Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

tetra ryb

Zmiana wody w akwarium

To jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, które należy wykonywać w akwarium. W akwariach w wyniku rozkładu odpadów organicznych, zapłodnienia i wydalania odchodów przez zwierzęta mogą kumulować się szkodliwe substancje lub związki powodujące nadmierny wzrost glonów. Częściowe podmiany wody mają na celu usunięcie nadmiaru wody, a także pomoc w utrzymaniu parametrów na poziomie odpowiednim dla zdrowych ryb i roślin. Podmianę wody należy wykonywać raz w tygodniu, co pomaga usystematyzować pielęgnację akwarium słodkowodnego, kontrolę parametrów i nawożenie roślin.

 

Regularna wymiana wody to czynność ściśle powiązana z kilkoma innymi czynnościami, które utrzymują zbiornik w czystości. Dokonujemy cotygodniowych podmian wody w celu poprawienia parametrów wody, częściowego usunięcia brudnej wody w zbiorniku i zastąpienia jej nową wodą oraz usunięcia derbów roślin lub ryb. Zanim do tego przystąpimy, należy przeprowadzić odpowiednie testy, aby określić stan akwarium. Jeśli nie ma problemów z glonami w akwarium, wystarczy zmierzyć pH, KH i GH. Jeśli jednak mamy problem z nadmierną ilością glonów, należy dodatkowo zmierzyć PO4, NO3 i Fe.

 

Ważne jest, aby przed podmianą wody wyłączyć grzałkę i filtr.

 

Ilość uzupełnianej wody zależy od aktualnego stanu zbiornika i powinna wynosić 20-50%. W przypadku problemów z glonami stosuje się większe podmiany, a jeśli ze zbiornikiem nie dzieje się nic złego, ryby i rośliny są zadowolone, podmiana wody oscyluje w okolicach 30%. W przypadku nowego akwarium podmiany wody powinny być większe i jeszcze częstsze ze względu na obieg azotu.

Sama podmiana wody to nie tylko spuszczenie wody i jej uzupełnienie. Zanim zaczniemy, szyba akwarium powinna zostać dokładnie oczyszczona z glonów. Glony, które po takiej operacji unoszą się w wodzie akwariowej, zostaną częściowo usunięte wraz z wodą wylewaną z akwarium.

Kolejną czynnością opiekuńczą wykonywaną podczas podmiany wody jest usuwanie mułu z dna. W jej trakcie należy zassać leżący na dnie muł, odchody i resztki roślinne. W przypadku podłoży dla roślin lub krewetek dobrze sprawdzi się wąż o małej średnicy (9-12 lub 12-16 mm), który podczas spuszczania wody ze zbiornika trzeba energicznie pomachać po dnie, co spowoduje zabrudzenie na dno do przyklejenia się i zassania przez wąż.

W akwariach z dużą ilością roślin są one przycinane podczas podmiany wody, czyli skracane i kształtowane (dowiedz się więcej o prawidłowym przycinaniu roślin TUTAJ). Unoszące się w wodzie fragmenty roślin należy podczas podmiany odessać.

Jeśli do podmian wody używamy wody z kranu, bardzo prawdopodobne jest, że odparowująca woda pozostawia na szybie akwarium osad wapniowo-magnezowy na granicy lustra wody, czyli tzw. kamień. Podczas podmiany wody można ją wstępnie usunąć mechanicznie żyletką, a następnie przetrzeć ręcznikiem papierowym nasączonym octem, który doskonale usuwa nalot.

W przypadku dużych akwariów podmianę wody można ułatwić, wykorzystując do odprowadzania wody wąż ogrodowy, którym można na przykład przelać wodę ze zbiornika do najbliższej toalety lub zlewu. Tym samym wężem nową wodę można wlać do akwarium, jeśli jest on podłączony do miejsca słuchawki prysznicowej lub do kranu po zastosowaniu odpowiedniej przejściówki.

Po każdej podmianie należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniego uzdatniacza wody, który neutralizuje metale ciężkie, amoniak i chlor oraz inne substancje mogące zaszkodzić rybom. Dodatkowo zaleca się uzupełnienie wody w zbiorniku w pożyteczne bakterie odpowiedzialne za czystość wody.

Wyrobienie w sobie nawyku regularnych podmian wody pomoże uporać się z wieloma problemami i poprawić kondycję ryb, roślin oraz jakość wody w akwarium. Wraz z wymianą wody w zbiorniku usuwasz również zanieczyszczenia występujące w wodzie akwariowej, np. odchody rybne i jednocześnie wspomagasz filtrację. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o filtracji i mediach filtracyjnych w akwariach, z przyjemnością przedstawiamy Ci nasze Przewodnik po filtracji w akwarium.

Warto wspomnieć, że wiele gatunków ryb występujących w naszych akwariach bardzo pozytywnie reaguje na taką świeżą wodę, często rozpoczynając tarło.

Jak widać, regularne podmiany wody w akwarium są niezbędne dla żywych roślin, ryb i ogólnie chemii wodytry. Wielu właścicieli akwariów twierdzi, że ta aktywność jest niezbędna do utrzymania zrównoważonego ekosystemu akwariowego w zbiorniku i prawdopodobnie mają rację. Wykonywanie rutynowych podmian wody z pewnością nagrodzi Cię czystą wodą i szczęśliwymi mieszkańcami Twojego akwarium.