Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Paproć afrykańska

Przywitaj się z paprocią afrykańską!

Dziś chcielibyśmy Wam pokazać kolejną piękną roślinę, którą można z powodzeniem uprawiać w zbiorniku roślinnym. Jeśli nie słyszałeś jeszcze o paproci afrykańskiej, zajrzyj do naszego krótkiego artykułu, jak dbać o tę oszałamiającą roślinę.

W naturze ta roślina kłączowa występuje w Afryce, stąd jej nazwa zwyczajowa, ale także zwana paprocią kongijską i latainą Bolbitis heudelotii

Osiąga rozmiary od 15 do 40 cm i jest typową rośliną do zaszczepiania na korzeniach i kamieniach, a jako epifit wodny znajduje zastosowanie w większości aranżacji akwariowych.

Sadzenie

Rośliny nie należy zakopywać w podłożu. Należy go przywiązać sznurkiem lub nitką do kamienia, korzenia lub przymocować do przyssawki, którą przyklejamy do szyby akwarium.
Po przyczepieniu rośliny zalecamy przycięcie wszystkich liści i pozostawienie kłącza nagie. Ta prosta sztuczka sprawi, że roślina wyprodukuje więcej liści o intensywniejszym kolorze i będzie wyjątkową ozdobą w Twoim akwarium.

Lamówka

Usuń starsze liście ostrymi nożyczkami. Można też podzielić kłącze na mniejsze 2-3 cm fragmenty i umieścić je w różnych miejscach w akwarium (np. na korzeniach). Regularne usuwanie starszych liści mobilizuje roślinę do wytwarzania nowych pędów.

CO2 wtrysk

Paproć afrykańska rośnie dość wolno, więc wstrzykiwanie CO2 z pewnością przyspieszy tempo wzrostu. Ponadto ubarwienie liści będzie zdecydowanie bardziej intensywne, co widać gołym okiem. Sprawdź naszą ofertę najbardziej niezawodnych Zestawy CO2 które poprawią Twoje akwarium roślinne. 

Parametry temperatury i wody

Paproć Kongo najlepiej czuje się w temperaturze 21-28 stopni Celsjusza, miękkiej wodzie i pH poniżej 7. Aby wizualnie kontrolować pH, zaufaj naszemu CO2Zestaw do monitorowania Art Drop Checker który wskaże poziom dwutlenku węgla w Twoim akwarium!

Podsumowanie

Jeśli szukasz ładnej rośliny na tło lub środkową część akwarium, dobrym wyborem będzie paproć afrykańska. Dzięki wielu rozmiarom liści dostępnych w handlu akwarystycznym daje aquascaperowi wiele możliwości aranżacyjnych w zbiorniku roślinnym. Odpowiednio umieszczona może być wisienką na torcie w każdej aranżacji.