Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Przywitaj się z Eriocaulon Cinereum!

Wśród wielu roślin wodnych, jeden gatunek szczególnie zachwycił aquascaperów - to eriocaulon cinereum. Ta bardzo ozdobna roślina jest dość łatwa w uprawie, aleprzy nawożeniu mikroelementami i dwutlenkiem węgla. Oczywiście bez nich będzie rósł, ale nie tak szybko, a ubarwienie z pewnością będzie słabsze, dlatego też trudno go rozwijać wśród społeczności.


W naturze gatunek ten można znaleźć na całym świecie. Jest to roślina rozetowa dorastająca od 3 do 10 cm. Ze względu na niewielkie rozmiary roślina jest doskonałym wyborem na frontową część zbiornika. Co więcej, liście innych roślin w akwarium będą pięknie kontrastować z liśćmi eriocaulona przypominającymi igły. Kolejną zaletą używania tej rośliny na pierwszym planie jest to, że kwitnie, gdy wszystkie wymagania zostaną spełnione. Jego tempo wzrostu jest niskie, więc nawożenie CO2 na pewno go podniesie. Lubi wodę od bardzo miękkiej do miękkiej. 


Sadzenie


W przypadku roślin rozetowych nowe sadzonki powstają przez podzielenie pędu lub oddzielenie pędów bocznych od rośliny matecznej. Przygotowaną sadzonkę należy umieścić bezpośrednio w podłożu. Eriocaulon cinereum dobrze prezentuje się jako pojedyncza sadzonka, jako akcent w aranżacji lub w większym gronie. Należy zachować odstęp 4-5 cm między sadzonkami, aby zapewnić roślinie stały dopływ światła do dolnej części liści. Ta mała roślina do prawidłowego rozwoju wymaga żyznego podłoża, ponieważ wydobywa większość składników odżywczych poprzez rozbudowany system korzeniowy. System korzeniowy tego gatunku może przetrwać trzy razy dłużej niż liście. 


Lamówka


Strzyżenie nie jest skomplikowane (jeśli masz długie ramię ;) ), bo wystarczy usunąć stare liście. Raz w miesiącu roślinę można wykorzenić w celu rozmnażania. Po wyjęciu rośliny z ziemi, ostrym narzędziem wykonać nacięcie w kłączu rozety, gdzie spotykają się rośliny. 


CO2 wtrysk


As eriocaulon cinereum jest uważana za roślinę trudną w uprawie, prawie konieczne jest nawożenie dwutlenkiem węgla. Jego poziom powinien być wysoki – 20-30 mg/l. Oświetlenie


Roślina ta wymaga mocnego oświetlenia (powyżej 0,5W/l).


Temperatura


Gatunek ten ma dość szeroki zakres temperatur – 18-30 stopni Celsjusza. 


Chociaż eriocaulon cinereum jest rośliną wymagającą, jej obecność w aranżacji jest wisienką na torcie. Decydując się na sadzenie go na pierwszym planie warto połączyć go z gatunkami czerwonawymi np. Ludwika repens. Podsumowując, jeśli utrzymasz trzy czynniki na wymaganych poziomach (CO2 iniekcji, naświetlania i nawożenia podłoża), roślina powinna być świetną ozdobą Twojego akwarium. Po spełnieniu tych warunków roślina wytwarza piękne złote liście.