Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

plaga ślimaków

Plaga ślimaków w akwarium

Ślimaki są bez wątpienia jednymi z najbardziej przydatnych stworzeń w domowych akwariach, ponieważ są częścią ekipy sprzątającej. Pełnią bardzo pożyteczną funkcję w akwarium: zjadają martwe resztki roślin i resztki niezjedzonego pokarmu. Niemniej jednak ich plaga może być potencjalnie trudnym orzechem do zgryzienia, ponieważ jak wszystkie żywe stworzenia produkują kał, co ma wpływ na utrzymanie czystości akwarium, a co za tym idzie parametrów wody. Co więcej, tak wiele ślimaków sprawia, że ​​akwarium wygląda po prostu nieestetycznie, a ślimaki często wychodzą na zewnątrz. To prawdziwy problem ze ślimakami.

Najpopularniejszymi szkodnikami akwariowymi, które możemy spotkać w akwarium domowym, są głównie ślimaki pęcherzowe, malezyjskie trąbki i ramshorn. Ich nadmierna hodowla jest zwykle spowodowana przekarmieniem ryb akwariowych.

Plaga ślimaków w akwarium – jak z nią walczyć?

W akwarystyce znane są różne metody zwalczania ślimaków akwariowych. Poniżej przedstawiamy niektóre z najpopularniejszych wśród akwarystów.

1. Substancje chemiczne do zwalczania ślimaków

Sposób użycia jest prosty: wlej odpowiednią ilość preparatu do akwarium zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak ta metoda ma wiele wad. Siarczan miedzi, który zwykle znajduje się w preparacie, jest zabójczy dla ślimaków. Jednak gdy nasi niechciani goście zaczną umierać, ich martwe szczątki ulegną rozkładowi, zanieczyszczając nasz zbiornik. Stosując tę ​​metodę należy upewnić się, że preparat nie zawiera substancji szkodliwych dla innych ryb lub roślin.

2. Impreza warzywna

To popularna metoda. Wystarczy umieścić w akwarium na noc marchew, sałatę lub inne warzywa. Ślimaki mają osiąść na warzywie, a rano można wyjąć dużo ślimaków przyczepionych do przysmaku. Wadą tej metody jest niska wydajność. Pomyśl tylko… Ile ślimaków zmieści się na małym warzywku? A ilu z nich jest na tyle sprytnych, by w ogóle się na tym pogodzić? Aby skutecznie się ich pozbyć, czynność trzeba wielokrotnie powtarzać bez gwarancji powodzenia.

3. Pułapki na ślimaki

Pułapka to nic innego jak krążek, w który wkładamy przynętę, np. warzywo. Pułapki na ślimaki są łatwo dostępne w wielu kształtach i rozmiarach. Ślimak wchodzi do środka, ale nie może już wyjść. Jednak ponownie pojawia się pytanie: ile ślimaków będzie wystarczająco inteligentnych, aby wejść w pułapkę?

4. Ryby jedzące ślimaki

Szukając na forach odpowiedzi na pytanie, jakie ryby są wielkimi ślimakożercami, można natknąć się na gatunek zielonego rozdymka (Dichotomyctere fluviatilis). I faktycznie jest to bez wątpienia pies-ślimak. Jednak zabierając go do swojego akwarium, weź pod uwagę, że prędzej czy później zje populację ślimaka i co wtedy? Pamiętaj, że jest to agresywna i duża ryba, która lubi słoną wodę. Nie powinno się go więc trzymać w „zwykłym” akwarium.

Ale inna ryba to prawie idealny wybór. Mówimy o klaun loach (Chromobotia macracanthus), który na ogół żywi się różnymi pokarmami dla ryb, ale ślimaki są dla niego prawdziwym przysmakiem. Wysysa ślimaki z muszli. Bocje są rybami stadnymi, dlatego zaleca się wprowadzenie kilku osobników, w przeciwnym razie mogą wykazywać agresję. Ze względu na wielkość bocji klauna, powinien być trzymany w akwarium o długości minimum 100 cm. Bocji nie należy trzymać razem z krewetkami, z wyjątkiem obiadu.

klaun loach

5. Ślimaki jedzące ślimaki

Zwalczaj ogień ogniem - znasz to powiedzenie? Cóż, prawdziwa masakra populacji ślimaków to zdecydowanie Clea Helena (ślimak zabójca). Nawet kilka ślimaków-morderców wypuszczonych do akwarium może walczyć z całą plagą. Pytanie powstaje, gdy zastanowimy się, co będą jeść, gdy zaraza zniknie? Dlatego zaleca się wsypać 2-3 ślimaki asasynów do 50-100l wody. Kilka ślimaków nie zje od razu całej inwazji ślimaków w akwarium, ale powoli zmniejszy ich liczebność. Pamiętaj, że jeśli masz inne ślimaki ozdobne, np. z rodziny Ampullariidae, nie powinieneś używać ślimaka zabójcy, ponieważ będą one powoli wysysały inne ślimaki. Ten mięsożerny ślimak również nie powinien być używany w obecności krewetek.

Clea Helena

6. Ręczne łapanie

Ta metoda jest najmniej inwazyjna, ale wymaga dużo cierpliwości, jeśli plaga ślimaków w akwarium jest duża. Niemniej jednak należy podkreślić, że do ręcznej selekcji najlepiej używać pęsety, której wielkość można dopasować do wielkości ślimaków akwariowych, aby ułatwić ten proces. Nie zaleca się wyrywania ślimaków gołymi rękami.

7. Obniżenie temperatury zbiornika

Obniżenie temperatury zbiornika to dość kontrowersyjna metoda. Polega na obniżeniu temperatury wody do 12-13 stopni Celsjusza. W tak niskiej temperaturze ślimaki tropikalne nie będą w stanie wytrzymać i niektóre lub wszystkie zginą. Pamiętaj, że na niskie temperatury narażone są nie tylko ślimaki, ale wszystkie stworzenia, które potrzebują cieplejszej wody. Dlatego ta metoda jest zwykle stosowana w ponownie uruchamianych zbiornikach, które są duże i nie chcesz wymieniać podłoża.

Podsumowanie

Podsumowując, ślimaki w akwarium nie są złe. Pokazują nam, jak przebiega nasza ogólna pielęgnacja akwarium, a ich liczba wskazuje zwykle na nadmiar pokarmu dostarczanego rybom akwariowym. Oznacza to, że woda nie ma odpowiednich parametrów, jest więcej martwych roślin wodnych i nagle: gratulacje, właśnie stworzyłeś idealne warunki do rozmnażania się ślimaków. Jeśli zmniejszymy ilość pokarmu dla ryb, będzie to oznaczało, że ślimaki będą miały gorsze warunki hodowlane z powodu braku źródeł pokarmu. Dlatego zastanów się, czy warto usunąć z akwarium wszystkie ślimaki – w końcu są honorowymi członkami ekipy sprzątającej i w widoczny sposób ostrzegają o przekarmieniu ryb.