Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

zasadzony zbiornik

Używanie brudu w akwarium

Zanim Takashi Amano zrewolucjonizował hobby zbiorników sadzonych, wprowadzając CO2 a przed wprowadzeniem „Aqua Soil” hobbyści używają albo ziemi pokrytej piaskiem, albo zwykłego żwiru. To był stary sposób, ale to nie znaczy, że jest zły, a nowy jest lepszy. To tylko kolejny sposób na osiągnięcie wyników zdrowego wzrostu roślin.

Zacznijmy od porównania zalet i wad 2 podłoży akwariowych. Aqua gleby narodziło się z potrzeby zapewnienia właścicielom akwarium mniej zamulonej opcji dla zbiornika roślinnego. To główna zaleta tego produktu w porównaniu z brudem. W przypadku podłoża z gleby akwariowej ponowne osadzanie nie stanowi dużego problemu, ponieważ podłoże to jest związane żywicą i jest granulowane. Istnieje bardzo mała szansa na zmętnienie wody, jeśli hobbysta zdecyduje się przenieść żywe rośliny i przeprojektować akwarium. Brud, choć brudniejszy, może wyglądać równie czysto, jeśli zostanie wykonany prawidłowo, a hobbysta powinien praktycznie uzyskać takie same wyniki, jeśli brud jest używany prawidłowo. 

Czym jest gleba Aqua?

Podłoże wodne może pochwalić się swoją zdolnością CEC (Cation Exchange Capacity), co oznacza, że ​​podłoże ma zdolność wchłaniania składników odżywczych i przechowywania ich do użytku roślinnego, ale podobnie jak lateryt i/lub glina. W rzeczywistości większość gleb ma tę zdolność. Niektórzy mogą mieć to wyższe niż inni, ale mimo to nadal je posiadają. Wielu hobbystów obawia się, że brud może doprowadzić do początkowego rozkwitu glonów. Pojawienie się glonów w akwarium przypisuje się wielu czynnikom i dla tych, którzy nie przetestowali gruntownie swojej gleby Aqua, większość marek gleby Aqua wypłukuje amoniak i azotany w momencie zalania akwarium. To udowodniony fakt. 9-litrowy worek ziemi akwariowej może kosztować od 20 do 70 USD w zależności od marki. Brud będzie Cię kosztował tylko mniej. 

 

Pierwsze kroki

Powodzenie akwarium roślinnego zależy w dużej mierze od używanej gleby. W tym przypadku nie jest potrzebne bardzo bogate podłoże. To spowoduje problemy dopiero później. Termin „brud” w tym temacie nie odnosi się do gleby ogrodowej. Ziemia ogrodowa jest pełna materii organicznej, która wypłucze do akwarium wiele szkodliwych mikroorganizmów. Zalecana jest zwykła gleba – taka, jaką można znaleźć na każdym podwórku. Upewnij się, że brud nie zawiera dużo rozkładającej się materii. Rośliny wodne, te, które zwykle rosną na glebie, której większość składników odżywczych została wypłukana przez wodę. Z wyjątkiem kilku ciężkich roślin korzeniowych, większość roślin wodnych, zwłaszcza łodygowych, pobiera składniki odżywcze z słupa wody, a nie z gleby, na której są zakotwiczone. To ten system ekologiczny, który staramy się odtworzyć w zabrudzonym akwarium. W tej konfiguracji zaleca się użycie co najmniej 3 rodzajów gruntu.

Pierwsza warstwa

Żwir, jako pierwsza warstwa jest w tym przypadku opcjonalna. Dnem zbiornika może być lateryt lub dowolna forma gleby gliniastej. Na tym etapie nie dodawaj żadnych nawozów. Jeśli zdecydujesz się później nałożyć tabletki na korzenie, glinka powinna być w stanie ją wchłonąć, aby była łatwo dostępna dla korzeni Twojej rośliny. Rozsyp glinę/lateryt na dno akwarium lub miej ją maksymalnie na cal grubości. Każdy grubszy, a czołg byłby zagrożony pakietami powietrznymi, które na dłuższą metę będą katastrofalne. Nie zwilżaj gleby podczas nakładania jej na akwarium. Nikt nie chce uciekać z błotem. 

