Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

tetra ryb

Łatwe rośliny akwariowe dla początkujących

„Łatwe” w akwarium roślinnym powinno oznaczać mniej pracy, a nie mniej piękne. Dotyczy to zwłaszcza roślin akwariowych. Istnieje spora lista pięknych roślin akwariowych dla początkujących, które odpowiednio umieszczone w obsadzonych zbiornikach mogą stać się centralnym punktem całej ekspozycji. Chociaż „Łatwy” oznacza mniej pracy, nie oznacza to, że możesz go lekceważyć. 

 

Istnieją różne kryteria, które należy spełnić, aby żywe rośliny akwariowe można było uznać za „łatwe”. Rośliny akwariowe dla początkujących powinny wymagać jedynie umiarkowanego oświetlenia. Początkujące rośliny akwariowe również nie powinny być wybredne na podłożach i nie powinny wymagać CO2 iniekcji, chociaż suplementacja dwutlenkiem węgla naprawdę jest korzystna dla wszystkich roślin akwariowych słodkowodnych. Roślina nie powinna być wymagająca, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Roślina powinna nie tylko przetrwać w środowisku pozbawionym tego wszystkiego, ale także dobrze prosperować. Choć na rynku jest wiele np. nawozów płynnych, to im mniej wydaliśmy, tym więcej oszczędzamy w kieszeni.

Termin Hi-tech jest nadawany akwariom roślinnym z CO2 zastrzyk lub suplementacja. Zbiorniki te mają zwykle odpowiednie oświetlenie o dużej mocy i szybko rosnące rośliny. Low-Tech jest podawany do akwariów roślinnych bez żadnych CO2 suplementacja. Zbiorniki te wymagają słabego oświetlenia, wystarczającego do przeprowadzenia przez rośliny fotosyntezy. Ale ile światła wystarczy? Stara metoda polegała na dostarczaniu 1 wata światła na galon. W dzisiejszych czasach, ze względu na wzrost natężenia światła LED, które zapewniają jaśniejsze oświetlenie w porównaniu do swojej mocy, należy mierzyć to w lumenach. 15-25 lumenów o temperaturze barwowej 6500-7200 K na litr powinno wystarczyć. Jeśli terminy stają się mylące, sprawdź opakowanie światła. Jest tam wskazany. 

 Większość roślin z poniższej listy to tak zwane rośliny o słabym oświetleniu iz tego powodu prawie każda roślina akwariowa z tej listy jest rośliną wolno rosnącą. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji staną się równie piękne, jak inne wymagające tego rośliny CO2. Ok, w końcu przedstawimy Wam listę najlepszych roślin akwariowych dla początkujących!

 

Anubias Barteri „Nana”

Roślina ta jest prawdopodobnie najbardziej znaną ze wszystkich roślin należących do grupy low-tech. Powodem jest to, że są to rośliny o słabym oświetleniu i wymagają bardzo mało światła i bardzo mało opieki, aby dobrze się rozwijać i zachować piękno. Ta roślina byłaby idealnym punktem centralnym lub idealna do akcentowania korzeni i skał, ponieważ nie potrzebuje podłoża do rozwoju. Wystarczy przymocować go do kawałka drewna lub skały. W rzeczywistości roślina umrze, jeśli posadzisz ją na podłożu. Kłącza muszą być wystawione na działanie wody, w przeciwnym razie się stopią. Będąc roślinami w strefie środkowej lub na pierwszym planie, najlepsza pozycja byłaby dokładnie w centralnej części i nieco z przodu.

 

Paproć Jawajska

Podobnie jak rodzina Anubias, paproć jawajska ma obecnie wiele odmian. Niektóre są bardziej wrażliwe niż inne, ale wszystkie mają jeden wspólny czynnik. Wszystkie odmiany paproci jawajskiej mogą dobrze się rozwijać w słabym świetle, co czyni je doskonałą rośliną dla początkujących. Podobnie jak rodzina Anubias, paproć jawajska ma kłącza, które gniją po zasadzeniu w podłożu. Przywiąż lub przyklej te rośliny do drewna lub skał. Wydłużone liście tej rośliny akwariowej sprawiają, że jest to świetna roślina śródziemna. Przymocowane do wystarczająco wysokiego ukształtowania terenu mogą również sprawić, że będą one również idealnymi roślinami tła. Niektóre warianty tej rośliny to wąski liść, Windelov, Trident i filipińska paproć jawajska.

 

Krasnolud Sag

Jest to prawdopodobnie najpopularniejsza roślina dywanowa do akwarium roślinnego low-tech. Ta żywa roślina akwariowa pozostanie mała w słabo oświetlonym zbiorniku bez co2. Z łatwością tworzą efekt dywanu i będą rosły na każdym podłożu. Większe czołgi dałyby im większą przestrzeń do pokazania swoich umiejętności dywanowych. Ciekawym aspektem roślin, które są obecnie dostępne, jest to, że gdy są dostarczane co2 i jasne światło, przypominające trawę liście rosną. Roślina traci wygląd dywanu, ale jaśniejsze warunki powodują szybki wzrost.

