Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

węgiel aktywowany

Węgiel aktywny w akwarium

Węgiel aktywny stosowany jest w akwariach domowych niemal od początku akwarystyki i pomimo ciągłego pojawiania się nowych rozwiązań, nadal jest najlepiej sprzedającym się materiałem filtracyjnym. Mimo to opinie na temat wartości stosowania węgla aktywnego w systemie filtracji są bardzo podzielone.

Z jednej strony są entuzjaści węgla aktywnego, którzy uważają, że powinien być stosowany jako standardowe medium do ciągłego stosowania w większości nowoczesnych filtrów jako jedno z najlepszych chemicznych mediów filtracyjnych zarówno do akwarium słodkowodnego, jak i morskiego. Inni uważają, że powinien być używany tylko do specjalnych potrzeb, a jeszcze inni uważają, że węgiel aktywny nie powinien być w ogóle używany w zbiornikach z roślinami. Chcąc wyrobić sobie własne zdanie na ten temat, warto zainteresować się jakim węglem aktywnym, jak działa i co właściwie może usuwać węgiel aktywny?

 

węgiel aktywowany

Co to jest węgiel aktywowany?

Węgiel aktywny jest formą węgla pierwiastkowego (C), który ma bardzo dużą powierzchnię wagową, co czyni go doskonałym absorbentem dzięki doskonałej strukturze porów.

Jako taki, węgiel aktywny nie występuje w naturze, ale można go uzyskać z dowolnego materiału o wysokiej zawartości węgla pierwiastkowego. Powszechnie stosowanymi surowcami do produkcji węgla aktywnego są: drewno, węgiel kamienny, węgiel brunatny, torf i inne substancje organiczne (choć na znacznie mniejszą skalę). Materiał bazowy poddawany jest specjalnej obróbce termicznej, w wyniku której powstaje wysoce porowaty węgiel. Ta struktura jest przyczyną oszałamiającej kariery węgla aktywnego, ponieważ maleńkie pory pozwalają na „wyłapanie” z wody lub powietrza szkodliwych substancji, które zostaną uwolnione dopiero w procesie utylizacji węgla.

 

Jak działa węgiel aktywny w akwarium?

Węgiel aktywny pochłania wiele rozpuszczonych zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie akwariowej, takich jak chloramina i chlor, garbniki (które barwią wodę) i fenole (które powodują nieprzyjemny zapach). Istnieje jednak wiele ważnych toksyn i związków organicznych, których węgiel aktywny nie usuwa.

Przede wszystkim nie usuwa z akwarium amoniaku i jego pochodnych: azotynów i azotanów. w celu usunięcia amoniaku, azotynów i azotanów oraz innych rozpuszczonych związków organicznych należy zastosować podmianę wody lub inne metody. Na przykład rośliny wchłaniają tyle toksycznych azotynów i azotanów, ile tylko mogą. Znalezienie właściwej równowagi między ilością roślin w akwarium słodkowodnym a odpowiednimi mediami filtracyjnymi jest kluczem do sukcesu w odpowiednim systemie filtracyjnym. Filtr węglowy nie usuwa również niektórych metali ciężkich, takich jak ołów i miedź. Jeśli podejrzewasz, że twoje źródło wody może zawierać metale ciężkie, użyj środka do uzdatniania wody przed wprowadzeniem go do akwarium. Ogólnie rzecz biorąc, do substancji bardzo dobrze wchłanianych przez węgiel aktywny w akwarium należą: antymon, arsen, bizmut, chrom, cyna, brom, jod, fluorki, srebro, rtęć, kobalt, cyrkon, ołów, nikiel, tytan, wanad i żelazo. W większości przypadków jest to dość pożądane działanie, chociaż np. uwięzienie zbyt dużej ilości żelaza w akwarium roślinnym może mieć również negatywne konsekwencje.

Węgiel aktywny doskonale wchłania większość leków stosowanych w leczeniu ryb. Z tego powodu nie należy go stosować podczas kuracji (wpłynie to negatywnie na jego skuteczność) i należy go stosować po zakończeniu kuracji (usunie pozostałości z wody).

 

Czy powinienem używać węgla aktywnego i jak?

Wracając do teorii, filtrację w akwarium można podzielić na 3 fazy: filtrację mechaniczną, filtrację biologiczną i filtrację chemiczną. W tym ostatnim sprawdza się węgiel aktywny. Ogólnie rzecz biorąc, używanie węgla aktywnego w filtrze akwariowym to dobra rzecz, ale nie musi. Jeśli regularnie testujesz swoją wodę, dokonujesz częściowych podmian wody i uzdatniasz nową wodę z kranu (regularna konserwacja zbiornika) – w większości przypadków nie ma potrzeby używania węgla aktywnego. W związku z tym wiele źródeł zaleca stosowanie go tylko w przypadkach specyficznego zanieczyszczenia. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy stosowanie filtra węglowego nie będzie miało sensu, np. w przypadku akwarium czarnowodnego, ponieważ węgiel bardzo łatwo wychwytuje z wody związki humusowe, co warunkuje istnienie tego biotopu. Z drugiej strony – jeśli zależy nam na efekcie czystej, przejrzystej wody – węgiel aktywny jest doskonałym wyborem do tego zadania.

 

Jak używać węgla aktywowanego? 

Przede wszystkim wkłady węglowe należy umieścić w worku na media wielokrotnego użytku, za biologicznym i innymi mediami filtracyjnymi wewnątrz filtra mechanicznego. W przeciwnym razie zaburzy działanie bakterii nitryfikacyjnych, które są bakteriami pożytecznymi, a konkretniej spowoduje, że nie będą miały pożywienia (a tym samym umrą) i zajmie się samą nitryfikacją (co z kolei doprowadzi do jej gwałtownego „ konsumpcja"). Dodanie węgla za wkładem biologicznym umożliwi biologii przeprowadzenie procesu nitryfikacji. A węgiel dokona denitryfikacji, chociaż jest to tylko dodatek do jego głównej operacji.

 

Ponieważ węgiel aktywny wiąże się z toksynami, które usuwa z wody, w końcu ulega nasyceniu i nie jest już w stanie wchłonąć dodatkowych zanieczyszczeń. Z tego powodu wkłady filtracyjne należy regularnie wymieniać – zwykle raz w miesiącu (choć oczywiście wszystko zależy od rodzaju węgla i ilości substancji, które ma on wchłonąć). Dłuższe przerwy spowodują, że filtr węglowy będzie nieskuteczny. Ponadto węgiel aktywny może z czasem zacząć „oddawać to, co zebrał”. W normalnych warunkach nie powinno to mieć miejsca, ale jeśli chemia wodytry zmienia się znacznie (np. podczas podmiany wody), węgiel może zacząć uwalniać część wchłoniętych substancji. Dlatego nie warto zwlekać z wymianą węgla. Jeśli zauważysz zmianę jakości wody w zbiorniku, zaczniesz żółknąć lub poczujesz, że woda brzydko pachnie, czas ją wymienić.

 

Panuje powszechny mit, że węgiel aktywny można „recyklingować” ogrzewając go do wysokiej temperatury (np. wypalając w piekarniku). Nie o to chodzi. Tylko specjalnie wyprodukowany i właściwie (szczelnie) przechowywany węgiel ma właściwości absorpcyjne. Z tego powodu węgiel aktywny należy zawsze przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.