Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

zadaszony zbiornik roślinny

Plusy i minusy pokrywy akwarium

Podczas zakładania nowego zbiornika wielu hobbystów zastanawia się, czy lepiej mieć otwarte akwarium, czy przykryć je szklaną pokrywą. Oba rozwiązania mają zalety i wady. W tym artykule będziemy try przeanalizować obie opcje, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.

zadaszone akwarium

Dlaczego okładki są przydatne?

Szklane osłony pełnią wiele funkcji, które są bardzo funkcjonalne do prowadzenia akwarium.

Wahania temperatury

Chronią przed wahaniami temperatury wody, co jest bardzo przydatne w przypadku wrażliwych gatunków ryb.

Zapobiegają parowaniu

Osłona pomaga ograniczyć parowanie wody akwariowej oraz zwiększoną wilgotność w pomieszczeniu. Przyczynia się to szczególnie do akwariów o dużej powierzchni wody.

Skaczące ryby

Szklane pokrywki zapobiegają wyskakiwaniu ryb z akwarium i tym samym chronią je przed śmiercią.

Dociekliwi

Kto ma dzieci i koty, wie, co to oznacza :)

Zanieczyszczenie z zewnątrz

Posiadanie pokrowca z pewnością pomaga ograniczyć zanieczyszczenia wpadające do akwarium z zewnątrz, takie jak sierść kota czy kurz.

Podstawa pod oświetlenie i kable

To dobre miejsce do zainstalowania oświetlenia i dyskretnej organizacji okablowania od wszystkich urządzeń pracujących w akwarium i wymagających stałego podłączenia do prądu.

Wiemy, że nie wszystkie powyższe argumenty są szczególnie ważne dla wielu hobbystów. I jest absolutnie w porządku! W końcu to twój osobisty wybór, czy chcesz mieć okładkę, czy nie.

Pokrywy do zbiorników o dużej powierzchni wody

Powszechnie przyjmuje się również, że pokrywa jest niezbędna w przypadku dużych, kilkusetlitrowych zbiorników. Z nich woda będzie parować bardzo intensywnie i szybko, zapewniając wysoką wilgotność w pomieszczeniu i stwarzając ryzyko zagrzybienia lub pleśni na ścianie wokół akwarium, szczególnie w starych budynkach i pomieszczeniach bez dobrej wentylacji. Właściciele mniejszych akwariów mają tu większy komfort i swobodę działania. Ponadto zbiorniki z intensywnym parowaniem częściej mają problemy z parametrami wody.

Otwarte zbiorniki – tak czy nie?

Ponownie wszystko zależy od osobistych wyborów. Jednak akwaria otwarte są bardziej estetyczne i lepiej komponują się z otoczeniem. Mając żywe rośliny trzeba mieć świadomość, że rośliny mogą wyrosnąć ponad powierzchnię wody, co jest świetnym elementem aranżacyjnym. Ponadto umożliwiają podziwianie krystalicznej tafli wody i zapewniają nieco bliższy kontakt z naturą odbijającą się w akwarium.

Mając otwarty zbiornik musisz mieć świadomość, że woda odparowuje szybciej niż z przykrytego zbiornika. Oznacza to, że podczas podmian wody trzeba również uzupełnić różnicę, zwykle widoczną gołym okiem (osad na szkle). Również aktywne i dynamiczne ryby częściej wyskakują z otwartych akwariów.

Więc jakie ryby są najbezpieczniejszym wyborem do otwartego zbiornika?

Warto zrezygnować z ryb, które pływają przy powierzchni i mają tendencję do wyskakiwania (np. pielęgnice), a zdecydowanie nie warto wkładać do zbiornika zbyt dużej ilości, bo wtedy wzrasta ryzyko stresu i ryby będą chciały wyskocz w ramach ucieczki.

Plastikowe pokrywki

Jest inny pomysł, jeśli standardowe szklane pokrywy nie są możliwe do zainstalowania na istniejącym akwarium. Niektórzy używają osłon wykonanych z plexi. Jednak ta metoda jest uważana za krótkotrwałą. Taka plastikowa pokrywa z czasem odkształca się pod wpływem ciepła z oświetlenia i traci przezroczystość.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór, czy okładka jest potrzebna, czy nie, pozostaje w rękach hobbystów. Wszystko zależy od obsady i czynników zewnętrznych. Niemniej jednak posiadanie pokrywy akwarium jest bardzo przydatne, gdy mamy niespokojne ryby i małe dzieci.