 

Amazoński Miecz

Chociaż nieco duży dla większości aquascapes, Miecz Amazonki jest pod każdym względem królem roślin śródziemnych. Mocna roślina i idealna roślina do dużego ogrodu wodnego. Bez problemu radzi sobie w warunkach słabego oświetlenia. Amazon Sword to jedna z najpopularniejszych roślin wodnych dostępnych w lokalnym sklepie rybnym.

 

Miecz z łańcuchem karłowatym

Te małe rośliny miecza można sadzić w kępach, aby stworzyć kontrast z wysokimi roślinami w twoim akwarium. Mogły również pełnić funkcję roślin dywanowych większych zbiorników. CO2 jest doceniane, ale nie jest konieczne. Rośliny te rozwijają się zarówno przy słabym, jak i przy wysokim oświetleniu. Nie myl z brazylijskim Microswordem, ponieważ ten ostatni jest o wiele bardziej czuły, jeśli chodzi o oświetlenie.

 

Kryptokoryna Wendtii

Kryptokoryny od dłuższego czasu są podstawą tego hobby. Była to jedna z pierwszych roślin wodnych powszechnie stosowanych w akwarium. Wydłużone liście tworzą brązowe rozety. Nowe liście rośliny wprowadzone do jaśniejszych warunków mają różowawy kolor. Najlepiej brane pod uwagę rośliny środkowe i stosowane w większych akwariach w celu uzyskania optymalnych rezultatów.

Ludwika Repens

Jest to jedna z 2 roślin łodygowych znajdujących się na tej liście, chociaż istnieją dziesiątki roślin łodygowych, które mogą rozwijać się w niskich CO2 i słabo oświetlone akwaria. Powodem jest wyjątkowa zdolność tej rośliny do zmiany koloru liści w zależności od otrzymywanego światła. Z tego powodu Ludwigia Repens jest często wykorzystywana jako roślina akwariowa tła. Przy słabym oświetleniu rzuca ciemnozielony. Dostosuj trochę światło, a łatwo da jasnozielone lub żółtawe liście. Umieszczenie rośliny w średnim lub nawet dużym oświetleniu da czerwone liście. Dobrą rzeczą jest to, że światło różni się intensywnością na różnych poziomach zbiornika. Roślina może mieć zielone liście, gdy jest jeszcze niska, jasnozielone liście pośrodku i czerwone liście, gdy osiągnie szczyt. Dlatego ta atrakcyjna roślina sama w sobie stanowiłaby bardzo kolorową roślinę tła. Jeśli chcesz przeczytać więcej o tej pięknej, kolorowej roślinie, zajrzyj do naszego innego artykułu TUTAJ o firmie Ludwigia mini sp. z o.o. super czerwony!

 

Ziele perłowe

Te maleńkie rośliny łodygowe są dość odporne. Te rośliny akwariowe wymagają trochę średniego oświetlenia, aby dobrze się rozwijać, a ryzykowanie trochę większej ilości światła będzie tego warte. Ta roślina jest idealna jako krzewy w Twoim akwarium. W odpowiednich warunkach zobaczysz optymalny wzrost, ale oznacza to, że musisz stale przycinać liście. To ostatecznie zadziała jako zaleta, ponieważ roślinę można następnie ukształtować we wszystko, co podyktuje twoja wyobraźnia i umiejętności. W jasnym świetle i z CO2 wtrysku, Pearlweed może nawet stać się bardzo bujną rośliną dywanową. Z zaniedbaniem stanie się zagrożeniem, ponieważ z łatwością przejmie akwarium.

 

Mech Jawajski

Wielu doświadczonych akwarystów powiedziałoby, że kiedy już dostaniesz Java Moss do swojego zbiornika, nie da się go usunąć. To świadectwo tego, jak wytrzymała i płodna rośnie Java Moss. Przetrwa różne warunki, ale będzie się dobrze rozwijać w akwariach o słabym oświetleniu, a nawet w niektórych konfiguracjach o średnim oświetleniu. Przywiąż ten mech do dryfującego drewna lub skał, aby uzyskać bardziej naturalny i postarzały wygląd w swoim posadzonym zbiorniku. Po ustanowieniu mech Java będzie wymagał ciągłego przycinania, aby utrzymać go na miejscu. Ta roślina akwariowa jest inwazyjna. To będzie try wydusić inne rośliny, jeśli tylko nadarzy się okazja. Dostanie się nawet do filtrów i małych szczelin w krajobrazie. Jeśli tak jak my interesujesz się mchem, odwiedź nasz blog o Cboże narodzenie mech or Jak założyć mossarium!

Kluczem do sukcesu w sadzeniu roślinnym Low-Tech jest najmniej omawiany aspekt tego hobby – temperatura (26-30 stopni Celsjusza). Ustaw odpowiednią temperaturę wody, a napotkasz mniej problemów. 

Regularne cotygodniowe podmiany wody od 30% do 70% powinny być przeprowadzane, aby zachować najlepszą jakość wody… regularnie!