Druga warstwa

Druga warstwa powinna być mieszanką 1 części gleby iłowej na 4 części normalnej gleby. Będzie to główne podłoże do wykorzystania w uprawie roślin. Upewnij się, że glina jest odpowiednio kompostowana i nie zawiera już gnijącej materii. Usuń wszelkie ściółki lub gałązki. Nie mieszaj żwiru z ziemią. Jeśli tak zrobisz, zbiornik prawdopodobnie otrzyma podłoże tak twarde jak beton. Żwir utrudni penetrację korzeni tylko wtedy, gdy gleba opadnie pod wodą. Unikaj również ubijania gleby podczas jej nakładania. Jeśli chcesz, umieść co najmniej 2-3 cale tej mieszanki na wierzchu laterytu. Nie bój się użyć więcej w razie potrzeby. 

Trzecia warstwa

Ostatnia warstwa powinna być drobnym piaskiem. Możesz użyć zwykłego piasku. Odbywa się to tak, że gleba nie miesza się z wodą. Nie używaj piasku z plaży, ponieważ zawiera on sole, które szkodzą twoim roślinom. Upewnij się, że piasek jest już umyty i wolny od mułu. Nie używaj żwiru wielkości grochu jako zamiennika piasku. Grawitacja zawsze będzie ściągać cięższe przedmioty w dół i wkrótce po kilku miesiącach będziesz miał mieszankę żwiru z podłożem. Nałóż cienką warstwę na wierzch swojej gleby. Maksymalna grubość powinna wynosić 1 cal z tyłu i 1 cm z przodu. Miejsca, na których mają być układane dywany, należy nakładać cienkimi warstwami piasku. Rośliny dywanowe, zwłaszcza Monte Carlo i HC Cuba, mają krótkie korzenie. Aby korzenie roślin dosięgły podłoża, należy cienko rozsypać piasek. Pamiętaj, aby nakładać go zbyt cienko, ponieważ możesz skończyć z dużą ilością mułu w swoim akwarium. Nakładając go więcej niż cal, istnieje ryzyko ściśnięcia i zablokowania piasku w glebie, co powoduje twardość gleby. Ta konfiguracja jest teraz gotowa do sadzenia. Spryskaj glebę wodą, aby ułatwić sadzenie. Podczas zalewania akwarium pamiętaj o szturchaniu podłoża, aby usunąć pakiety powietrza uwięzione w podłożu. 

 

Przy tego rodzaju mieszance i zestawieniu nie powinno być problemów z hodowlą jakichkolwiek żywych roślin. Ta mieszanka brudu powinna umożliwiać dodanie dowolnego pułku nawożenia, takiego jak metoda EI (oszacowany wskaźnik). Podobnie jak w przypadku gleby Aqua, możesz dodać zakładki korzeniowe po roku lub kilku miesiącach, jeśli czujesz, że składniki odżywcze w podłożu są już wyczerpane. Dla wyjaśnienia, brud nie powoduje gnicia korzeni i łodyg rośliny. Korzenie niektórych roślin łodygowych w rzeczywistości rosną wolniej, gdy sadzi się je w ziemi, w porównaniu z glebą Aqua, ale należy pamiętać, że główną funkcją korzeni roślin łodygowych jest umożliwienie roślinom zakotwiczenia się. Nie powinno to stanowić przeszkody, ponieważ te rośliny akwariowe nie mają problemów z wchłanianiem składników odżywczych z słupa wody. 

Podsumowanie

Nie ma specjalnych zasad ani sztuczek w radzeniu sobie z brudnym podłożem w akwarium roślinnym. Podobnie jak Aqua przejrzystość gleby może być problemem, jeśli nie masz wystarczającej filtracji. Glony mogą być koszmarem, jeśli nie obserwujesz okresu zdjęciowego i zapłodnienia. W przypadku gleby Aqua początkowa konfiguracja może być nieładna, jeśli nie będziesz ostrożny. Ta metoda wymaga nieco więcej pracy w porównaniu do kupowania aqua gleby, ale jak wszystko inne w tym hobby, raz można nad nią popracować lub wydać. Głównym punktem jest zdrowy i dobry wzrost roślin, a oba sposoby są skuteczne, jeśli są dobrze wykonane. Ciesz się swoim zabrudzonym zbiornikiem roślinnym! Czas na żywe rośliny!