Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Rośliny jadalne w Twoich akwariach

Myślałeś, że możesz jakoś wykorzystać swoje rośliny w kuchni, ale jakoś… szybko wyleciało to z głowy. Tymczasem niektóre rośliny w naszych akwariach znane są w kuchni i nie tylko na całym świecie.


Podobnie jak na lądzie, również pod wodą występują rośliny jadalne, niejadalne i trujące. Jeśli zamierzasz w jakikolwiek sposób konsumować lub wykorzystywać swoje rośliny akwariowe, upewnij się, że gatunek w konsekwencji nie spowoduje niepotrzebnego uszczerbku na zdrowiu.

Poniżej przedstawiamy krótką listę roślin jadalnych, które często można spotkać w domowych zbiornikach na wodę. Oczywiście takich roślin jest mnóstwo, ale raczej łatwiej je znaleźć w leksykonach czy publikacjach naukowych niż w prawdziwym życiu.

Wśród roślin pływających z pewnością możemy wymienić rzęsę wodną – jest to najmniejsza roślina jadalna, dlatego po wysuszeniu idealnie nadaje się jako karma dla roślinolubnych ryb. Wykorzystywany jest również do naparów i ekstraktów alkoholowych. Stosowane są w ziołolecznictwie, ponieważ rzęsa ma właściwości przeciwreumatyczne i przeciwzapalne, oczyszcza krew, działa przeciwkaszlowo i oczyszcza błony śluzowe (a to tylko niektóre z jej zalet). Można go zjeść np. z twarogiem zamiast szczypiorku.


Choć rzęsę wodną właśnie nazwaliśmy najmniejszą rośliną jadalną, należy tutaj wspomnieć, że tak nie jest – istnieje jeszcze mniejsza, choć znacznie rzadziej spotykana w domowych akwariach –Wolffia arrhiza. Charakteryzuje się wyjątkowo szybkim wzrostem. W porównaniu z rzęsą podwaja swoją objętość dwa razy szybciej (rzęsa po 60 dniach, a wolffia arrhiza po 30 dniach). Jest spożywany w tradycyjnej kuchni niektórych krajów Azji Południowo-Wschodniej i Ameryki Środkowej jako dodatek do sałatek i zup. Ponadto podobnie jak rzęsa stosowana jest w ziołolecznictwie.

Inną rośliną, którą może jeść człowiek, jeststratioty pistii (sałata wodna). Jest jadalny dopiero po ugotowaniu. W czasach głodu stanowił pożywienie dla mieszkańców niektórych regionów Azji (głównie Chin i Indii) oraz Afryki. Jednak jego nadmierne spożycie jest toksyczne dla organizmu.


Ostatnią z prezentowanych roślin pływających jest podnóżek wodny (trapa natans). Owoce spożywane na surowo są ciężkostrawne, dlatego zaleca się spożywanie ich po ugotowaniu lub po upieczeniu. Ponadto jedzenie ich na surowo może powodować przenoszenie pasożytów przenoszonych przez wodę do organizmu i powodować problemy żołądkowe. Dawniej jadano je gotowane z solą i pieprzem i pieczono jak kasztany. Charakteryzują się dużą zawartością składników odżywczych i określane są jako smaczne. Są również wykorzystywane jako pasza dla zwierząt. Pędy kotewki wodnej są również bogate w wartości odżywcze w porównaniu z wysokiej jakości sianem. W przeszłości tę roślinę przerabiano również na mąkę. Co więcej, ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze, pełni ona różnorodne role w ziołolecznictwie ajurwedyjskim i azjatyckim.


Limnophila aromatyczna to jedna z roślin, które mogą być obecne w Twojej kuchni. Po uwolnieniu części wody i zakwitnięciu można ją zjeść. Jest używany w kuchni wietnamskiej pod nazwą ngò om i charakteryzuje się aromatami kminku i cytryny. Posiekane surowe liście są dodawane do canh chua, tradycyjnej wietnamskiej zupy rybnej z tamaryndowca. Ze względu na swoje walory estetyczne służy również do ozdabiania potraw.

Podążając tropem podwodnych roślin jadalnych, natknąłem się na określenie „witamina X”. Ten tajemniczy pseudonim nadanocantella azjatycka. Roślina ta od wieków stosowana jest głównie w kuchni azjatyckiej. Na Sri Lance jej liście je się tak jak warzywa. W Chinach jednak świeże liście uważane są za eliksir długowieczności. Istnieje legenda, że ​​dzięki niej chińska zielarka przeżyła 256 lat, z czego wynikły 24 żony. Podobno ten ostatni był pod wrażeniem swoich zdolności seksualnych ;) Potwierdzono, że komórki rośliny zawierają alkaloid o właściwościach odmładzających, świetnie działa on na układ nerwowy i gruczoły hormonalne. Ten alkaloid nazwano „witaminą X”. Roślina wspiera również system nadnerczy, jednocześnie ułatwiając oczyszczanie organizmu z toksyn. Pamiętaj, że wśród rodzaju Hydrokotyle tylkocantella azjatycka ma takie właściwości. Reszta gatunków nie została tak zbadana. Jednak są często używane jako przyprawy ze względu na ich lekko pieprzny smak.

Jedna z roślin w naszych akwariach jest również szeroko stosowana poza nią - jest to hyzop wodny (bakopa monnieri). Roślina ta jest często stosowana w medycynie indyjskiej do leczenia wrzodów, niestrawności i innych dolegliwości trawiennych. Udowodniono, że poprawia funkcje poznawcze i pamięć. Dawniej stosowana jako forma antykoncepcji, ponieważ zmniejsza płodność mężczyzn przy jednoczesnym utrzymaniu stałego poziomu libido. Ciekawostką jest to, że jej siostrę - bacopa caroliniana - eksperymentalnie zmodyfikowano poprzez wstrzyknięcie pod liście nanocząsteczek złota. Zmieniło to właściwości luminescencyjne komórek roślinnych, które zaczynają świecić na czerwono. Tajwańscy naukowcy uważają, że optymalizacja tego zjawiska to krok w kierunku biologicznego oświetlenia ulicznego. Gdy światło zgaśnie, to znaczy, że ogrodnik znalazł lepszą pracę ;)


Kolejną rośliną jest lotos - a dokładniej lilia wodna, która częściej występuje w akwariach domowych. Niektóre rodzaje są przygotowywane na nalewki o działaniu uspokajająco-hipnotycznym. Jedną z właściwości lilii wodnych jest łagodzenie stanów zapalnych i schorzeń wątroby. Nie należy jednak przesadzać z ich spożyciem, gdyż zawierają alkaloidy odpowiedzialne za pracę serca i wpływające na korę mózgową. W Azji spożywa się je podgotowane, podczas gdy Egipcjanie pili z nich zrobioną herbatę i przygotowywali z nich przyprawy. Niektóre lilie wodne są narkotyczne, niektóre powodują obrzęk kostek, a niektóre mają właściwości nowoczesnej viagry. Dlatego ich stosowanie jest zalecane tylko doświadczonym hodowcom.


Jak widać, nasze rośliny to nie tylko ozdoby podwodnych światów, ale także skarbnica składników odżywczych, które ratowały ludzkie życie w czasach głodu. Do dziś w medycynie wykorzystuje się różne rośliny podwodne, a ich pozytywne działanie zostało udowodnione naukowo. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z ich dóbr wymaga dużej wiedzy w tej dziedzinie, gdyż różne odmiany mogą w różny sposób oddziaływać na organizm człowieka.