Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

@Seth_scapes stworzył tę mieszankę wynurzonych i zanurzonych roślin akwariowych.

Akwarium wypełnione wszelkiego rodzaju roślinami wodnymi autorstwa Jamesa Buttona

Wschodzący i podwodny wzrost roślin wodnych

Rośliny wodne są powszechnie dostępne w większości sklepów akwariowych i generalnie można je podzielić na dwa rodzaje: wschodzące i zanurzone. Te dwa terminy są definiowane przez to, jak uprawiamy te rośliny w akwarium.

 

W naturze rośliny, które postrzegamy jako rośliny wodne, najprawdopodobniej nie żyją w 100% pod powierzchnią wody. Podczas gdy niektóre rośliny to robią, znacznie częściej spotyka się nasze ulubione rośliny wodne rosnące na lądzie wzdłuż linii brzegowej i płytkich obszarach jezior, rzek, strumieni i płytkich stawów, a jednocześnie wystawione na naturalne światło słoneczne, gromadzące składniki odżywcze przez system korzeniowy i podłoże . Wiele z tych miejsc będzie narażonych na sezonowe podtopienia, zmuszając rośliny do w pełni wodnych warunków na krótki okres czasu. Jednak przez większość roku pod wodą zapuszczają się tylko ich korzenie.

Jest to bardzo powszechne na terenach zalewowych, gdzie rośliny przetrwają kilka miesięcy pod powierzchnią wody. Chociaż bez wątpienia przebywanie pod wodą przynosi korzyści, to ustawienie naraża rośliny na wiele zanieczyszczeń występujących w naturalnych ciekach wodnych. Musimy przyznać, że rzeczy mają inny charakter w porównaniu z zamkniętym środowiskiem akwarium. Nie jest dla nas praktyczne ciągłe zmienianie poziomu wody, dlatego musimy wybierać gatunki roślin zgodnie z układem i stylem akwarium, które planujemy.

Główną różnicę między tymi dwiema kategoriami można łatwo wyjaśnić. Rośliny wschodzące rosną nad powierzchnią wody, podczas gdy rośliny zanurzone rosną w słupie wody pod powierzchnią wody. Zwykle jest też różnica w cenie sprzedaży. Stworzenie warunków odpowiednich do uprawy roślin zanurzonych jest kosztownym procesem. Rosnące rośliny akwariowe są bardziej opłacalne i szybsze!

Przede wszystkim wyjaśnijmy powszechne błędne przekonanie.

„Rośliny uprawiane nad wodą nie przystosowują się do akwarium tak dobrze, jak rośliny uprawiane pod wodą”.

Zwykle, gdy roślina wodna z uprawy wschodzącej jest umieszczana pod wodą. W przeciwieństwie do roślinności zanurzonej, pierwotne liście wynurzających się roślin wodnych (wytwarzane w warunkach lądowych) stopią się. Nie rozumiejąc tego etapu adaptacji rośliny do nowego środowiska, wielu akwarystów szybko zakłada, że ​​erozja liści wskazuje, że ich nowe rośliny zawiodły. 

 

Warto jednak poczekać, aż ta sytuacja się rozegra. Cierpliwość to tajna broń aquascaperów.

 

Ten proces wymaga czasu i zawsze powinniśmy oczekiwać, że niektóre liście znikną. Nowe liście pojawią się, o ile zapewnimy pożywienie, a rośliny wodne będą dobrze zakorzenione w glebie. Nowo wypuszczone liście podwodne często kontrastują z oryginalnymi liśćmi o nieco innych kształtach i kolorach. Co dziwne, kiedy rośliny bardziej przyzwyczajone do wzrostu na suchym lądzie nad powierzchnią wody zanurzają się, tworzą nowe liście, które są bardziej zaokrąglone niż wcześniej. Świeże liście są całkowicie normalne i stanowią część procesu adaptacji.

 W zależności od rodzaju roślin wodnych – adaptacja przybiera różne formy.

 • Rośliny o długich łodygach (Rośliny łodygowe takie jak Rotala, Ludwigia, Limnophila, Myriophyllum) przystosowują się do warunków podwodnych.

 • Rośliny z rodzaju Hygrophila, Alternanthera przystosowują się dłużej niż powyższe. W środowisku o małej penetracji światła traci liście blisko podłoża.

 • W większości przypadków rośliny z rodzaju Cryptocoryne (który dotyczy zarówno roślin wschodzących, jak i zanurzonych) stracą liście (znana również jako „choroba Cryptocoryne”). Pomogłoby ściąć chore liście, zostawiając za sobą tylko kłącze - w ciągu kilku dni zaczną formować się nowe rośliny, w pełni przystosowane do warunków w akwarium.

 • Rośliny z rodzaju Echinodorus mogą szybko przystosować się do siedliska akwariowego w zależności od gatunku (barwne sztuczne odmiany hybrydowe trudniej się przystosowują). Najczęściej proces adaptacji rozpoczyna się od siatki na powierzchni liści i ostatecznie śmierci całej blaszki liściowej. W ciągu kilku następnych dni z rozety pojawia się nowy wzrost roślin, dostosowany do warunków w akwarium.

