Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

neonowy tetra

Neon tetra choroba

Później lub prędzej każdy hodowca ryb będzie musiał zmierzyć się z chorobą mieszkańców zbiornika. Neon tetra choroba to choroba, która atakuje głównie mięśnie, rzadziej narządy wewnętrzne organizmu ryby. Jest to spowodowane przez pasożyty z rodzaju Plistophora. Wśród ryb akwariowych najbardziej narażone są tetras i karp, choć występuje u wielu gatunków ryb.

Krótki opis neonowej ryby tetra

Neonowa tetra to żywa, słodkowodna ryba z Ameryki Południowej. Jest to ryba stadna, dlatego w zależności od wielkości zbiornika zaleca się trzymać w zbiorniku co najmniej 10 osobników, pozostawiając stadu dużo miejsca do pływania. Samce są smukłe niż samice, ale dymorfizm płciowy jest słabo widoczny gołym okiem. Ponieważ neonowe tetraryby żyją w naturze w ciemnych wodach południowoamerykańskich rzek, dekoracje z drewna i kamieni z gęstą roślinnością i niezbyt intensywnym oświetleniem doskonale sprawdzą się w akwarium. Regularne podmiany wody są ważne dla neonowych tetras, ponieważ ten gatunek ryb jest dość wrażliwy na złe parametry wody. Preferuje wodę miękką do średnio twardej i temperaturę wody 21-24 stopni Celsjusza. Dlatego warto kontrolować KH (twardość węglanowa) wykonując testy akwarystyczne lub stosując metoda sprawdzania kropli aby utrzymać neonową tetra w odpowiednich warunkach.

Źródła infekcji i czynniki przyczyniające się do występowania tetrachoroby neonowej

Chore ryby i wektory są głównym źródłem infekcji. Pasożyt może również przedostać się do wody w akwarium wraz z podłożem lub roślinami lub żywym pokarmem. Aby zminimalizować występowanie choroby neonowej tetra w swoim akwarium, kup rośliny z uprawy in vitro. Rośliny takie uprawiane są w bardzo sterylnych warunkach, co oznacza, że ​​ryzyko przeniesienia niepożądanego pasożyta do akwarium jest znacznie mniejsze. Kupując rośliny w sklepach zoologicznych, dobrze jest zapytać sprzedawcę, w jaki sposób była uprawiana, aby zminimalizować ryzyko, że neonotetra ogarnie Twoje zbiorniki słodkowodne. Większość ryb cierpi na chorobę neonową, ponieważ zbyt wcześnie wprowadza się do zbiornika nowe żywe organizmy. Dlatego ryby i rośliny należy poddać kwarantannie przez kilka tygodni przed dołączeniem do zbiornika społeczności, aby uniknąć niepożądanego organizmu pasożytniczego.

Zakażenie następuje, gdy pasożyt dostanie się do układu pokarmowego ryby. Zdarza się również, że choroba neon tetra jest dziedziczna, tzn. ryby z zaatakowanymi przez pasożyta jajnikami składają zakażone jaja, więc choroba może rozwinąć się również u bardzo młodych osobników.

Ryzyko wystąpienia neotetra jest wyższe u ryb o słabym układzie odpornościowym lub w podeszłym wieku. Neotetra chorobę można również wprowadzić do zbiornika z mrożoną lub żywą żywnością z niepewnego źródła. Płatki rybne są w tym przypadku bezpieczniejszą opcją ;)

 

objawy

Najczęściej w początkowych stadiach kluczowych objawów choroby możemy zaobserwować pojawienie się białych, błyszczących plam na mięśniach głowy i tułowia ryby. Czasami pojawiają się poprzeczne białawe smugi. W zależności od gatunku ryb zmiany te mogą przybierać różne formy, np. niektóre gatunki neonów tetra częściowo tracą zabarwienie, a u innych charakterystyczna niebiesko-zielona smuga jest nierównomiernie zabarwiona. Niekiedy obserwuje się stopniowe zanikanie kolorów (bielenie lub szarzenie), postępujące od ogona w kierunku głowy. Chore ryby pływają ukośnie, z ogonem w dół i od czasu do czasu wykonują serię niespokojnych ruchów. W niektórych przypadkach ryby pływają nieregularnie. W nocy ryby są nienaturalnie animowane i niespokojnie poruszają się po akwarium. Są też ryby zasypiające zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów. W zaawansowanym stadium, gdy choroba neonowa postępuje, zarażone ryby jedzą mniej, a na ich mięśniach pojawiają się białe grudki. Od czasu do czasu obserwuje się strzępienie płetw w akwariach. Również z czasem kręgosłup ryby może się skrzywić. Równolegle do choroby neon tetra mogą wystąpić dalsze infekcje, takie jak zgnilizna płetw.

 

Leczenie

Niestety, nie opracowano skutecznych metod leczenia choroby neonowej. W przypadku zdiagnozowania tej choroby wszystkie ryby akwariowe należy traktować jako potencjalne wektory. Większość specjalistów zaleca wyeliminowanie wszystkich mieszkańców akwarium. Jeśli posiadasz niezwykle cenne okazy, które nie wykazują żadnych objawów, możesz odłożyć ich eliminację i przenieść je do akwarium kwarantannowego, aż dostaniesz od nich potomstwo. Należy bezwzględnie przestrzegać izolacji zbiorników, tj. nie przesuwać roślin, nie używać tych samych urządzeń lub narzędzi do połowu ryb. Jeżeli potomstwo pochodzące od ryb podejrzanych o nosicielstwo rozwija się normalnie i nie wykazuje oznak choroby, można założyć, że ryby nie są zakażone. W przeciwnym razie zarówno osobniki dorosłe, jak i osobniki młodociane powinny zostać wyeliminowane z akwarium.

Akwarium, w którym stwierdzono chorobę oraz cały sprzęt należy dokładnie odkazić, a podłoże i rośliny wyrzucić.

profilaktyka

Aby zapobiec chorobie neonowej tetra, ściśle przestrzegaj ryb. Konieczna jest również co najmniej miesięczna kwarantanna nowych ryb i kupowanie ich z tzw. wiarygodnego źródła. Wskazane jest również zachowanie ostrożności przy wprowadzaniu do akwarium roślin lub materiałów tworzących podłoże. To bardzo popularna rada w hobby akwarystycznym. Niestety wielu akwarystów nie przestrzega tej zasady, co powoduje, że ryzyko wprowadzenia do akwarium infekcji bakteryjnych i pasożytniczych rośnie.

Fałszywa neonowa choroba tetra

Fałszywa choroba neonów ma bardzo podobne objawy do choroby neonów. Ta choroba jest wywoływana przez bakterie Kolumny Flavobacterium.Jak prawie zawsze w przypadku infekcji bakteryjnych, leczenie przeciwbakteryjne jest możliwe za pomocą antybiotyków i bardzo często kończy się dużym sukcesem. To świetny przykład, że warto tryAby leczyć chorą neonową tetra, ponieważ w świecie ryb występują różne rodzaje chorób, które mogą mieć te same objawy.

Podsumowanie

Zapobieganie jest lepsze niż leczenie choroby neonowej – to na pewno. Kupuj ryby z wiarygodnych źródeł. Kup rośliny in vitro. Poddaj kwarantannie nowe ryby. Obserwuj akwarium. Odkazić narzędzia akwarystyczne.

Mamy wielką nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zachować bezpieczeństwo i zdrowie neonowych tetrasów w Twoim pięknym akwarium. Zdrowie ryb jest ważne dla całego podwodnego ekosystemu!