Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Bioasekuracja w domowym akwarium

W domowych akwariach często borykamy się z wszelkiego rodzaju chorobami naszych mieszkańców. Konsekwencją jest często stosowanie leków, straty w obsadzie i gorszy stan roślin. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto dowiedzieć się, czym jest pojęcie bioasekuracji.


Bezpieczeństwo biologiczne to praktyki i procedury mające na celu zapobieganie wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, bakterii, wirusów, grzybów, pasożytów, wodnych raków inwazyjnych, ryb i skorupiaków.


Podstawową zasadą bioasekuracji jest dezynfekcja rąk, sprzętu, zwierząt i roślin.

Dezynfekcja jest jedną z metod ogólnej profilaktyki w hodowli ryb, która polega na przestrzeganiu zasad higieny poprzez stosowanie naturalnych metod oraz stosowanie myjek lub środków biobójczych. Jego zadaniem jest niszczenie drobnoustrojów poprzez oddziaływanie na struktury komórkowe lub funkcje metaboliczne. Celem tych zabiegów jest zapobieganie powstawaniu i rozwojowi choroby. Może być wykonywany przy użyciu metod chemicznych i fizycznych takich jak: ekspozycja na wysoką temperaturę, ozon, ekspozycja na promienie ultrafioletowe, czyszczenie mechaniczne, suszenie, bezpośrednie naświetlanie promieniami słonecznymi.


Zawsze powinniśmy zdezynfekować ręce przed rozpoczęciem pracy w naszych akwariach. Najlepiej przy użyciu specjalnych alkoholowych środków dezynfekujących. Dotyczy to w szczególności: wędkarze które mogą nanosić na ręce lub pod paznokcie niebezpieczne patogeny ze środowiska naturalnego. Wyposażenie akwariowe, takie jak siatki używane w innym zbiorniku lub filtry lub grzałki, najlepiej przed użyciem zdezynfekować poprzez wyparzanie we wrzącej wodzie. Należy pamiętać, że do każdego z akwariów należy używać osobnych narzędzi do przycinania, aby uniknąć przenoszenia drobnoustrojów. W domu najlepiej i najtaniej czyścić akwaria roztworem kwasu cytrynowego, który można kupić w każdym sklepie spożywczym. Kwas cytrynowy należy najpierw rozpuścić w gorącej wodzie. Następnie spryskaj powierzchnię akwarium, wyszoruj mechanicznie i dokładnie spłucz wodą. Ponadto kwas cytrynowy doskonale usuwa osady z kamienia.


Jeśli pozwala nam na to nasz budżet, do dezynfekcji wody najlepiej nadają się lampy UV. Wiele firm produkujących filtry akwariowe oferuje filtry kubełkowe z wbudowanymi lampami. Poprzez napromieniowanie dezaktywują mikroorganizmy w przepływającej wodzie.

 Ryby najlepiej importować z zaufanego miejsca od zaufanego sprzedawcy. Nowe okazy przed wprowadzeniem do akwarium ogólnego należy umieścić w zbiorniku kwarantannowym.
Okres kwarantanny to minimum 4 tygodnie. Jest to czas, w którym większość możliwych patogenów ujawni swoją obecność. Ważne jest obserwowanie zachowania podopiecznych. Wszelkie objawy chorobowe, takie jak np.: utrata barwy, ocieranie się o siebie lub zbiornik, nagromadzenie na powierzchni lub odpływ z filtra, upośledzenie ruchliwości, pojawienie się białych kropek w przypadku ospy rybiej (Ichthyophthirius multifiliis) oznacza, że ​​nie powinniśmy przenosić osobników do zbiornika ogólnego. W takim przypadku należy rozpocząć leczenie.


Rośliny są kolejnym nosicielem chorób. Kiedy kupujesz lub dostajesz rośliny od znajomych, nigdy nie wiesz, co na nich jest. Dezynfekcja flory akwariowej nie jest łatwa. Miękkie struktury roślinne są szybko niszczone. Jednym z najlepszych sposobów na odkażenie roślinności jest użycie ozonu. Ta metoda nie jest zbyt zaawansowana w domu. Najprostszym rozwiązaniem jest dokładne wypłukanie roślin w naczyniu z wodą akwariową i sprawdzenie na nowej dekoracji ślimaków, jaj innych ryb lub skorupiaków. Niestety nie jest to sposób na zapewnienie skutecznej ochrony.


Dużą uwagę należy również zwrócić na jedzenie. Powinien być odpowiednio dobrany do potrzeb żywieniowych ryb, a także odpowiednio przechowywany. Kupując żywność, zwróć uwagę, czy opakowanie jest otwarte, podarte lub brudne. Takich nie należy kupować. Nie podawać żywności przeterminowanej, odbarwionej lub o zmienionym wyglądzie lub zapachu. Nie kupuj jedzenia z wyprzedzeniem. Pamiętaj, że karmienie ryb przeterminowaną paszą nie zaoszczędzi Ci pieniędzy, ale narazi je na choroby i niedobory witamin. Trzymaj żywność z dala od gryzoni, myszy i ich odchodów, które przenoszą wiele niebezpiecznych patogenów. W przypadku żywej żywności ważne jest jej pochodzenie, ponieważ łatwo ulega skażeniu. Ponadto ryby nie należy przekarmiać, lepiej ją zagłodzić niż przekarmiać. Jednodniowy post w tygodniowym cyklu żywieniowym oczyszcza układ pokarmowy, zapobiega stłuszczeniu narządów i korzystnie wpływa na ogólną kondycję.

Ważnym elementem w zapewnieniu dobrostanu ryb są parametry wody. Dobrze by było, gdyby były przystosowane do hodowanych przez nas zwierząt. Trzymanie ryb w nieodpowiednich warunkach przyczynia się do ich krótszego życia, karłowatości i spadku rozrodu. Korzystając z wody z miejskiej sieci wodociągowej nie jesteśmy narażeni na ataki szkodliwych mikroorganizmów. Do uzyskania odpowiednich warunków stosuje się filtry odwróconej osmozy lub wody deszczowej.

Kolejnym aspektem są goście odwiedzający. W trosce o bezpieczeństwo naszego akwarium powinniśmy ograniczyć kontakt tylko do podziwiania przez widzów. Naszym zadaniem, jako akwarystów, jest również edukacja i zapoznawanie wszystkich domowników z zasadami bioasekuracji.


Stosowanie powyższych zasad powinno stać się naturalnym nawykiem każdego akwarysty. Dzięki temu będziemy mogli dłużej cieszyć się naszymi zwierzętami, ich dobrą kondycją i świetnością, osiągniemy większy i szybszy wzrost oraz lepszy sukces rozrodczy.