Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Lobelia Cardinalis Mini autorstwa @timariums

lobelia cardinalis mini autorstwa @earl_scapes

Wprowadzenie 

Okrągłe liście Lobelia Cardinalis „Mini:” byłyby idealnym akcentem do zbiornika w stylu Nature wypełnionego Rotalami i innymi roślinami o owalnych liściach. Jej jasnozielony kolor i niski wzrost sprawiają, że wyróżnia się również od reszty tłumu. Podobnie jak pierwotna, duża Lobelia Cardinalis, ta wersja jest stosunkowo łatwa w uprawie i założeniu w środowisku wodnym. 

Kiedy w pełni się zadomowi, utworzy nisko położony krzew; Nawyki wzrostu Lobelii byłyby prawie porównywalne do Althernanthery Reinickii, gdzie bardziej interesuje ją wysyłanie pędów na zewnątrz niż dotarcie do powierzchni wody. 

Oświetlenie

Roślina zdecydowanie ceni sobie akwarium o wysokim naświetleniu. Wymaga większej intensywności, aby wypuszczał pędy i łodygi na zewnątrz. W tych warunkach jej wzrost jest znacznie bardziej zwarty. Jeśli roślina zostanie umieszczona w warunkach słabego oświetlenia, będzie się zmagać i będzie try dotrzeć na powierzchnię wody. Wzrost stanie się długonogi i cienki.

lobelia mini autorstwa @timariums


CO2 wtrysk

Jak większość roślin, które rozwijają się w silnym świetle, Lobelia Cardinalis „Mini” zdecydowanie będzie wymagać CO2 suplementacja. Nie jest to trudne do utrzymania, o ile przestrzegane są wytyczne. W akwarium pełnym CO2 i światło wymagające rośliny prawdopodobnie byłby ostatnim, który pokazałby właścicielowi akwarium, że nie rozwija się dobrze. Może tolerować pewną dozę zaniedbania przez długi czas. 

Parametry wody

Trzymaj tę roślinę w wodzie o neutralnym PH. Ta roślina może tolerować wyższe PH i zdecydowanie toleruje wysoki TDS, ale idealny zakres to 80-150 PPM. CO2 nasycenie jest maksymalne w chłodniejszych wodach, dlatego najlepiej umieścić roślinę w wodach o temperaturze 20-28 stopni Celsjusza. Może działać bez dozowania przez długi czas, ale najlepiej jest postępować zgodnie z harmonogramem dozowania regulatora, aby utrzymać szczytowy poziom. 

lobelia mini autorstwa @timariums

Sadzenie i umieszczanie

Roślina ta jest zdecydowanie używana jako akcenty lub jako nisko położone krzewy w krajobrazie. Aby uzyskać ten efekt, sadź w dużych kępach. Uważaj, aby nie sadzić zbyt gęsto. Zbyt gęsty oznaczałby, że światło nie będzie w stanie przeniknąć dolnych liści. Jeśli światło nie może do nich dotrzeć, wkrótce staną się żółte i zaczną obumierać lub topić się, pozostawiając zdrowo wyglądające górne części, ale nagie na dole.

Konserwacja

Lobelia Cardinalis „Mini” ma zwarty wzrost i pozostaje nisko w akwarium, więc przycinanie zwykle nie stanowi większego problemu. Podczas przycinania należy jednak uważać, aby nie uszkodzić pojedynczych liści. Ostrożnie pokrój każdą roślinę. Przycinanie zwykle polega na usunięciu bocznych łodyg lub pędów i pozostawieniu nieprzyciętej głównej rośliny.

lobelia autorstwa @earl_scapes