamy mchy! Warto od razu złapać odcięte fragmenty. Możesz to zrobić ręką lub wężem o małej średnicy (ok. 0.4 - 1 cm) - zassać wodę i zebrać fragmenty roślin. Mchy, ze względu na bardzo ubogi system korzeniowy zwany ryzoidami, bardzo szybko odrywają się od podłoża, jeśli nie są często ścinane.


Doświadczenie… to coś, czego nie można zdobyć czytając artykuły, ale od czegoś trzeba zacząć. Więc nożyczki w ręku i sprawdź, czy Twoje rośliny proszą o przycinanie SPA!