Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Płaszczka rzeczna ocellate – imponujący gatunek w domowym akwarium

Jedną z najbardziej oryginalnych i niesamowitych ryb, jakie można trzymać w akwarium, jestpłaszczka rzeka ocellate(Potamotrygo motoro). W swoim naturalnym środowisku zamieszkuje wody i tereny zalewowe Ameryki Południowej. To prawdziwy kolos ryb akwariowych (i największa płaszczka akwariowa) - w dobrych warunkach jego ciało może osiągnąć 60-80 cm długości! Jak hodować ten niezwykły gatunek płaszczek w akwarium? 


Płaszczka jest prawdopodobnie największą rybą słodkowodną, ​​którą można skutecznie hodować w domowym akwarium dla decades. Nie ma jednak co ukrywać – to propozycja dla bardziej doświadczonych akwarystów, którzy dodatkowo posiadają duży, dobrze wyposażony zbiornik.


Płaszczki akwariowe - charakterystyka i wygląd zewnętrzny

Czarna płaszczka rzeczna ma charakterystyczny spłaszczony, okrągły korpus o szarobrązowym (z plamami) u góry i kremowym u dołu. Jednak poszczególne odmiany hodowlane mogą różnić się kolorem. Ogon promienia ma kształt bicza i jest wyposażony w jad jadowy (w razie niebezpieczeństwa może nim zaatakować - dlatego wszelkie prace konserwacyjne w akwarium należy wykonywać ostrożnie). Co ciekawe, płaszczka „zastępuje” kolec, zrzucając stary średnio co 6 miesięcy. Pojedynczy osobnik ma jednocześnie do czterech kolców jadowych. Niespokojne promienie mogą również zakopać się w ziemi. Dymorfizm płciowy nie jest wyraźnie zaznaczony. Samiec ma wyrostki kopulacyjne (tzw. półprącie) zlokalizowane w rogach płetw brzusznych u nasady ogona (i po tym można go rozpoznać). Płaszczka jest gatunkiem długowiecznym - w dobrych warunkach żyje nawet do 20 lat. Starsze okazy mogą mieć nawet 60-80 cm długości.


Styl życia i reprodukcja płaszczek

Płaszczki to zazwyczaj spokojne i bardzo inteligentne ryby. Raczej nie zaatakują innych ryb (czasami trzymane są w akwarium grupowym z dużymi gatunkami - polecane towarzystwo to arowany lub sumy z rodzin Loricariidae i Pimelodidae). Jednak ze względu na ich specyficzny tryb życia najczęściej uprawiane są osobno. Samce wykazują agresywność w stosunku do samic w okresie tarła. Dojrzałość płciową osiągają po kilku latach. Najlepiej, jeśli same pary pasują do „stada”. Kupując „pary” najlepiej wybrać samice większe od samców (wtedy łatwiej się obronić przed ich agresywnymi zalotami). Sztuczna hodowla jest bardzo trudna i rzadko się udaje. Samiec chwyta samicę zębami i wsuwa brzuch pod jej brzuch. Czasami musi wielokrotnie powtarzać nieudane próby. Zapłodnienie zajmuje tylko kilka sekund. Ciąża trwa 9-12 tygodni. Samica może wydać 1-5 potomstwa. Młode promienie są niezależne (początkowo żywią się zapasami z pęcherzyka żółciowego), rodzice nie dbają o nie. Zaleca się oddzielenie niemowląt od dorosłych.


Wymagania płaszczki

Aby ryby mogły dobrze żyć, potrzebują dużo miejsca. Gatunek ten nie nadaje się do standardowego, nawet 100-200 litrowego akwarium. Minimalna długość zbiornika na parę to 200 cm (minimalna wysokość 50 cm). Jednak do hodowli polecane są akwaria o pojemności 400-800 l (lub więcej). W takim przypadku akwarium można wykonać na zamówienie o niestandardowych rozmiarach (długie, szerokie, ale nie za wysokie). Temperatura wody powinna zawierać się w przedziale 22-28 °C. Grzałkę należy zabezpieczyć tak, aby nie poparzyła ciała ryby. Płaszczki lubią miękką lub średnio twardą wodę o pH 6.0-6.5. Najlepszym podłożem jest piasek lub bardzo drobny żwir. Ryby mają delikatne ciało, więc ostre krawędzie grubszego żwiru mogą je zranić. Warto zrobić grubą warstwę podłoża (promienie lubią się w niej kopać). Rośliny, kamienie i korzenie można umieścić w akwarium (bez ostrych, wystających części), ale większość dna musi pozostać odsłonięta. Wszelkie elementy dekoracyjne powinny być masywne i dobrze ustabilizowane. Akwarium musi być wyposażone w pokrywę - ryby mogą wyskoczyć z akwarium. Oświetlenie powinno być słabe, w przeciwnym razie promienie będą płochliwe i słabo zabarwione (można nawet użyć światła księżyca). Zbiornik powinien być wyposażony w wysokowydajną pompę z filtrem. Zaleca się stosowanie kilku wkładów filtracyjnych - również usuwających zanieczyszczenia biologiczne. Ryby są bardzo brudne, a dodatkowo wrażliwe na zanieczyszczenia wody (zwłaszcza związki azotu). Woda powinna być dobrze napowietrzona i często wymieniana (30% nawet raz w tygodniu).


Karmienie Potamotryjechać motoro

Płaszczki należy karmić dwa razy dziennie (częściej młodsze) stosując zróżnicowaną dietę. Ich dieta obejmuje ryby słodkowodne (w tym żywe ryby), krewetki, mięso (a zwłaszcza serca) małży, skorupiaków i dżdżownic. Młode osobniki chętnie zjadają żywe lub zamrożone dżdżownice. Po jednorodnej żywej paszy ryby należy karmić witaminami. W sprzedaży dostępne są również specjalne karmy - mieszanki. Niedożywione ryby są łatwo rozpoznawalne - mają wyraźnie zaznaczony kręgosłup.


Założenie akwarium z płaszczkami nie jest ani łatwe, ani tanie. Później dochodzą do tego wysokie koszty hodowli (wymiana ogromnej ilości wody, drogie jedzenie, podłączenie sprzętu do dużej mocy) i konieczność stałej opieki. Stworzenia jednak swoim fantastycznym wyglądem i ciekawym stylem życia wynagradzają wszelkie trudy i poniesione koszty.