 • Rośliny z rodzaju Microsorum, Anubias - bez problemu przystosowują się do akwarium. Dzieje się tak, ponieważ ich rodzimym siedliskiem są brzegi rzek, strumieni i tereny podmokłe.

 

Powyższe informacje dotyczą akwariów odpowiednich dla każdego gatunku roślin. Odpowiednia moc oświetlenia (minimum 0.4W/l dla mniejszych akwariów), woda miękka-średnio twarda i pH 6.5-8, gleba żyzna i dwutlenek węgla. Przy dodawaniu do akwarium nowych wschodzących roślin należy zapewnić: CO2 znacznie wydłuży również czas regeneracji Twojej rośliny. Musimy wziąć pod uwagę, że wszystkie rośliny początkowo wyrosłe w warunkach wschodzących miały nieograniczony dostęp do atmosferycznego dwutlenku węgla. Sensowne jest tylko zapewnienie im dodatkowych CO2 aby zrekompensować to nowe siedlisko.

Emersowane rośliny dostępne w lokalnych sklepach rybnych są trwalsze niż rośliny uprawiane pod wodą.

 • Rosną w naturalnym świetle, co sprzyja szybkiej przemianie materii oraz odpowiednim poziomom enzymów i hormonów roślinnych, nieograniczonym dostępnością składników odżywczych w wodzie. To środowisko buduje energiczne, odporne rośliny, które można z powodzeniem wprowadzić do środowiska akwariowego.

 • Rośliny rosnące nad powierzchnią wody mają mocniejsze łodygi, co jest bardzo przydatne podczas transportu roślin od dostawcy do sklepu i ze sklepu do akwarium.

 • Posiadają znaczną ilość zmagazynowanych składników odżywczych, co przydaje się podczas adaptacji do nowego podwodnego środowiska.

 • Są wolne od chorób i pasożytów przenoszonych przez wodę. Koniec ze szkodnikami wjeżdżającymi autostopem do Twojego akwarium.

 • Wolny od trudnych do usunięcia zarodników glonów i sinic. Rośliny całkowicie wolne od glonów, pozostawiając kulę bitwy z algami na Twoim boisku. Jeśli zapewnisz odpowiednią pielęgnację, nie powinieneś widzieć w akwarium niechcianych glonów.

 

Najczęstsze błędy i problemy z adaptacją roślin, które składają się na mit, że rośliny nie potrafią skutecznie przystosować się do siedliska w akwarium:

 • Niecierpliwość: Usuwanie roślin, gdy ich stare liście obumierają. Zawsze daj czas na uformowanie się nowych wodnych liści.

 • Brak składników odżywczych: Umieszczenie nowych roślin akwariowych w sterylnych podłożach, takich jak zwykły żwir, nie wystarczy do utrzymania nowego wzrostu w okresie przejściowym.

 • Słaba filtracja: Nieodpowiednia filtracja może powodować gromadzenie się niechcianych materiałów i zachęca do tworzenia się glonów.

 • Nieodpowiednie oświetlenie: Rośliny potrzebują światła. Silne, stałe okresy oświetlenia są niezbędne do fotosyntezy, która ma kluczowe znaczenie dla wzrostu wszystkich roślin. Zbadaj wymagania swojej rośliny i użyj timera, aby określić odpowiednią długość i natężenie światła (fotoperiod)

 • Brak CO2: Rośliny wymagają dwutlenku węgla. Chociaż ryby wytwarzają niewielką ilość w twoim akwarium, to nie będzie to wystarczające dla większości roślin akwariowych. Zapewnienie co2 przyniesie znaczne korzyści roślinom w okresie przejściowym.

 • Nieregularne podmiany wody: Brak regularnych podmian wody szkodzi akwariom, ale przy dodawaniu nowych roślin konieczne jest cotygodniowe podmiany wody, aby utrzymać optymalne warunki.

 • Nieprawidłowe parametry wody: Podobnie jak ryby wymagają określonych warunków. Ph, temperatura i twardość to elementy, do których powinniśmy dążyć, aby zapewnić roślinom przejściowym wszystkie narzędzia potrzebne do rozwoju.

 Podsumowanie

Możliwe jest utrzymanie akwarium zarówno z podwodnym, jak i wynurzającym się wzrostem. Nowoczesny aquascaper może czerpać korzyści z dostępu do wysokiej jakości substratów, składników odżywczych, światła i CO2 zastrzyk. Tak więc, przy odrobinie myślenia przyszłościowego, możesz cieszyć się pięknym wyświetlaczem z różnymi rodzajami roślin.

Niektóre gatunki po założeniu wytwarzają nawet kwiaty, co może być bardzo satysfakcjonujące. Dlaczego nie try tworząc płytki aquascape w stylu stawu, który łączy zarówno wzrost zanurzony, jak i wynurzony. Ten projekt łączy obie kategorie, tworząc bardzo naturalną ekspozycję.