Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

Kiedy używać akwarium kwarantannowego

Akwarium kwarantanny

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są przyczyny plagi ślimaków w akwarium lub dlaczego ryby łapią choroby, gdy są zamknięte w zadbanym akwarium? Zazwyczaj takie sytuacje mają miejsce ze względu na okoliczności zewnętrzne, takie jak nowo zakupione ryby lub rośliny. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych zmagań z niepotrzebnymi problemami, przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak założyć zbiornik kwarantanny!

akwarium kwarantanny

Dlaczego musimy założyć zbiornik kwarantanny?

Przyczyny możemy podzielić na dwie grupy:

-nowe ryby, ślimaki lub rośliny, które zostaną wprowadzone do głównego zbiornika

-stare ryby z objawami choroby

Źródłem chorób ryb jest zwykle wprowadzanie nowo zakupionych ryb do akwarium głównego. Objawy choroby zwykle nie są widoczne na początku, ale często po 2-3 tygodniach. I wtedy prawie nikt nie podejrzewa, że ​​przyczyną są nowe ryby wprowadzone do akwarium kilka tygodni temu. Jeśli nowa ryba już zainfekowała resztę, to i tak trzeba odbyć kwarantannę, w przeciwnym razie możemy stracić całe zarybienie. Dlatego warto zaopatrzyć się w zapasowy zbiornik, który może posłużyć jako zbiornik kwarantanny dla nowego, szpitalnego zbiornika na chore ryby lub nawet zbiornik hodowlany w razie potrzeby.

Nowa ryba

Nowo zakupione ryby należy poddać kwarantannie przez około 2-3 tygodnie przed wprowadzeniem ich do głównego zbiornika. W okresie kwarantanny należy je uważnie obserwować, czy nie wykazują niepokojących oznak, takich jak ocieranie się o przedmioty. Pamiętaj, że warunki wodne powinny być bardzo zbliżone do parametrów wody, w której przewożono nową rybę. Oczywiście do zbiornika kwarantanny należy go wprowadzać stopniowo, ponieważ nie chcemy, aby był zszokowany temperaturą lub innym pH. Woda powinna zawierać około 70% wody ze zbiornika głównego i 30% wody słodkiej. Pomoże to nowym rybom zaaklimatyzować się w nowym środowisku bez większego szoku związanego z patogenami już obecnymi w wodzie. I oczywiście zbiornik kwarantanny musi być w pełni wyposażony. Przeczytaj więcej o obiegu azotu w naszym BLOG.

Nowe rośliny

Żywe rośliny mogą być również źródłem niepożądanych pasożytów. Zwykle są również przyczyną plagi ślimaków szkodników. Aby uniknąć walki z nimi na głównym wyświetlaczu, zawsze sprawdzaj je wizualnie, aby wykryć ślimaki lub ich jaja. Najlepiej jest przechowywać nową roślinę w dowolnym pojemniku wypełnionym wodą demineralizowaną przez minimum tydzień przed umieszczeniem nowej rośliny w głównym zbiorniku. Wcześniej można (w zależności od delikatności rośliny) opłukać ją środkiem dezynfekującym, np. chloraminą lub nadmanganianem potasu. Ryzyko wprowadzenia do zbiornika nieproszonych gości jest mniejsze przy zakupie roślin wodnych oduprawa in vitro. Uprawiane są w sterylnych warunkach, co oznacza, że ​​są dużo zdrowsze i wolne od szkodników.

Nowe ślimaki

Nowo zakupione ślimaki również powinny zostać poddane kwarantannie. Mogą być nosicielami infekcji, które są bardzo niebezpieczne dla ryb, np. Ich. Kwarantanna powinna trwać co najmniej tydzień. W tym celu można użyć małego szklanego naczynia lub zbiornika.

Chore ryby

Ryby należy poddać kwarantannie, gdy tylko zauważy się jakieś nietypowe zachowanie, takie jak ocieranie się o różne przedmioty, zmiany w ich wyglądzie czy słaby apetyt. Ostatnią rzeczą, jakiej chce każdy właściciel akwarium, jest reakcja łańcuchowa. Zwłaszcza, że ​​w przypadku ryb różne objawy różnych chorób rozwijają się różnie u różnych gatunków. Zarażone ryby należy przenieść do zbiornika szpitalnego. Zbiornik szpitalny działa najlepiej bez żadnego podłoża i dekoracji, ponieważ łatwiej jest utrzymać go w czystości, a tym samym utrzymać dobrą jakość wody. W okresie kwarantanny uważnie obserwuj takie czynniki, jak ekskrementy, apetyt, zachowanie, stan płetw i skóry.

Również w przypadku wykrycia jakiejkolwiek infekcji w głównym zbiorniku należy dokonać dużej podmiany wody w głównym akwarium. Chore ryby w zbiorniku kwarantanny należy uważnie obserwować i jeśli objawy nie są już widoczne przez kilka tygodni, można je przenieść z powrotem do akwarium głównego. Wody ze zbiornika szpitalnego nie należy wlewać do głównego wyświetlacza, a szkło akwarium i sprzęt należy zdezynfekować przed rozpoczęciem kolejnej sesji zabiegowej.

Wyposażenie do zbiornika kwarantanny

Jak wspomniano wcześniej, zbiornik kwarantanny najlepiej działa bez podłoża, dekoracji czy roślin. Dlatego łatwiej jest kontrolować jakość wody i usuwać ekskrementy i niezjedzoną żywność. Ponadto obserwacja jest ułatwiona, ponieważ ze względu na brak kryjówek można stale mieć oko na chore ryby.

Po drugie, zbiornik kwarantanny powinien być wyposażony w skuteczny filtr zgodny z wielkością zbiornika. Rodzaj filtru nie ma tutaj znaczenia.

W utrzymaniu stabilnych parametrów wody pomocne będą również zestawy testowe, termometr i grzałka. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku ryb, których układ odpornościowy jest już osłabiony (z powodu transportu lub choroby).

I wreszcie, żadne narzędzia używane do konserwacji zbiorników kwarantanny NIE powinny być używane w głównym zbiorniku ekspozycyjnym. Należy je dezynfekować każdorazowo po kontakcie z wodą w zbiorniku ze zbiornika kwarantanny.

Podsumowanie

Jeśli nie chcesz wprowadzić do akwarium żadnej niepożądanej choroby zakaźnej, poddaj nowe ryby kwarantannie przez około 3 tygodnie. W przypadku roślin obserwuj je i usuwaj szkodniki z liści. Jeśli to możliwe, kupuj ryby, ślimaki i rośliny z wiarygodnych źródeł i unikaj żywego pokarmu. Pamiętaj o regularnych podmianach wody. Nie wahaj się przenieść dziwnie zachowujących się ryb do oddzielnego zbiornika, zanim więcej ryb zostanie zainfekowanych.