Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Akwarium biotopu

Nasza ostatnia odsłona naszej serii stylów aquascaping pozwala nam zagłębić się w podwodny świat naszych ulubionych ryb. Podczas gdy celem większości aquascapes jest stworzenie estetycznej sztuki życia podwodnego, nasz ostatni blog dotyczy ryb i zapewnienia im akwarium, które jest jak najbliżej ich naturalnego środowiska. Od torfowisk czarnowodnych po słonawe zatoki, ten gatunek ma je wszystkie…

 

Akwarium biotopu

 

Jedną rzeczą, którą musisz zrozumieć i zaakceptować, kiedy rozpoczynasz projekt akwarium biotopowego, jest to, że to, co zamierzasz stworzyć, to odtworzenie naturalnego środowiska naturalnego zwierząt wodnych. Powoduje to często akwarium, które może wydawać się nieco inne od twojego biegu z młyńskiego akwarium. Prawdopodobnie skończy się to niechlujnym, niezorganizowanym i ciemno wyglądającym akwarium dla niewprawnego oka. Jednak jeśli zrobisz to poprawnie, będziesz mieć bardzo szczęśliwe zachowanie wyświetlania ryb, które być może nigdy nie widziałeś w standardowej konfiguracji.

 

Kiedy zdecydujesz, że chcesz stworzyć swój biotop, absolutnie najważniejszą rzeczą do zrobienia jest zbadanie wybranego przez ciebie gatunku - dokładniej, środowiska, w którym twoje ryby można znaleźć na wolności. Istnieją określone elementy ich środowiska, które należy zrozumieć, aby pomóc w stworzeniu najlepszego akwarium.

 

  • Życie w wodzie znalezione w tym specyficznym ekosystemie lub odcinku rzeki / jeziora. Ryby, ślimaki, krewetki powinny być odnotowane, a każda próba powinna obejmować właściwe gatunki.
  • Żywotność roślin jest ważna dla uzyskania odpowiedniego wyglądu. Co więcej, właściwy wybór roślin oferuje niektórym rybom miejsce do rozmnażania się lub wypasania, tak samo jak na wolności.
  • Identyfikacja właściwego substratu wybranego przez Ciebie środowiska i zapewnienie go w akwarium domowym ma kluczowe znaczenie dla gatunków zamieszkałych na dnie. 
  • Woda chemicznatry powinny być dopasowane. Można to zrobić za pomocą pewnych odżywek lub dodając określone drewno lub kamień do swojego aquascape.
  • Przepływ wody można często przeoczyć w akwarium domowym, jednak w przypadku akwariów biotopowych ważne jest, aby replikować to w celu promowania naturalnego zachowania mieszkańców zbiornika.
  • Temperatura wody odgrywa bardzo ważną rolę. W naturze ryby są wywoływane do rozmnażania w określonych porach roku, gdy temperatura wody spada lub wzrasta. Znajomość zachowania temperatury w twoim siedlisku pomoże w hodowli w twoim biotopie. 
  • Oświetlenie może spowodować lub złamać dobry biotop. Niektóre siedliska są głębokie w dżungli z bardzo małym promieniowaniem słonecznym docierającym do wody. 

 

Akwaria biotopowe przedstawiają aquascaperowi zestaw wyzwań, których nie ma żaden inny aquascape. Podczas gdy należy zwrócić szczególną uwagę na układ kamieni, roślin i drewna, celem jest osiągnięcie ekosystemu. Niektóre z najrzadszych tropikalnych ryb na świecie są pielęgnowane w akwariach i aby ponownie dać tym rybom szansę, ważne jest, aby dopasować je do habitatu. 

 

Heiko Bleher jest znany na całym świecie z książek o biotopach. Przez ponad 50 lat Heiko badał naturalne środowisko tropikalnych ryb i nauczał hobbystów, jak odtworzyć te środowiska w domowym akwarium. Niedawno zarówno Heiko, jak i jego żona Natasha wystartowali znakomicie Projekt Akwarium Biotopu. Ich celem jest stworzenie internetowej bazy danych gatunków ryb i informacji o ich biotopach. Posiadanie takiej bazy danych zapewni każdemu, kto chce zapewnić najlepsze środowisko dla swoich ryb, dostęp do nieocenionego banku danych.

 

Więc jeśli szukasz nowego wyzwania, zdecydowanie zalecamy zbadanie akwarium Biotopu. Nie tylko będziesz się starać, będziesz zapewniał naturalny, zdrowy dom dla twoich ryb. Ale zanim zaczniesz, pamiętaj o badaniu WSZYSTKIEGO.

To ładny przykład malezyjskiego biotopu potoku torfowego z czarną wodą 

stworzony przez Borko

Malezyjski potok blackwater

Bardzo ładny biotop Południowoamerykański stworzony przez "Wishmaster"

Wreszcie, oto bardzo dobry przykład płytkiego siedliska czarnomorskiej ze środkowego Rio Negro. Twórca James Sheen zbadał konkretny obszar zalanego lasu na obrzeżach miasta Barcelos, w stanie Amazonas w Brazylii