Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

żwir akwariowy

Podłoża akwariowe

Odpowiednie podłoże do akwarium to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o prawidłową hodowlę ryb i utrzymanie ich w należytej czystości. Dowiedz się więcej o tym, jakie podłoże akwariowe wybrać, aby lepiej hodować rośliny!

 

Jaki żwir do akwarium?

Inwestując w dobry żwir do akwarium, zdecydowanie poprawisz jakość życia ryb i roślin akwariowych. Wybór odpowiedniego podłoża do akwarium determinuje nie tylko odpowiednie warunki, ale także estetykę każdego zbiornika. Zanim jednak zdecydujesz, jaki żwir wybrać dla swoich ryb i roślin, koniecznie zapoznaj się z rodzajami podłoża i możliwościami, jakie daje każdy z nich. Jakość piasku lub żwiru, który wybierzesz jest bardzo ważna, będzie miała wpływ na rozwój roślin akwariowych, pH i inne parametry wody. Niezawodny produkt ochroni akwarium przed namnażaniem się szkodliwych bakterii, a także zapewni prawidłową i podstawową równowagę – a od tego zależy każdy miłośnik akwarystyki.

Żwir to zdecydowanie najczęściej wybierane podłoże do prawie każdego akwarium. Używają go zarówno zaawansowani hodowcy, jak i amateur miłośnicy akwarium. To dobry wybór, ponieważ większość roślin bardzo dobrze się ukorzenia, najlepiej sprawdza się podłoże o wielkości ziarna od 1 do 3 mm. Oczywiście nie ma odpowiedzi na pytanie: jaka granulacja będzie najlepsza dla każdego akwarium - wszystko zależy od tego, co chcesz w nim uprawiać, jednak dla bezpiecznej granulacji dla wszystkich ryb dennych, oscylacje w zakresie 3 do 10 mm. Pamiętaj, że ściółka o ziarnistości 3 - 10 mm będzie miała gładkie krawędzie, więc będzie odpowiednia dla wszystkich Twoich ryb.

Generalnie należy wyróżnić trzy rodzaje żwiru, które są zalecane do większości akwariów.:

- żwir kwarcowy

To pospolite podłoże jest zwykle szarawe lub białe w odcieniu, dzięki gładkim krawędziom będzie idealne dla ryb przydennych. Jasne podłoże pięknie kontrastuje z mocno zarośniętym akwarium.

-rzeczny żwir

Zwykle można go znaleźć w naturalnych kolorach szarym, zielonkawym i czerwonym. Wygląda bardzo naturalnie. Dzięki wielokolorowości można go bardzo łatwo dostosować wizualnie do środowiska wodnego i roślin w akwarium.

-żwir bazaltowy

To jest czarny żwir. Ciemny żwir bazaltowy jest idealny do akwarium słodkowodnego ze względu na swój estetyczny wygląd. Z reguły bazalt to materiał o dość ostrych krawędziach, który może zranić ryby denne. Dlatego decydując się na podłoże bazaltowe, upewnij się, że jego krawędzie są zaokrąglone. Takie podłoże z pewnością podkreśli urodę jasnych ryb.

 

Jakie podłoże do akwarium ogólnego?

Najpopularniejszymi podłożami do ogólnego akwarium są podłoże żwirowe lub piasek. Piasek ma przyklejony kawałek „nieodpowiedniego podłoża do zbiornika na wodę”, ale jak się okazuje – to nieprawda, chodzi o to, żeby wybrać piasek dobrej jakości. Piasek drobnoziarnisty będzie o wiele lepszym rozwiązaniem niż piasek gruboziarnisty, ponieważ piasek gruboziarnisty może odciąć dopływ wody do korzeni roślin, nie dostarczając im cennych składników odżywczych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju, wtedy rośliny, które wyhodujesz w swojej wodzie zbiornik może zacząć gnić, a wraz z nim - cała roślina może umrzeć.

Podłoże wulkaniczne to również bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o kompletne wyposażenie danego zbiornika. Wulkaniczne podłoże charakteryzuje się bardzo ciekawą kolorystyką, a poza tym jest bogate w mikro i makroelementy, które mogą znacząco wzbogacić ekosystem całego zbiornika. Warto wiedzieć, że takie wulkaniczne podłoże jest również świetnym filtrem biologicznym do akwarium, dzięki czemu cały zbiornik jest znacznie czystszy.

Szczerze mówiąc, wybór odpowiedniego podłoża do akwarium to nie lada wyzwanie, ponieważ przy podejmowaniu decyzji o tym, jakie podłoże będzie odpowiednie dla Twojego akwarium, nie chodzi tylko o estetykę. Prawidłowo dobrany żwir lub piasek to świetna podstawa dla żywych roślin, która wspomoże ich prawidłowy rozwój i zapobiegnie rozwojowi szkodliwych bakterii i mikroorganizmów w obsadzonym zbiorniku. Wybór podłoża do akwarium jest niezwykle ważny, ponieważ w głównej mierze warunkuje optymalny rozwój każdego żywego organizmu. 

