Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Pogostemon gwiaździsty. (2022, 10 marca). W Wikipedii. https://en.wikipedia.org/wiki/Pogostemon_stellatus

 

Pogostemon stellatus to świetny dodatek do kolorowego zbiornika roślinnego. Jej cienkie, wydłużone, jasnozielone liście z fioletowym spodem będą więcej niż skuteczne w towarzystwie tak wspaniałych roślin łodygowych, jak Ludwigia 'Pantanal' i Rotala Macrandra. Jest to średni wzrost i chętnie pokaże swoje kolory, gdy wszystkie wymagania zostaną spełnione. Jednak ze wszystkich roślin łodygowych byłaby to jedna z niewielu, które natychmiast pokażą, że nie jest szczęśliwa w zbiorniku. Wierzch zacznie zmieniać kolor, a liście zaczną więdnąć za kilka dni, gdy zabraknie jednej z jego potrzeb. 

Gatunek ten pochodzi z Australii i Azji. Na rynku można znaleźć wiele wariantów. Być może najpopularniejszym byłby Pogostemon 'Octopus', który, gdyby został opisany, byłby mniejszą, bardziej zwartą wersją tego gatunku. 

Oświetlenie

Pogostemon stellatus wymaga intensywnego oświetlenia, aby mógł się rozwijać w zbiorniku. Ta roślina wykaże zwarty i silny wzrost, jeśli zostanie mu zapewniona. Preferowane jest oświetlenie o pełnym spektrum, chociaż wszystkie rośliny powinny być zdolne do fotosyntezy w temperaturze barwowej 6500-7200 k. Gatunek ten odmawia pokazania swojego pięknego ubarwienia bez tego światła. Bez niego będzie wykazywać blady, długonogi wzrost. 

CO2

CO2 jest koniecznością dla Pogostemon stellatus. Podobnie jak większość roślin łodygowych, które wymagają intensywnego światła, aby dobrze się rozwijać w zbiorniku, ten gatunek wymaga również umiarkowanego do ciężkiego CO2 suplementacja. Hi-light oznaczałoby szybszą fotosyntezę dla roślin; dlatego potrzebowaliby więcej CO2. Wzrost jest znacznie szybszy, a nowe liście są bardziej energiczne z większą ilością CO2. Wszystkie rośliny korzystają z CO2 suplementacja w zbiorniku, chociaż rośliny hi-light lub hi-tech potrzebują jej bardziej niż większość. Staje się niezbędna do ich przetrwania w zamkniętym ustawieniu, takim jak akwarium.

Parametry wody

Umieść Pogostemon Stellatus w miękkiej wodzie z TDS w zakresie od 80 do 150. W przeciwieństwie do innych, bardziej wrażliwych roślin łodygowych, ta roślina może tolerować trudniejszą wodę. Wskazane jest zapewnienie bogatego podłoża, choć gatunek ten nie powinien mieć problemu z pobieraniem składników odżywczych z toni wodnej. Znacząco korzystają na regularnym dozowaniu makro i mikroelementów. Ta roślina będzie wykazywać blady wzrost, jeśli brakuje mikroelementów. Roślina ta jest często umieszczana w zbiornikach, ponieważ jest dobrym wskaźnikiem braku składników odżywczych w zbiorniku. Przestrzegaj ścisłego harmonogramu dozowania zarówno makro-, jak i mikro-nawozów. 

Utrzymuj temperaturę wody na poziomie 22-28 stopni Celsjusza, dobry poziom dla CO2 do rozpuszczenia w wodzie i do prawidłowego wzrostu rośliny. 

Sadzenie i pozycja w zbiorniku

Pogostemon stellatus może być używany jako roślina tła ze względu na swój rozmiar, ale ogólnie jest uważany za roślinę akcentującą. Od razu przyciągnie uwagę widza ze względu na swoją unikalną formę i fioletowy spód. Jest to jedna z bardziej popularnych roślin stosowanych w aquascapingu w stylu holenderskim. Biorąc pod uwagę jej rozmiar, roślina ta dobrze poradziłaby sobie w większych zbiornikach. 

 Przycinanie i konserwacja

Przycinanie tego gatunku, zwłaszcza w zbiornikach holenderskich, polega na przecięciu łodygi na pół, przesadzeniu do górnej części i usunięciu dolnej części z podłoża. Zdrowsza górna połowa nie powinna mieć problemu z kontynuowaniem wzrostu i wypuszczaniem nowych korzeni. Nie przycinaj jak żywopłot lub krzew. Musimy uważać, aby podczas cięcia nie uszkodzić pojedynczych liści.