Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Jak przygotować akwarium na dłuższą nieobecność?

Wyjeżdżamy z dziećmi na zaplanowane wakacje, a nasze akwarium zostaje w domu. Jak przygotować zbiornik na naszą długą nieobecność? Wymieńmy kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w takiej sytuacji.


Warto rozejrzeć się za przyjaciółmi i rodziną, którzy ewentualnie mogliby mieć oko na stan akwarium. Nawet osoba z niewprawnym okiem może zauważyć niepokojące zmiany. Najczęściej zdarza się, że niestety nikt nie jest w stanie nam pomóc i musimy zdać się na siebie.


Jeśli przerwa w opiece nie trwa dłużej niż kilka dni (w dużych zbiornikach ryby bez opiekuna potrafią sobie poradzić nawet 2 tygodnie), nie musimy się martwić o naszych podopiecznych. Przede wszystkim tetras będą głodni, ale jeśli są zdrowe – przeżyją taką przerwę.


Problem zaczyna się przy stosunkowo małych akwariach (np. do ok. 72l). Tutaj niewskazane jest pozostawienie zbiornika na dłużej niż 10 dni. Im mniejsza pojemność litra, tym trudniej utrzymać stabilność wody.


Co zrobić przed wyjazdem?


- Na pewno warto zrobić standardową podmianę wody tuż przed wakacjami nad morzem. Nic do stracenia, nie więcej i nie mniej niż zwykle (30% w sam raz). Możesz również wypłukać filtr wewnętrzny i zewnętrzny, pamiętając, aby nie wymieniać wszystkich wkładów na nowe. Należy również pamiętać o odmulaniu dna.


-Jeśli mamy do czynienia z akwarium otwartym - warto przykryć je pokrywą, aby nie wyparowała znaczna część wody, szczególnie w okresie letnim. Jednocześnie należy pozwolić „oddychać”, aby temperatura w zbiorniku nie była zbyt wysoka.


- Jeśli to możliwe, zaciemnij pomieszczenie z akwarium. Warto zgasić światło na czas naszej wyprawy, a jednocześnie nie ustawiać automatycznego karmnika dla ryb.


- Pozostawiając włączoną lampę fluorescencyjną narażasz się na większe ryzyko, ponieważ trudno będzie przewidzieć rozkwit glonów. Ograniczenie żywności spowoduje mniejsze zanieczyszczenie amoniakiem, co może skutkować stabilnym utrzymaniem jakości wody przez cały czas nieobecności.


-Włącz jak najwięcej napowietrzania zbiornika akwariowego i trzymaj kciuki za źrenice. :)