Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Jak obniżyć temperaturę wody w akwarium?

W upalne dni wielu z nas, patrząc na akwaria, zazdrości naszym rybom, które nieustannie pływają w wodzie. Kto nie chciałby pływać w basenie zamiast siedzieć w pracy lub w przegrzanym salonie? Czy naprawdę jest tak komfortowo dla ryb? Może w upalne dni konieczne jest obniżenie temperatury wody w akwarium?


Wyższa temperatura oznacza mniej tlenu w wodzie

Pamiętaj, że największą ilość rozpuszczonego tlenu obserwuje się w rwących i zimnych potokach górskich. Wraz ze wzrostem temperatury spada poziom tlenu w wodzie. Ten problem dotyczy każdego środowiska, od stawu po domowe akwarium. Nie każdego z nas stać na klimatyzację w domu czy w mieszkaniu, a w ciepłe letnie dni temperatura w pokojach często przekracza 30⁰C.

Większość ryb przystosowana jest do życia w środowisku o temperaturze 24 - 26⁰C i takie ryby uważamy za "standard" w akwariach. Niektóre gatunki preferują chłodniejsze wody, np. tęczówki, Notropis chrosomus (18 - 22⁰C), inne: np. paletki czy bocje preferują cieplejsze wody (26 - 30⁰C). Ryby są w stanie w pewnym stopniu przystosować się do temperatur innych niż te żyjące w ich naturalnym środowisku dla decades. Jednak zwykle wpływa to na ich zachowanie, żerowanie i oczekiwaną długość życia.


Ciepło właściwe wody


Bez wątpienia woda to naprawdę niesamowita substancja chemiczna. Godzinami można mówić o wiązaniach wodorowych, strukturze dipolowej, świetnych właściwościach rozpuszczalnika itp. Niestety (z naszego punktu widzenia) ma też bardzo dużą pojemność cieplną, czyli ciepło (energię) potrzebne do zmiany jednej jednostki temperatury jedna jednostka masy. Podsumowując, chcąc podnieść lub obniżyć temperaturę wody o 1⁰C, musimy włożyć w to dużo energii. Istnieje wiele sposobów na obniżenie temperatury wody. Przedstawmy najpopularniejsze z nich, od podstawowych do zaawansowanych.


Sposoby na obniżenie temperatury wody w akwarium

-Zacienienie powierzchni akwarium - jeśli zbiornik jest w stałym i bezpośrednim kontakcie ze światłem słonecznym
-Otwieranie pokryw w zbiornikach - parująca woda oddaje ciepło do otoczenia. Wiele osób lekceważy ten fakt, obawiając się dużych strat wody z tym związanych, ale natura stara się w ten sposób sama regulować temperaturę i warto na to pozwolić.

-Krótszy czas świecenia – nawet najnowsze rodzaje oświetlenia LED generują ciepło. W upalne dni warto skrócić czas rozpalania zbiornika.

-Zwiększenie odległości między powierzchnią wody a źródłem światła – oświetlenie poprzez wytwarzanie ciepła wpływa na temperaturę wody. Zawieszając lampę na suficie i skracając jej odległość w stosunku do powierzchni wody, możemy obniżyć temperaturę w zbiorniku. Posiadanie pokrywy akwarium również nie stanowi problemu - wystarczy położyć na akwarium drobną kantówkę o boku 1 cm lub podobny materiał, aby "otworzyć" całą pokrywę.

-Wentylator - „wywiewanie” ciepłego powietrza powstałego między oświetleniem a powierzchnią wody pozwala, według różnych szacunków, obniżyć temperaturę o 1-2⁰C. To jest dużo! Możemy do tego celu wykorzystać wentylator pokojowy, samodzielnie zmontować zestaw za pomocą wentylatorów komputerowych lub zakupić zestawy wentylatorowe dedykowane do zastosowania w akwariach. Mają niezaprzeczalną zaletę - możesz kierować strumień powietrza pod różnymi kątami i przymocować je do krawędzi zbiornika.
-Lód - woda zamrożona w butelce lub worku na ryby, wrzucona do zbiornika obniży temperaturę. Metoda jest pracochłonna, ale okresowa wymiana pojemników daje bardzo dobre efekty i pozwala na obniżenie temperatury o 3 - 4⁰C.

-Chłodnica do akwarium - najbardziej zaawansowana metoda chłodzenia wody w akwarium. Woda przepływająca spiralnie przez urządzenie jest schładzana do temperatury ustawionej przez akwarystę. Chłodnica to spory wydatek finansowy, ale w przypadku dużych zbiorników i/lub cennych okazów pływających w akwarium często jest niezbędnym elementem wyposażenia.


Inne metody i czego tak naprawdę nie warto robić?

-Wrzucanie kostek lodu do zbiornika – metoda może być skuteczna w małych, kilkulitrowych akwariach, przygotowanych z wody RO/RODi i pozwala uzupełnić odparowaną część płynu. Jednak parowanie na małej powierzchni nigdy nie jest na tyle duże, aby jedynie zrekompensować niedobory – zawsze mamy do czynienia z nadmiarem wody, co wiąże się z jej podmianą. 

- Dużo częstsze i bardziej intensywne podmiany wody – wiele osób używa do tego celu wody z kranu, zwykle chłodniejszej o co najmniej 10⁰C niż nasze otoczenie. Mogłoby się wydawać, że to lekarstwo na całe zło, ale wodę do celów akwarystycznych należy uzdatniać. Ponadto zbyt szybkie schłodzenie zbiornika może zmniejszyć odporność ryb, a tym samym wywołać choroby. Wyobraź sobie przeskakiwanie między lodowatym a gorącym prysznicem – tak czują się ryby, gdy temperatura wzrasta.

Pamiętajmy, że lato to okres, kiedy w krajowej gospodarce wodnej jest mniej wody pitnej. Może to wpłynąć na jego jakość i parametry. Woda docierająca do naszych kranów musi spełniać rygorystyczne normy rządowych instytucji zdrowia, ale to, co jest akceptowalne dla człowieka, może osłabić mały ekosystem domowy.


Zadbaj o tlen w wodzie


Każdy ze sposobów radzenia sobie z nadmierną temperaturą ma swoje plusy i minusy, a każdy odpowiedzialny akwarysta wybierze metodę, która najbardziej mu odpowiada. Nie zapominajmy o intensywniejszym dotlenieniu wody, a podczas wakacyjnych wyjazdów powinniśmy zapewnić rybom opiekę doświadczonej osoby i zamontować dodatkowy, jeszcze mniejszy filtr. Przekarmienie prowadzi do nadprodukcji metabolitów, a bakterie obecne w wodzie potrzebują do ich przetworzenia dużej ilości tlenu, na co zapotrzebowanie w zbiorniku jest już duże.