 

Jakie podłoże do akwarium roślinnego?

Granulacja, która jest szczególnie polecana do akwariów roślinnych powinna wynosić od 2 do 10 mm, gdyż takie wartości pozwalają na prawidłowe ukorzenienie żywych roślin akwariowych. Piasek drobnoziarnisty jest postrzegany przez wielu akwarystów jako nieodpowiednie podłoże akwariowe do akwariów roślinnych, ale warto zwrócić uwagę na gatunki ryb, które uwielbiają zakopywać się w piasku – dzięki temu drobny piasek z łatwością można zastosować w akwarium.

Jeśli zdecydujesz się pokryć podłoże swojego zbiornika roślinnego żwirem, to wiedz, że jeśli planujesz umieścić w nim rośliny akwariowe o dość rozległych korzeniach, zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na uziarnienie podłoża akwariowego – im większe kamyki, tym lepiej dla roślin silnie ukorzenionych. Warto również wiedzieć, że wyłożenie akwarium samym żwirem nie nadaje się do zbiornika roślinnego, zaleca się wzbogacenie go kulkami nawozowymi lub innymi formami nawozów - takimi jak patyczki czy tabletki. Na samym początku dobrze jest odpowiednio odżywić podłoże, najlepiej jednak robić to w równych odstępach, dostosowując ułożenie do potrzeb konkretnych rodzajów i gatunków roślin. Tak bogate w składniki odżywcze podłoże z pewnością pozwoli Twoim roślinom zdrowo rosnąć.

 

Jak przygotować podłoże pod akwarium?

Bez względu na źródło i rodzaj podłoża, przed umieszczeniem w akwarium należy je dokładnie wyczyścić. W tym celu piasek lub żwir należy dokładnie spłukać, a czasem zagotować. Wyjątkiem są podłoża do akwariów roślinnych, których nie należy płukać przy zakładaniu akwarium, chyba że producent zaleci inaczej. Podłoża w akwariach ogólnych należy okresowo czyścić odmulaczem, który usuwa lekkie zabrudzenia z dna bez przesuwania żwiru. Najlepiej połączyć to z podmianą wody. Czasami stosuje się również filtr podżwirowy, który odmula podłoże podczas codziennego funkcjonowania zbiornika. Odpowiednio przygotowane podłoże to takie, które posiada odpowiednią ilość mikro i makroelementów, można je samemu skomponować, lub użyć gotowych podłoży, które zyskują coraz większą popularność ze względu na efekty, jakie można osiągnąć w swoim zbiorniku wodnym przy pomocy gotowe materiały.

Podłoża aktywowane

Większość podłoży do akwariów roślinnych ma jedną wspólną cechę, jest to podłoże na bazie gliny. Ten naturalny materiał podłoża jest doskonałym podłożem dla KAŻDEGO zbiornika, ponieważ glina pochłania i zatrzymuje toksyny, pomagając w ten sposób utrzymać jakość wody. Glina ma również zdolność pobierania składników odżywczych z wody i wprowadzania składników odżywczych do korzeni roślin. Ta szczególna zdolność gliny jest zawsze doceniana, ale nie jest niezbędna. Ponadto podłoże aktywne do akwarium zawiera nawozy dla roślin, posiada optymalną granulację dla wzrostu korzeni oraz utrzymuje pożądaną twardość i niskie pH wody. Takie podłoże zwykle utrzymuje się przez pewien czas. Bardzo dobrze wpływa na wygląd i tempo wzrostu żywych roślin. Dzięki kluczowym składnikom odżywczym zawartym w takim podłożu rozwój roślin jest nieporównywalnie lepszy niż przy zastosowaniu zwykłego żwiru bez żadnych dodatków. Wiele z nich zawiera szereg minerałów, redukuje KH i GH, stabilizuje pH, klaruje wodę i wspomaga filtrację biologiczną dzięki swojej szorstkiej strukturze, idealnej do kolonizacji przez pożyteczne bakterie. Takie podłoża posiadają szereg właściwości filtracyjnych i sorpcyjnych oraz są bezpieczne dla żywych roślin i zwierząt. Należy uważać na podłoża aktywowane podczas zakładania akwarium biotopowego, ponieważ takie podłoża absorbują między innymi związki humusowe, które są niezbędne np. dla biotopu wód czarnych. Innym przykładem jest biotop afrykańskiego jeziora, w którym pH powinno być wyższe niż w ogólnym akwarium, aby zapewnić najlepszy rozwój pielęgnic afrykańskich. Dlatego zalecamy stosowanie podłoży odpowiednich do naturalnego siedliska, które chcemy odzwierciedlić, ponieważ podłoże ma duży wpływ na parametry wody.

 

Jak widać, istnieją różne podłoża, które można stosować zarówno w akwariach rybnych, jak i roślinnych. Chociaż w przypadku akwariów biotopowych podłoże jest związane z naturalnym środowiskiem ryb, to w ogólnych akwariach podłoże zależy od osobistych preferencji właściciela. Jakie są Twoim zdaniem najlepsze materiały na podłoża? Szukamy twojego krzyku!